logo_eet

سفر قانونگذاران آمریکایی به تایوان در بحبوحه تهدید چین به اقدام نظامی علیه این جزیره خودگردان

خودگردان سفر قانونگذاران آمریکایی به تایوان در بحبوحه تهدید چین به اقدام نظامی علیه این جزیره خودگردان موضوع بحث‌برانگیز این است که ایالات
خودروهای نظامی تایوانی در رژه روز ملی در مقابل کاخ ریاست جمهوری در تایپه در 10 اکتبر 2021 شرکت می‌کنند. (Sam Yeh/AFP via Getty Images)

تایپه، تایوان—گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا در ۹ نوامبر با یک هواپیمای نظامی وارد تایوان شدند و این سومین هیئت آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه به این جزیره خودگردان سفر می‌کند.

در زمان نگارش این مقاله، مشخص نیست که کدام قانونگذاران در تایوان هستند و چند نفر از آنها در تایوان هستند. این سفر غافلگیرکننده ابتدا توسط وزارت خارجه تایوان تایید شد قبل از اینکه پنتاگون ساعاتی بعد طی یک جلسه توجیهی آن را تایید کرد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «سفر هیئت‌های کنگره از تایوان نسبتاً معمولی است. غیرعادی نیست که آنها با هواپیماهای نظامی ایالات متحده منتقل شوند.»

کربی این سفر را «رویه عادی» دولت ایالات متحده بر اساس قانون روابط تایوان (TRA) توصیف کرد. قانون روابط تایوان یک قانون ایالات متحده است که واشنگتن را ملزم می کند به این جزیره برای دفاع از خود تجهیزات نظامی ارائه دهد.

در حال حاضر، واشنگتن و تایپه متحدان رسمی دیپلماتیک نیستند.

به گزارش رسانه‌های تایوانی، نمایندگان کنگره با هواپیمای ترابری نظامی C-40 Clipper آمریکا وارد شدند.

رژیم چین – که تایوان را بخشی از قلمرو خود می داند و با دولت ها و سازمان‌های بین المللی برای برقراری هرگونه تماس رسمی با دولت تایوان مخالف است – از این سفر خشمگین شد.

تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع رژیم چین، در بیانیه‌ای کتبی این سفر را محکوم کرد و ایالات متحده را به «مداخله شدید در امور داخلی چین» متهم کرد.

تان همچنین حزب حاکم دموکراتیک مترقی تایوان را تهدید کرد و هشدار داد که نباید »قضاوت اشتباه» کند وگرنه «فقط فاجعه‌ای جدی برای جزیره به همراه خواهد داشت.»

چین تایوان را به جنگ تهدید کرده است تا آن را تحت حاکمیت خود قرار دهد. در ماه اکتبر، وزیر دفاع تایوان هشدار داد که چین می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به این جزیره حمله کند.

وزارت دفاع ملی تایوان نیز روز سه شنبه از فعالیت جمهوری خلق چین خبر داد. در این بیانیه آمده است که شش هواپیمای نظامی چین، از جمله چهار جت جنگنده J-16، در ۹ نوامبر وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی جزیره شدند.

در پاسخ، تایوان هشدارهای رادیویی صادر کرد و سامانه‌های موشکی پدافند هوایی را برای نظارت بر هواپیماهای جمهوری خلق چین مستقر کرد.

موضوع بحث‌برانگیز این است که ایالات متحده ممکن است مایل باشد هواپیمایی را در جزیره فرود آورد تا خودنمایی کند، اما آیا آماده است برای نجات آن، خود را متعهد به یک جنگ ویرانگر کند؟

در ۲۷ اکتبر، بایدن در نشستی به رهبران آسیای شرقی گفت که ایالات متحده تعهدی «محکم» به تایوان دارد.

سو تسنگ چانگ، نخست‌وزیر تایوان، در پاسخ به سوال خبرنگاران محلی در مورد دیدار ۱۰ نوامبر، گفت که «روابط تایوان–ایالات متحده بسیار مهم است» بدون اینکه جزئیاتی از این دیدار ارائه دهد.

مطالب دیگر:

کاخ سفید تایید کرد که دولت بایدن در حال بررسی تصمیمی برای بستن خط لوله دیگری است

آلودگی غلیظ هوا باعث شد ده‌ها شهر چین هشدار آلودگی را فعال کنند

 جان راتکلیف: کمپین کلینتون و روس‌ها برای ساخت یک پرونده علیه ترامپ با یکدیگر تبانی کرده بودند

اخبار مرتبط