logo_eet

خودکشی ژنرال ارشد چینی متهم به فساد

خودکشی ژنرال ارشد چینی متهم به فساد
ژانگ یانگ، ژنرال ارشد چینی (Reuters)
خودکشی ژنرال ارشد چینی متهم به فساد
ژانگ یانگ، ژنرال ارشد چینی
(Reuters)

یک نظامی بلند پایه چینی به نام «ژانگ یانگ» در جریان تحقیقات دولت در خصوص فساد وی دست به خودکشی زد. شی جین‌پینگ، رهبر چین، از زمان به قدرت رسیدن برای مقابله با فساد همه مقامات، از سطح بالا تا دون پایه، مبارزه‌ای گسترده علیه فساد و اختلاس شکل داده است.

به گفته خبرگزاری دولتی چین، ژانگ یانگ، به خاطر ارتباطش با دو ژنرال دیگر که پیشتر به فساد متهم شده بودند تحت بازجویی قرار داشت. دریافت رشوه و اندوختن ثروتی کلان با منابعی نامشخص مواردی بودند که در پرونده ژانگ ثبت شده و به همین دلیل وی طی بازجویی‌ها به نقض شدید قوانین انضباطی متهم شد.

به گفته خبرگزاری دولتی چین، ژانگ عصر روز ۲۳ نوامبر خود را در خانه‌اش حلق‌آویز کرد. ژانگ، مدیر اداره امور سیاسی ارتش بود و دولت چین تا زمانی که خودکشی کرد، خبر تحقیقات از او را رسانه‌ای نکرده بودند.

هرچند که خودکشی یک افسر بلندپایه مورد نادری است، اما تحلیل‌گران معتقدند که مبارزه علیه فساد مقامات چینی در سطوح مختلف حکومت ، می‌تواند به موارد بیشتری از خودکشی آنها منجر شود.

سقوط این مقام نظامی پیش از آغاز کنگره اخیر حزب کمونیست چین پیش‌بینی می‌شد. چراکه نام ژانگ از فهرست نظامیان بلندپایه‌ای که قرار بود در کنگره شرکت داشته باشند حذف شد. فانگ فنگهویی، عضو دیگری از کمیسیون نظامی مرکزی بود که اجازه پیدا نکرد در این کنگره حضور داشته باشد. هر دوی آنان، از جمله مقاماتی بودند که طی کنگره اخیر حزب کمونیست چین با نفراتی دیگر جایگزین شدند .

افسران فعلی و بازنشسته ارتش چین می‌گویند، اختلاس و فساد مالی در ارتش به اندازه‌ای گسترده شده است که باعث تحلیل رفتن توان نظامی چین در جنگ‌ها شده است.

تاکنون ده‌ها تن از مقامات عالی رتبه ارتش چین مورد بازجویی قرار گرفته و راهی زندان شده اند. «شو» و «گو»، از مقامات سابق کمیسیون نظامی مرکزی از جمله این افراد هستند.

گو، سال گذشته به حبس ابد محکوم شد و شو در سال ۲۰۱۵ پیش از محاکمه بر اثر سرطان در گذشت.

از سال ۲۰۱۳ تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از مقامات چینی در سطوح مختلف، در راستای برنامه مبارزه با فساد مجازات شده‌اند. در میان بازداشت شدگان نام مقامات بسیار پرقدرتی نظیر « ژو یونگ‎کانگ »، رئیس امنیت حزب کمونیست چین، « ما جیان »، معاون وزارت امنیت ملی چین و « شی شیائومینگ »، نایب‎رئیس عالی‌ترین دادگاه چین دیده می‌شود.

مطالب دیگر:

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد (ویدئو)

آیا اسکلت اژدهای کشف شده در چین واقعی است؟ (به همراه فیلم)

نامه‌ای سرگشاده برای ترامپ در آستانه سفر به چین

اخبار مرتبط