Asset 2

خیزش سراسری مردم ایران در شهرهای مختلف علیه جمهوری اسلامی

خیزش سراسری ایران در شهرهای مختلف علیه جمهوری اسلامی در اعتراض سال‌ها سرکوب آزادی عقیده، بیان، پوشش، سوء مدیریت مسئولان، فشارهای اقتصادی شدید
(Photo by Getty Images)

در بیست و دومین روز از اعتراضات، اعتصابات و خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، و به‌دنبال فراخوان گروه‌های مختلف برای تجمعات خیابانی، روز شنبه ۱۶ مهر، شهرهای مختلف ایران صحنه تظاهرات گسترده ضد حکومتی  بود.

مردم در تهران، شیراز، کرج، مشهد، اراک، شاهین‌شهر، سنندج،  رفسنجان، و … به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی علیه حکومت سر دادند. علاوه بر این، دانشجویان دانشگاه‌های شهرهای مختلف هم دست به اعتراض زدند.

جرقه این اعتراضات بیش از سه هفته پیش پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد به‌دلیل حجاب نامناسب زده شد و به سرعت به خیزش سراسری مردم ایران علیه حاکمیت جمهوری اسلامی تبدیل شد

این اعتراضات با سرکوب شدید حکومت مواجه شده است. به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، در جریان اعتراضات جاری دست کم ۱۸۵ نفر از مردم معترض از جمله احتمالا ۱۹ کودک کشته شده‌اند.

این سازمان حوادث اخیر را مصداق «جنایت علیه بشریت» خواند و مدیر این سازمان خواستار پاسخگو کردن آمران وعاملان این جنایت و پیگرد قانونی آنها از طریق تشکیل یک هیات بین‌المللی مستقل تحت نظارت سازمان ملل شد.

گزارشی از تجمعات امروز در استان‌ها و شهرهای مختلف:

معترضان در شاهین شهر استان اصفهان نیز به خیابان آمده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «جمهوری اسلامی، نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» سر دادند.

ویدیویی که حساب «‌۱۵۰۰ تصویر» منتشر کرده، نشان می‌دهد مردم در حوالی بازار تهران، گروهی از ماموران امنیتی را وادار به عقب‌نشینی می‌کنند. در منطقه لاله‌زار نیز معترضان با روشن کردن آتش، خیابان را بستند.

ویدیو‌های منتشر شده نشان می‌دهد کسبه بازار بزرگ تهران با تعطیل کردن مغازه‌های خود به خیابان آمده و شعارهایی از جمله «‌آزادی، آزادی» سر دادند. مردم معترض با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» در پامنار تهران تجمع کردند.

شهروندان تهرانی در منطقه هفت‌حوض تهران به خیابان آمده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

همچنین بر اساس ویدیوها، یک کانکس نیروی انتظامی در حوالی بازار تهران آتش گرفته است.

در خیابان فلسطین تهران معترضان شعار «توپ تانک فشفشه،‌ آخوند باید گم بشه» سر دادند.

روز شنبه، مردم در اراک به خیابان‌ها آمده و شعار «اراکی با غیرت،‌ حمایت حمایت» سر دادند.

تصاویری از شیراز منتشر شده که نشان می‌دهند روز شنبه معترضان در بلوار زند این شهر به خیابان آمدند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز نیز در کنار دانشگاه و باغ ارم تجمع کردند.

در مشهد نیز بر اساس گزارش‌ها، معترضان به خیابان آمده و شعار سر دادند و برخی دیگر نیز در خیابان‌ها بوق خودروهای خود را به شکل ممتد به صدا در آوردند. مردم در خیابان کوثر شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

در سنندج با پیشروی تجمعات اعتراضی مردم در برخی نقاط، ماموران امنیتی مجبور به عقب‌نشینی و فرار شدند. دانش‌آموزان در دهگلان استان کردستان تجمع کرده و شعار «همشهری با غیرت، حمایت حمایت» سر دادند. در سنندج نیز همگام با اعتصابات سراسری گسترده، تجمعاتی اعتراضی شکل گرفت.

مطالب دیگر:

حزب کمونیست چین با خرید میلیون‌ها بشکه نفت از ایران، ناجی جمهوری اسلامی است

دولت بایدن در لفافه می‌گوید که نمی‌خواهد اشتباه اوباما در عدم حمایت از اعتراضات مردم ایران را تکرار کند

ادامه اعتراضات ضد حکومتی مردم ایران در دانشگاه‌ها، مدارس و خیابان‌ها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی