Search
Asset 2

طرح دادخواست جدیدی علیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به‌خاطر دستورالعمل ماسک اجباری

دادخواست از دادگاه فدرال خواسته‌اند حکم دهد این مرکز اختیار کافی برای صدور این دستورالعمل را نداشته است. این دستورالعمل از اوایل سال ۲۰۲۱
نمای کلی از مقر مرکز کنترل بیماری در آتلانتا، جورجیا، در 23 آوریل 2020.(Tami Chappell/AFP via Getty Images)

دادخواست جدیدی علیه دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها مطرح شده است. این دستورالعمل استفاده از ماسک را در هنگام استفاده از بسیاری از وسایل حمل‌ونقل در ایالات متحده، اجباری می‌کند که شامل هواپیما و مترو نیز می‌شود.

مایکل سکلکیِ پدر، و پسرش مایکل سکلکی جونیور، ۴ ساله، دو تن از ساکنان فلوریدا هستند که از دادگاه فدرال خواسته‌اند حکم دهد این مرکز اختیار کافی برای صدور این دستورالعمل را نداشته است. این دستورالعمل از اوایل سال ۲۰۲۱ اجرایی شده است.

براساس این دادخواست ۱۲۴ صفحه‌ای که به دادگاه فدرال ماساچوست ارائه شده است، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نتوانسته نظرات مردم را در این دستورالعمل برآورده کند و کنگره هرگز چنین حقی را در اختیار این شاخه اجرایی قرار نداده که چنین دستورالعملی صادر کند.

پسر سکلکی باید مرتب به بوستون پرواز کند تا در بیمارستان کودکان بوستون تحت درمان قرار گیرد. اعضای خانواده باید به آن‌جا پرواز کنند یا ۲۰ ساعت در هر مسیر رفت و برگشت، برانند. سکلکی به اپک‌تایمز گفت پسرش اختلال طیف اوتیسم دارد و «نمی‌تواند تحمل کند چیزی صورتش را بپوشاند و درکی از آن ندارد.»

با وجود توصیه‌نامه پزشک مبنی بر این‌که این کودک به دلیل اختلال اوتیسم قادر به تحمل ماسک نیست، این خانواده پس از اعلام دستورالعمل، برای پرواز دچار مشکل شدند.

این خانواده می‌گویند در دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، استثناهایی برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است اما شرکت‌های هواپیمایی اغلب در مواردی که باید، استثناها را تأیید نمی‌کنند.

خطوط هوایی سات‌وست به این خانواده گفته است می‌توانند توصیه پزشک و سایر فرم‌ها را ارائه دهند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که درخواستشان تأیید شود. بر اساس دادخواست، این خانواده نمی‌توانند چنین ریسکی را بپذیرند.

امریکن ایرلاینز  نیز به‌خاطر الزامات غیرقانونی برای معافیت از ماسک مورد اتهام قرار گرفته است.

سکلکی می‌گوید: «وحشتناک است. به عنوان یک پدر و مادر، نمی‌توانیم فرزندمان بدون نگرانی در مورد این‌که بهمان اجازه می‌دهند سوار هواپیما شویم یا نه، نزد پزشک ببریم. این‌که او نمی‌تواند به عنوان یک مسافر و شهروند عادی روی صندلی بنشیند تا به ملاقاتش با پزشک برسد، دیوانه‌کننده است.»

سات‌وست و آژانس‌های هواپیمایی به همراه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و نهاد مادر آن، یعنی وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالت متحده آمریکا از جمله کسانی هستند که در این دادخواست متهم شده‌اند.

هیچ‌کدام به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

خطوط هواپیمایی اسپیریت، دلتا، فرانتیر درگیر حل و فصل دعاوی قبلی هستند اما ممکن است بعداً به پرونده اضافه شوند.

سکلکی می‌گوید این خانواده با خطوط هوایی دلتا پرواز می‌کنند زیرا تنها شرکت هواپیمایی است که کودکان ۴ ساله را مجبور به استفاده ار ماسک نمی‌کند اما این استفاده از این خطوط هوایی در مقایسه با خطوط هواپیمایی ارزان‌تر، هزینه‌های زیادی را به آنان تحمیل می‌کند. با این حال، نام این خطوط هواپیمایی در یک شکایت دیگر آورده شده است که به قانون شهروندان آمریکایی دارای معلولیت توجهی نمی‌کند.

سکلکی یکی از شاکیانی است که دادگاه عالی در ماه ژانویه درخواستشان را برای پرداختن اضطراری به دستوالعمل دولت در مورد استفاده‌ اجباری از ماسک رد کرد.

این پرونده متفاوت است زیرا متهمین مختلفی را در بر می‌گیرد و هیچ اضطراری هم ندارد.

چندین دادخواست دیگر علیه دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها مطرح شده‌اند، اما هیچ‌یک تاکنون موفق نبوده‌اند.

مطالب دیگر:

سال نوی چینی متعلق به حزب کمونیست چین نیست

حزب کمونیست چین ممکن است DNA ورزشکاران برتر آمریکایی را در المپیک پکن جمع‌آوری کند

سال نو چینی ۲۰۲۲: سال ببر

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی