Search
Asset 2

دادگاه عالی آمریکا مجموعه‌ای از شکایات حقوقی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را رد کرد

قانون اساسی ۳۹ ایالت در رابطه با دادخواست انتخاباتی که تگزاس به دادگاه عالی فرستاد، موضع خود را مشخص کردند. رسانه‌های وابسته، پیروزی معاون
(Drew Angerer/Getty Images)

دادگاه عالی در ۲۲ فوریه، مجموعه‌ای از شکایات حقوقی مرتبط با فرآیندها و نتایج انتخابات در چندین ایالت باقی‌مانده از چرخه انتخابات اخیر ریاست جمهوری را رد کرد.

دادگاه عالی دلیل عدم رسیدگی به پرونده‌ها را توضیح نداد، اما سه قاضی (آلیتو، کلارنس توماس و نیل گورسوچ) با تصمیم عدم رسیدگی به یکی از پرونده‌ها مخالفت کردند.

در ۱۱ ژانویه، در حالی که بیش از یک هفته به روز تحلیف مانده بود، دادگاه عالی درخواست‌های خواهان – آن زمان رئیس جمهور دونالد ترامپ، جمهوری‌خواهان و طرفداران ترامپ – را برای تسریع در رسیدگی به بسیاری از دادخواست‌ها که مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در ایالت‌های میدان نبرد آریزونا، جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین بود رد کرد. دادگاه، طبق عادت خود، در مورد اینکه چرا درخواست‌های اضطراری برای پیگیری سریع پرونده‌های قضایی را رد کرد ، توضیحی نداد.

در ۷ ژانویه، پس از رای کنگره به رد اعتراض سناتورها و نمایندگان مبنی بر به چالش کشیدن آرای کالج الکترال از ایالت‌های مورد مناقشه که بایدن در آنها به سختی برنده شده بود، مراسم تحلیف جو بایدن، در ۲۰ ژانویه، در کنار معاون رئیس جمهور کملا هریس برگزار شد.

برخی از این پرونده‌های قضایی، نتایج انتخابات را بر اساس تغییرات اعمال شده در رویه‌های انتخابات ایالتی که خلاف قانون اساسی بود به چالش کشیدند. در ماده دوم قانون اساسی ایالات متحده آمده است که «هر ایالت، گزینندگان رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور را به روشی که تحت مدیریت قوه مقننه (قانونگذاران ایالتی) است منصوب می‌کند.» طرف‌های دعوی خاطرنشان می‌کنند که قدرت قانونگذاری در اینجا «کامل و جامع» است، به معنای قدرت نامحدود و مطلق. به گفته آنها، مسئولان ایالتی مجاز نیستند بدون موافقت قانونگذار، رویه‌های انتخابات را تغییر دهند.

مطالب دیگر:

هولوکاست جدید: نسل‌کشی اویغورها و پیروان فالون گونگ در چین

دونالد ترامپ «احتمالاً» علاقه‌مند است در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ نامزد شود

نتایج نظرسنجی: اکثر رای‌دهندگان جمهوری‌خواه می‌گویند رهبران باید «بیشتر شبیه» ترامپ باشند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی