Search
Asset 2

دادگاهی در لندن ادعای برداشت اجباری اعضای بدن در چین را بررسی می‌کند

رئیس و اعضای تیم حقوقی دادگاه به اظهارات شاهدان گوش می‌دهند – ۶ آوریل ۲۰۱۹ (Simon Gross)
رئیس و اعضای تیم حقوقی دادگاه به اظهارات شاهدان گوش می‌دهند – ۶ آوریل ۲۰۱۹ (Simon Gross)
رئیس و اعضای تیم حقوقی دادگاه به اظهارات شاهدان گوش می‌دهند – ۶ آوریل ۲۰۱۹ (Simon Gross)

مقامات یک دادگاه در لندن، اظهارات چند شاهد را در که مورد کشتار جمعی زندانیان عقیدتی در چین که با هدف برداشت اعضای بدن آنها صورت می‌گیرد را شنیده و مورد بررسی قرار دادند.

طی روزهای ۶ و ۷ آوریل، دوازده شاهد، از جمله محققان، زندانیان عقیدتی آزاد شده، متخصصان پزشکی، روزنامه نگاران و بازماندگان قربانیان، در این دادگاه حاضر شدند و در مورد اتهام برداشتن اعضای بدن زندانیان توسط حکومت چین سخن گفتند. بیشترین گروهی که هدف برداشت اعضای بدن قرار گرفته‌اند، تمرین کنندگان روش معنوی‌فالون گونگ و پس از آنها اقلیت مسلمان اویغور در چین هستند.

این دادگاه پس از جلسه‌ای سه روزه که در ماه دسامبر گذشته برگزار شد، پس از تصویب یک پیش‌نویس موقت نتیجه گیری کردند که برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین در مقیاس قابل توجهی صورت گرفته است.

آقای جئو نایس، رئیس این دادگاه، پیش از این، قاضی پرونده اسلوبودان میلوشویچ، رئیس جمهور سابق یوگسلاوی در دادگاه جنایی بود. هیئتی متشکل از هفت حقوق‌دان هم‌اکنون تحت سرپرستی این قاضی به پرونده برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی توسط حزب کمونیست چین می‌پردازند.

به گفته حمید صابیم، یکی از مشاوران حقوقی، دادگاه از نمایندگان رژیم چین، از جمله مقامات عالی بهداشت و درمان چین و نیز مقامات سفارت چین در لندن، دعوت کرده است تا در جلسات شرکت کنند اما پاسخی از سوی آنها دریافت نکرده است.

آزمایش‌های پزشکی و انجام تست خون

پناهندگانی که از آزار و اذیت حزب کمونیست چین به غرب گریخته‌اند، در این دادگاه شهادت دادند که طی دوره بازداشت‌شان از آنها خون گرفته می‌شد و مورد آزمایش‌های پزشکی قرار می‌گرفتند.

خانم مهری‌گل توریسون، از مسلمانان اویغور چینی، یکی از شاهدان در این دادگاه بود که به طور ویدئویی شهادت می‌داد. وی که مادر دو کودک است سال گذشته در گفتگو با خبرنگاران تشریح کرد که چطور در زندان‌های حزب کمونیست چین از طریق شوک الکتریکی شکنجه شده است، مورد آزار جنسی قرار گرفته و مجبور به خوردن داروهای ناشناخته و و انجام آزمایش پزشکی شده است. (آزار و شکنجه یک زن مسلمان در زندان‌های چین)

او به مقامات این دادگاه گفت که در سال ۲۰۱۷، زندانیان اردوگاهی که در آن بازداشت بوده است از جمله خود وی، تحت معاینات و آزمایشات دقیق پزشکی، از جمله آزمایش خون و اولتراسوند قرار می‌گرفتند.

گروه‌های حامی حقوق بشر می گویند چین حدود ۲ میلیون نفر از مسلمانان اویغور را به بهانه حمایت از « وحدت قومی » بازداشت کرده است.

مهری‌گل گفت که او در طی سه روز بازجویی‌ در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ تحت شکنجه قرار گرفت و درحالی که به او دستبند و پابند زده بودند و روی سرش کیسه‌ای کشیده بودند به آزمایشگاه منتقلش کردند.

وی افزود « آنها دو بار از دستم خون گرفتند. ولی نمی‌دانم چقدر. » به گفته وی این آزمایش‌ها برای بررسی وضعیت سلامتی قلبش صورت گرفتد.

خانم مهری‌گل توریسونف در ادامه شرح داد که چطور وی را به جایی تاریک شبیه زیرزمین یک بیمارستان منتقل کردند و در آنجا تجهیزاتی را روی قفسه سینه‌اش گذاشتند و از یک دستگاه برای بررسی بدنش استفاده کردند. به طوری که پس از مالیدن یک مایع روی پیشانی، قسمت پایین قلب، شانه‌ها و پاهایش، وی را داخل یک محفظه شیشه‌ای قرار دادند.

مهری‌گل گفت « در داخل دستگاه چیزی نمی‌شنیدم. بعد از اینکه در آن ماشین قرار گرفتم وحشت زده شدم. فکر کردم آنها ممکن است اندام‌های داخلی من را بردارند و من ممکن است بمیرم. »

اتان گاتمن، نویسنده، حقوق‌دان و محقق یکی از دیگر حاضرین در جلسه دادگاه روز هفتم آوریل در لندن بود که در مورد بحران استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ چین شهادت داد.

وی گفت «یک میلیون و نیم انسان را در نظر بگیرید که از آنها آزمایش خون گرفته شده و در بازداشت به سر می‌برند و خانواده‌هایشان چشم انتظارشان هستند.»

او افزود «شواهدی که اخیراً به دست آمده نشان می‌دهد که رژیم کمونیستی چین، این گروه از افراد (مسلمانان اویغور) را هدف برداشت اعضای بدن قرار داده است. از جمله این شواهد انجام آزمایش‌های خانگی DNA، ساخت کوره‌های مرده‌سوزی، و نیز ایجاد خط هواپیمایی مخصوص حمل اعضای بدن است.»

اصلی‌ترین منبع برداشت عضو تمرین‌کنندگان فالون گونگ هستند

اتان گاتمن به همراه همکارش دیوید کیلگور، دیگر حقوق‌دان کانادایی، در سال ۲۰۱۶ با انشار نتیجه تحقیقات خود با عنوان « محصول خونین – سلاخی » منبع بیکران اعضای پیوندی در چین را افشا کردند.

این تحقیق به روز شده گزارشی به نام « محصول خونین » است که سال ۲۰۰۶ منتشر شد و شامل ۵۲ مدرک معتبر در این خصوص بود.

در این گزارش‌ها، اثبات شده است که منبع تأمین اعضای پیوندی، زندانیان عقیدتی و سیاسی هستند و نشان داده شده که اختلاف زیادی بین آمار رسمی اعلام شده در چین برای پیوند عضو و تعداد واقعی عمل پیوند وجود دارد.

در این گزارش در بررسی عملکرد ۷۱۲ بیمارستان چین که عمل پیوند کبد و کلیه را انجام می‌دهد، تعداد ۶۰ الی ۱۰۰ هزار عمل پیوند عضو در سال نشان داده شده است. در حالی که آمار رسمی منتشر شده ۱۰ الی ۲۰ هزار پیوند را نشان می‌دهد.

اختلاف فاحش در این ارقام مربوط می‌شود به اندام‌هایی که زندانیان عقیدتی در چین سرقت می‌شود که در نهایت به مرگ آنان می‌انجامد. عمده قربانیان مربوط به تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ می‌شود. همچنین مسلمانان اویغور، بودایی‌های تبت و مسیحیان خانگی و غیر رسمی نیز در میان قربانیان قرار دارند.

فالون گونگ یک روش مدیتیشن، مراقبه و تزکیه چینی است که از سال ١٩٩٢ به دلیل فواید چشمگیر در بهبود سلامت روحی و جسمی، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما حزب کمونیست چین نگران شد که گسترش این روش معنوی باعث حذف باورها و ایده‌های کمونیستی از جامعه شود، بنابراین از سال ١٩٩٩ راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت. برداشت اعضای حیاتی بدن آنان که منجر به قتل‌شان‌ می‌شود بخشی از این آزار و سرکوب است.

در جلسات دادگاه برگزار شده چند تمرین کننده فالون گونگ نیز از تجارب خود در زمانی که در چین به خاطر عقایدشان بازداشت بودند، سخن گفتند.

این افراد به غیر از گزارش‌هایی که در خصوص شکنجه شدن در داخل اردوگاه‌های کار و زندان‌های چین ارائه دادند، همگی در مورد آزمایشات پزشکی در طی بازداشت صحبت کردند.

فِنگ هولیس، که در سال ۲۰۰۵ بازداشت شد، در اظهاراتش گفت که برایش عجیب بوده که چرا همزمان که شکنجه می‌شده است، مورد آزمایش پزشکی نیز قرار می‌گرفته است.

داده‌هایی مشکوک

دو محقق دیگری که در دادگاه‌ حاضر بودند، در تحقیقات خود نشان دادند که آمار رسمی که چین در خصوص عمل‌های پیوند عضو منتشر می‌کند، واقعی نیست و دولت چین برای تنظیم این آمار از معادلات ریاضی استفاده کرده است.

یکی از این محققان به نام متئو روبرتسون، که دانشجوی دکتر دانشگاه ملی استرالیا است، به همراه یک متخصص آمار به نام رایموند هایندی، و نیز پروفسور جاکوب لاوی، که یک جراح است، در اظهارات خود گفتند که بررسی آمار منتشر شده توسط دولت چین و نیز ارقام صلیب سرخ محلی، نشان می‌دهد که برای تهیه و تولید این آمار از یک معادله درجه دوم ریاضی که نوعی منحنی را ایجاد می‌کند، استفاده شده است.

آنها معتقد هستند، که آمار و ارقام نباید اینقدر رُند و یک دست باشد و با نرخی ثابت پیش برود. برای مثال متئو رابرتسون گفت مار منتشر شده عمل‌های پیوند از ۳۰ دسامبر تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵، دقیقاً ۲۵ هزار مورد اعلام شده است که این مشکوک است.

جلسه بعدی این دادگاه در روز ۱۷ ژوئن، با هدف قضاوت نهایی در خصوص جنایتکار بودن رژیم چین از طریق برداشت اجباری اعضای بدن تمرین کننده‌های فالون‌گونگ، مسلمانان اویغور و… تشکیل خواهد شد.

جِین ورل، از کارکنان تلویزیون NTD، در تهیه این مقاله کمک کرده است. NTD بخشی از گروه رسانه‌ای اِپُک است.

مطالب دیگر:

هفتاد قربانی و هزاران میلیارد تومان خسارت در نتیجه سیلهای اخیر

نیک‌خواهی و درستکاری یک امپراتور بزرگ

برای پیوند عضو به چین سفر نکنید !

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی