Asset 2

۶ دادستان کل ایالتی به بایدن هشدار دادند که پا را فراتر از حدود اختیارات ریاست جمهوری نگذارد

دادستان‌های کل ائتلاف دادستان‌های کل شش ایالت روز چهارشنبه نامه‌ای به رئیس جمهور جوبایدن ارسال کرد و به وی یادآوری کرد که هرگونه اقدامات
((MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

ائتلاف دادستان‌های کل شش ایالت روز چهارشنبه نامه‌ای به رئیس جمهور جوبایدن ارسال کرد و به وی یادآوری کرد که هرگونه اقدامات اجرایی بالقوه خلاف قانون اساسی یا فراتر از حدود اختیارات ریاست جمهوری، با چالش قانونی روبرو خواهد شد.

این نامه که توسط شش دادستان کل امضا شده است دولت بایدن را متوجه این نکته می‌کند که هر اقدامی که ممکن است بیش از اختیار قانونی آنها باشد، با اصول قانون اساسی مغایرت داشته باشد، یا آزادی‌های مدنی را در معرض خطر قرار دهد، می‌تواند منجر به اقدامات قانونی توسط ایالت‌ها شود.

در نامه‌ای خطاب به کاخ سفید (pdf) آمده است: «ما آماده ملاقات با دولت شما هستیم تا درباره چگونگی تأثیرگذاری موارد زیر بر ایالات ما بیشتر بحث کنیم. دعوی قضایی هرگز گزینه اول نیست، و ما می‌خواهیم به نمایندگی از همه آمریکایی‌ها، مطابق با قانون اساسی و قانون، به تیم شما کمک کنیم.»

«اگر قوانین خلاف قانون اساسی تصویب شده توسط کنگره را امضا کنید، مسئولیت و وظیفه ما این است که این قوانین را در دادگاه به چالش بکشیم. اگر مقامات کابینه، مسئولان و سازمان‌ها اجرایی از حدود اختیارات قانونی خود فراتر روند، مراحل قانونی را دنبال نکنند یا از تعهدات قانون آئین دادرسی برای تصمیم‌گیری مستدل پیروی نکنند، این مسئولیت ما خواهد بود که وارد عمل شویم.»

قانون آیین دادرسی اداری، یک قانون فدرال است که روند قانونگذاری سازمان‌ها را کنترل می‌کند و برای به چالش کشیدن قوانین و مقررات شاخه اجرایی بارها مورد استناد قرار گرفته است.

این دادستان‌های کل از ایالت‌های ویرجینیا، آرکانزاس، ایندیانا، می سی سی پی، مونتانا و تگزاس هستند.

این اتفاق در حالی می‌افتد که بایدن در اولین هفته پس از روی کار آمدنش یک سری دستورات اجرایی را صادر کرده است. برخی از این دستورات اجرایی‌، سیاست‌های دوران ترامپ را لغو کرده است، در حالی که برخی دیگر، سیاست‌های مربوط به تغییر اقلیم، برابری نژادی و پاندمی  ویروس حزب کمونیست چین (کرونا) را ایجاد یا گسترش داده‌ است.

برخی از این دستورات توجه کارشناسان زیادی را به‌خود جلب کرده و مورد بررسی گسترده قرار گرفته‌اند‌، مانند تصمیمات برای پیوستن مجدد به توافق نامه آب و هوای پاریس و لغو خط لوله کی‌استون که انتظار می‌رود هزاران شغل را در معرض خطر قرار دهد و روابط ایالات متحده با کانادا را تضعیف کند. دولت بایدن همچنین به دلیل استقبال از یک تئوری نژادی انتقادی شبه مارکسیستی در سیاست‌های خود، با هدف اولویت قرار دادن برخی گروه‌های نژادی که در طول تاریخ نسبت به سایرین مضر بوده‌اند، با واکنش‌های شدیدی روبرو شده است.

مطالب دیگر:

چگونه یک «دوست قدیمیِ» حزب کمونیست چین، سیاست ایالات متحده را شکل داد (بخش اول)

۴۵ سناتور جمهوری‌خواه با برگزاری دادگاه استیضاح ترامپ مخالفت کردند و گفتند این خلاف قانون اساسی است

چاک شومر: جان رابرتز نمی‌خواهد ریاست جلسه دادگاه استیضاح دوم ترامپ را به عهده بگیرد

تیم ترامپ، هرگونه وابستگی خود را با حزب تازه تأسیس شده میهن‌پرستان رد می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی