Search
Asset 2

خواص درمانی چای سیاه

چای سیاه
(Adam Otvos/Shutterstock)
چای سیاه
(Adam Otvos/Shutterstock)

چای سیاه یکی از پر طرفدارترین نوشیدنی‌های دنیاست که بین ایرانیان نیز از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است.  چای به‌‏عنوان نوشیدنی پیش‌‏ازغذا، پس‌‏ازغذا و در وعده صبحانه مصرف می‌شود و می‌توان گفت که بعد از آب، یکی از ارزان‌‏ترین و پرطرفدارترین نوشیدنی‌های دنیا محسوب می‌شود.

چای درختچه‌‏ای از تیره گیاهان نزدیک به پنیرک است که ارتفاع آن معمولا تا دو متر و در خاک مناسب، تا هفت متر می‌‏رسد. نوع وحشی آن، تا ده متر نیز رشد می‌کند. برگ‌های این درختچه همیشه سبز، به رنگ سبز تیره مایل به سیاه است و بیضی نوک تیز می‌باشد که با دم‌‏برگ به ساقه چای متصل شده است. گل‌های آن، کوچک، سفید، اغلب منفرد ولی گاهی به طور گروهی با تعداد کم ظاهر می‌شوند. میوه‌‏اش خاکستری‌‏رنگ بوده و پوشینه‌‏اش سه قسمتی است، که یک تا دو دانه‌‏ای که داخل آن قرار دارد، پس از رسیدن میوه خارج می‌شود. دانه آن روغنی و به شکل خرمایی است. و برای اولین بار در کشور چین کشف شد.

 

پنج خاصیت چای دارچین

خواص درمانی بادمجان

خواص درمانی چای سیاه

 

طبیعت آن گرم و خشک است.

– آن را دم کرده و بنوشید. درخشان کننده رنگ چهره است، جریان خون را زیاد و خون را صاف می‌‏کند. سینه را نرم کرده و خفقان را درمان می‌کند. نیروبخش و مقوی عضلات است. به فعالیت‌های مغزی و فکری کمک می‌کند و اندکی نشاط‌‏بخش است. درجه حرارت بدن را تنظیم و ترشحات پوست را تحریک می‌کند. عطش کاذب را برطرف کرده و سردرد را تسکین می‌دهد.  آرام‌بخش است.

– چای سیاه را همراه با چای سفید و چای سبز و یک نخود زعفران بجوشانید و آب آن را بنوشید. اسهال ساده و اسهال خونی را درمان را درمان می‌کند.

– آب دم کرده چای، محلول خوبی برای شست وشوی چشم است، چشم را ضد عفونی کرده و به درمان لکه‌‏های سفید چشم کمک می‌کند.- تفاله دم کرده آن را بر مقعد ضماد کنید. درد بواسیر را تسکین می‌دهد و آن را خشک می‌کند.

کسانی که زخم معده دارند، بهتر است از خوردن چای پرهیز کنند. زیاده‌‏روی در مصرف آن، دندان‌ها را لکه‌‏دار وسیاه می‌کند، اثر اعتیادآور دارد، سبب ضعف سلول‌های کبد و ضعف عمومی بدن می‌شود، کم خونی ایجاد می‌‏کند و در افراد گرم‌‏مزاج، حرارت غریزی بدن را کاهش می‌‏دهد.

برگرفته از کتاب گیاهان دارویی، تألیف احمد حاجی شریفی

 

نگرانی دولت آمریکا از وضع حقوق بشر در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی