Asset 2

ترامپ توصیه مقامات بهداشتی آمریکا برای توقف تزریق واکسن جانسون‌اند‌جانسون را سیاسی خواند

خون مقامات بهداشتی ایالات متحده توصیه می‌کنند تا پایان تحقیقات در مورد لخته شدن خون پس از تزریق واکسن جانسون اند جانسون، استفاده از این
(Mark Wilson/Getty Images)

مقامات بهداشتی ایالات متحده توصیه می‌کنند تا پایان تحقیقات در مورد لخته شدن خون پس از تزریق واکسن جانسون اند جانسون، استفاده از این واکسن کووید۱۹ متوقف شود.

طبق گفته دکتر آنه شوچات، معاون اصلی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمریکا، تاکنون شش مورد لختگی خون، شامل یک نوع نادر و شدید لختگی به نام ترومبوز سینوس وریدی مغزی، که همه در میان زنان بوده است، پس از تزریق شناسایی شده است.

این بیماران در سنین ۱۸ تا ۴۸ سال قرار دارند، و بین ۶ تا ۱۳ روز پس از تزریق واکسن، دچار لختگی خون و سطح پلاکت پایین خون شدند. دکتر شوچات و دکتر پیتر مارکس، مدیر مرکز سازمان غذا و دارو برای ارزیابی و تحقیقات روز سه‌شنبه در این خصوص بیانیه مشترکی صادر کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین گفت که دولت فدرال با متوقف کردن استفاده از واکسن جانسون و جانسون «یک ضرر وحشتناک» به آمریکایی ها وارد می‌کند، در حالی که گفت ممکن است به دلیل «دلایل سیاسی» متوقف شده باشد.

فرمانده کل پیشین گفت: «سازمان غذا و دارو، به ویژه با مأموران دولتی عریض و طویل داخلش، باید کنترل شود»، و اضافه کرد که «آنها نباید به دلایل سیاسی بتوانند چنین آسیبی به مردم آمریکا وارد کنند، یا شاید دوستانشان در فایزر این پیشنهاد را داده‌اند. آنهاکارهایی از این دست را انجام خواهند داد تا خود را مهم جلوه دهند.»

ترامپ اضافه کرد: «به یاد داشته باشید ، این سازمان غذا و دارو بود که با فایزر همکاری می‌کرد و تأییدیه واکسن را دو روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ اعلام کرد. آنها خیلی مرا دوست نداشتند زیرا  آنها را بسیار سخت تحت فشار قرار دادم.»

مقامات بهداشتی گفتند «در حال حاضر به نظر می‌رسد این حوادث ناگوار بسیار نادر است» آنان خاطرنشان کردند که از ۱۲ آوریل بیش از ۶.۸ میلیون دوز واکسن جانسون و جانسون در این کشور تجویز شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمریکا در واکنش به موارد فوق، روز چهارشنبه جلسه‌ای تشکیل خواهد داد.همچنین سازمان غذا و دارو نیزاقدام به تجزیه و تحلیل موارد خواهد کرد.

مقامات در بیانیه خود گفتند «تا زمانی که این فرآیند کامل نشود، ما توصیه می کنیم در استفاده از این واکسن متوقف شود.»

«جانسون اند جانسون» در بیانیه اخیر خود به اپک‌تایمز گفت «موارد لختگی خون، از جمله از نوع ترومبوسیتوپنی، در تمام موارد واکسن‌های کووید۱۹ گزارش شده است.» آنها افزودند «پیگیری دقیق ما از عوارض جانبی، تعداد کمی از موارد بسیار نادر پس از تزریق را نشان داده است. در حال حاضر، هیچ رابطه مشخصی بین این وقایع نادر و تزریق واکسن جانسون اند جانسون پیدا نشده است.»

آنها در پاسخ خود به اپک تایمز افزودند «مقامات بهداشتی به دلیل احتیاط فراوان توصیه می‌کنند در استفاده از این واکسن موقتاً متوقف شود. با توجه به این توصیه، این شرکت نیز در حال به تاخیر انداختن ارائه واکسن خود در اروپا است.»

جانسون اند جانسون ادامه داد که از نزدیک با متخصصان پزشکی و مقامات بهداشتی همکاری کرده‌ و از ارائه آزاد اطلاعات به  متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و مردم به شدت پشتیبانی می‌کنیم.»

واکسن جانسون اند جانسون هنوز در اروپا تجویز نشده است. ایالات متحده یکی از اولین کشورهایی است که مجوز این واکسن را صادر کرده است.

مطالب دیگر:

کشیش: ثروت ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش کاهش یافته زیرا او «آمریکا را در اولویت» قرار داده‌است

بهره‌کشی حزب کمونیست چین از مردم چین و شرکت‌های غربی

حمله با پتک به مرکز چاپ اپک‌‏تایمز در هنگ‌‌‌‌‌‏‌‌‌‌‌‏کنگ

اخبار مرتبط