Search
Asset 2

خواص درمانی برگ اسفناج

اسفناج

اسفناج

برگهای اسفناج کمی گوشتی، درشت، پهن، نرم ونازک است. این گیاه بهطور کلی دو نوع دارد: ۱ـ نوع بهاره و ۲ـ نوع پاییزه. نوع بهاره آن را انگلیسی، و نوع پاییزی آن را هلندی مینامند.

طبیعت آن نه سرد است و نه گرم، معتدل است.

خواص درمانی آن:

بادشکن، مقوی و نیروبخش است، عطش را تسکین می دهد. گلبولهای قرمز خون را زیاد و کم خونی را برطرف میکند. ضد سرطان است. بواسیر را درمان کرده، تخلیه مدفوع را آسانتر و دستگاه گوارش را پاک می کند. بیماری پلاگر که بهدلیل کمبود ویتامین B3 ایجاد میشود و اسفناج مقادیر خوبی از این ویتامین را داراست. به رفع ورم زبان کوچک، ورم ریه و ورم روده کوچک کمک میکند.

عصاره آن را با شکر مخلوط کنید، در درمان یرقان یا زردی، تکرر یا سوزش ادرار، درد کمر موثر است و به سوزاندن اخلاط صفراوی کمک میکند.

هجده ساعت هیچچیز نخورید. بعد دوکیلو اسفناج را بپزید و با فشار آب آن را بگیرید، کمی نمک پاشیده و بخورید؛ جهت دفع کرم کدو موثر است.

هر روز آب اسفناج تازه را گرفته، با روغن بادامشیرین بهمقدار مساوی مخلوط کرده و به کودک بخورانید. باعث رشد میشود.

آب یک مشت اسفناج و یک مشت شاهی تازه را بگیرید و هر روز صبح ناشتا یک فنجان بنوشید. تب را کاهش میدهد، خستگی جسمی و عصبی را برطرف و نیروی اراده را تقویت میکند.

آب خام یا پخته آن را در گلو غرغره کنید، درد گلو را تسکین میدهد.

اسفناج تازه را بکوبید و ضماد کنید. دمل را باز میکند، درد مفاصل را تسکین میدهد و ورم آن را فرو مینشاند.

آن را در روغن زیتون پخته و ضماد کنید. به درمان سودا، انواع سوختگی و زخمهای بزرگ کمک میکند.

پخته آن را با سفیداب مخلوط کرده و بر بدن بمالید. انواع جوش را برطرف می کند.

کسانی که کبد حساس، ورم معده یا ورم روده دارند و کسانی‏ که به سنگ کلیه، سنگ مثانه، سنگ صفرا، تورم مفاصل یا رماتیسم مبتلا هستند، بهتر است از مصرف آن بپرهیزید.

خواص درمانی تخم اسفناج

هر روز پنج تا ده گرم از آن را در یک فنجان، دم کرده و بنوشید. خنککننده است؛ درد ناحیه قلب و اعضای داخلی را تسکین میدهد. ورم کبد و یرقان را بهبود بخشیده و در درمان یبوست معجزه میکند.

برگرفته از کتاب گیاهان دارویی، تألیف احمد حاجی شریفی

مطالب دیگر:

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید!

خواص درمانی لیمو شیرین

مزایای بخور دادن به پوست (فایل صوتی)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی