Asset 2

قاضی دادخواست جمعی از جمهوری‌خواهان علیه پنس را رد کرد

(Nicholas Kamm/AFP via Getty Images)

یک قاضی ایالات متحده روز جمعه دادخواست آقای «لوئی گومرت» (نماینده تگزاس) و دیگر جمهوری خواهان علیه «مایک پنس» معاون رئیس جمهور را رد کرد. پنس قرار است در ۶ ژانویه جلسه مشترک کنگره را برای صدور گواهینامه رسمی ایالت‌ها برای آرای الکترال  ریاست کند.

جرمی کرنودل، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده در روز جمعه در حکم ردی نوشت: «شاکیان فاقد جایگاه قانونی برای اقدام حقوقی‌‌ای هستند که بتواند مانع پنس از تأیید پیروزی انتخاباتی جوبایدن شود.»

هفته گذشته گومرت دادخواستی را به دادگاه فدرال تگزاس ارائه داده بود تا به پنس «اختیارات انحصاری» برای تصمیم‌گیری در مورد شمارش آرای کالج الکترال بدهد.

پس از آن وکلای پنس استدلال کردند که پنس متهم مناسبی در این دادخواست نیست، و اینکه که گومرت باید دادخواستی علیه کنگره تنظیم کند، نه پنس.

وکلای گومرت در روز (سال نو) به طور خلاصه  نوشتند: «طبق قانون اساسی، [پنس] اختیار این را دارد که هرگونه صلاح می‌داند این روند را انجام دهد.  او ممکن است آرای گزینندگانی را که از سوی مقامات دولتی تأیید شده‌اند بشمارد، یا می‌تواند آرای گزینندگان جایگزین واجد شرایط را انتخاب کند. او ممکن است همه گزینندگان از یک ایالت خاص را نادیده بگیرد. این همان قدرتی است که قانون اساسی به او اعطا کرده است.»

دوازدهمین متمم قانون اساسی به‌طور واضح به پنس این حق را داده است که تصمیم بگیرد آرای کدامیک از گزینندگان در جلسات مشترک کنگره در ۶ ژانویه باید شمارش شود.

لوئی گومرت پیش از این اظهار کرده بود که پنس ممکن است برنده انتخابات ۲۰۲۰ را “هرطور که صلاح می‌داند” انتخاب کند

سناتور جاش هالی و حدود ۴۰ نماینده جمهوری‌خوواه قصد دارند در جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه به گزینندگان ایالت‌های مورد مناقشه اعتراض کنند و بحث و گفتگوی دو ساعته را برای هر ایالت مورد مناقشه ایجاد کنند.

در ۱۴ دسامبر، رای‌دهندگان حزب جمهوری‌خواه در هفت ایالت به ترامپ و پنس رأی دادند، احزاب جمهوری خواه آن ایالت‌های مربوطه گفتند که این کار برای حفظ چالش‌های قانونی ترامپ انجام شده است. آرای گزینندگان دموکرات در ایالت‌ها توسط مقامات ایالتی تأیید شده است.

مطالب دیگر:

پیوستن ده‌ها تن از جمهوری‌خواهان مجلس به مخالفت با نتایج کالج الکترال

درخواست قانون گذاران پنسیلوانیا از مک کانل و مک کارتی برای عدم تأیید نتایج انتخابات

پنس از قاضی می‌خواهد تا دادخواست برای گسترش اختیاراتش به‌منظور تصمیم‌گیری در مورد آرای  کالج الکترال را رد کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی