Asset 2

پنس از قاضی می‌خواهد تا دادخواست برای گسترش اختیاراتش به‌منظور تصمیم‌گیری در مورد آرای  کالج الکترال را رد کند

دادخواست ما نمی‌توانیم و نمی‌توانستیم اجازه دهیم که در انتخابات ریاست جمهوری، آرای گزینندگانی که به‌طور متقلبانه تأییدیه گرفتند در واشنگتن
(Spencer Platt/Getty Images)

مایک پنس، معاون رئیس جمهور روز پنجشنبه از یک قاضی فدرال خواست تا دادخواست برای دادن «اختیارات انحصاری» به وی برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آرای کدامیک از گزینندگان باید شمارش شود را رد کند.

نماینده لوئی گومرت (نماینده تگزاس) و دیگر جمهوری‌خواهان هفته گذشته با طرح دعوی علیه پنس، از دادگاه خواستند که به پنس اختیار دهد که در ۶ ژانویه ۲۰۲۱، هنگامی که قانونگذاران برای مشاهده گواهی رسمی آرای الکترال ایالت‌ها برای رئیس جمهور ایالات متحده جمع می‌شوند، او تصمیم بگیرد که آرای کدامیک از گزینندگان (جمهوری‌خواه یا دموکرات) درایالتهای مورد مناقشه را قبول یا رد کند.

پنس استدلال کرد که وی متهم درستی در این دادخواست نبوده است. وکیل پنس در دادخواست روز پنجشنبه خود به “جِرمی کرنودل”، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، نوشت: «طرح دعوی برای دادن اختیار به معاون رئیس جمهور درباره شمارش آرا، که علیه معاون رئیس جمهور تنظیم شده است، تناقض قانونی است.»

دادخواست گومرت ادعا می‌کند که هر اقدامی که پنس در تاریخ ۶ ژانویه به‌منظور تأیید نتایج کالج الکترال برای پیروزی جو بایدن انجام دهد، جعلی خواهد بود. گومرت علاوه بر این از قاضی جرمی کرنودل، که توسط ترامپ منصوب شده، می‌خواهد تعیین کند که پنس مجاز است منتخبان حزب جمهوری‌خواه را که در جلسه مشترک کنگره به ترامپ رأی می‌دهند، انتخاب کند.

در این دادخواست آمده است: «پنس، معاون رئیس جمهور تعیین کند که آرای کدامیک از گزینندگان برای آن ایالت شمرده می‌شود یا هیچ کدام»، که از دادگاه فدرال تگزاس نیز برای صدور رأی درخواست می‌کند. «اگر هیچ نامزدی اکثریت ۲۷۰ رأی الکترال را نداشته باشد، مجلس نمایندگان (و فقط مجلس نمایندگان) رئیس جمهور را انتخاب می‌کند،» وی افزود که متمم دوازدهم قانون اساسی «شامل سازوکارهای انحصاری حل اختلاف» انتخابات است

در دادخواست گومرت همچنین آمده است: دادگاه باید قضاوت کند که «معاون رئیس جمهور پنس، به عنوان رئیس سنا و رئیس جلسه مشترک کنگره در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۱، تحت اصلاحیه دوازدهم، فقط با توجه به الزامات متمم دوازدهم عمل کند، که به موجب آن از اختیارات منحصر به فرد خود، استفاده و تعیین کند که آرای کدام یک از گزینندگان برای یک ایالت شمرده شود. و باید همه مقررات شمارش انتخاباتی را که اختیار منحصر به فرد وی و صلاحدید وی برای تأیید آرای گزینندگان را محدود می‌کند، نادیده بگیرد و ممکن است به آنها تکیه نکند که بدین ترتیب می‌تواند شامل آرای گزینندگان جمهوری‌خواه از ایالت های مورد مناقشه باشد.»

گومرت خاطرنشان کرد که گزینندگان حزب جمهوری‌خواه در چند ایالت مهم که توسط ترامپ مورد مناقشه است، به ترامپ و پنس رای داده‌اند. احزاب جمهوری‌خواه در این ایالت‌ها گفتند که این کار را برای حفظ گزینه‌های دادخواست حقوقی برای رئیس جمهور انجام دادند. رأی‌دهندگانی که از سوی شاخه‌های اجرایی ایالت‌های مهم تأیید صلاحیت شدند، در رأی گیری کالج انتخاباتی ۱۴ دسامبر به جو بایدن ۳۰۶ رأی الکترال به  ترامپ ۲۳۲ رای الکترال دادند.

«کِلی وارد»، رئیس حزب جمهوری‌خواه آریزونا، یکی از شاکیان مشترک دادخواست علیه مایک پنس، معاون رئیس جمهور، این دادخواست را یک دعوی «دوستانه» توصیف کرد.

«وارد» اظهار داشت: «آنچه همه ما در اینجا می‌خواهیم درستی انتخابات است.» طبق گفته وارد، آنچه این دادخواست استدلال می‌کند این است که «قانون اساسی بر حکم [دادگاه] مقدم است.»

«وارد» اظهار داشت: «ما نمی‌توانیم و نمی‌توانستیم اجازه دهیم که در انتخابات ریاست جمهوری، آرای گزینندگانی که به‌طور متقلبانه تأییدیه گرفتند در واشنگتن دی‌سی شمرده شوند.» پنس می‌تواند بگوید که آرای هیچ‌یک از گزینندگان – چه آنهایی که جمهوری‌خواهان برای حفظ پرونده‌های قضایی داده‌اند و چه آرای دموکرات‌هایی که توسط فرمانداران در ایالت‌های مورد اختلاف تصدیق شده‌اند – شمرده نمی‌شوند.

مطالب دیگر:

ناظر انتخابات: از نظر آماری غیرممکن است که ۹۰ درصد آرای افراد نظامی در جورجیا برای بایدن باشد

شکایت ترامپ در دادگاه عالی علیه کمیسیون انتخابات ویسکانسین

درخواست هیئت سنای ایالت جورجیا برای بازرسی قانونی آرای غیابی شهر فولتون

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی