logo_eet

دانشجویان چینی مجبور به مطالعه تئوری‌های کمونیستی رهبر چین

TOPSHOT - Chinese President Xi Jinping walks to the Monument to the Peoples Heroes during a wreath laying ceremony to honour deceased national heroes on Martyrs Day in Beijings Tiananmen Square on September 30, 2020. (Photo by Noel Celis / AFP) (Photo by NOEL CELIS/AFP via Getty Images)
TOPSHOT - Chinese President Xi Jinping walks to the Monument to the Peoples Heroes during a wreath laying ceremony to honour deceased national heroes on Martyrs Day in Beijings Tiananmen Square on September 30, 2020. (Photo by Noel Celis / AFP) (Photo by NOEL CELIS/AFP via Getty Images)

مقامات آموزش عالی در چین اخیراً ۳۷ دانشگاه برتر این کشور را موظف کرده‌اند اقدام به ارائه دوره‌های آموزش تئوری‌های سیاسی رهبر حزب کمونیست چین ،شی جین پینگ، در ترم پاییز کنند، و همه دانشجویان را مکلف به گذراندن این دوره‌ها کرده است. این برنامه طی پنج سال آینده به تمام دانشگاه های چین گسترش می‌یابد.

این دوره جدید پیروی از الگوی حزب  کمونیست در تلقین ایدئولوژی کمونیسم به دانشجویان است. در دهه ۱۹۸۰، حزب کمونیست چین، دانشجویان را به مطالعه نظریه‌های رهبر سابق حزب، مائو زدانگ، موظف کرد. در ۲۰۰۰، آنان ملزم به گذراندن دوره «تفکر و تزکیه اخلاقی» که شامل آموزه‌‌‏های کمونیستی بود، شدند.

برخی از کارشناسان چین معتقدند که آخرین دستورالعمل نشانه‌ای از قصد  شی جینگ‌پینگ برای تحکیم بیشتر قدرت خود پیش از یک نشست سیاسی مهم است.

در ماه سپتامبر، کیوشی، یک ماهنامه دولتی در مورد نظریه کمونیست، مقاله‌ای را نوشت که توسط شی جینگ‌پینگ نوشته شده بود و در آن بر اهمیت آموزش فلسفه خود به دانش‌آموزان و دانشجویان از دبستان تا دانشگاه تأکید شد.

این مجله سپس تصمیم جدید آموزش عالی برای موظف کردن دانشگاه‌ها برای تدریس دوره مقدماتی «اندیشه سوسیالیسم شی جین‌پینگ با ویژگی‌های چینی در عصر جدید» را اعلام کرد. هر کدام از رهبرهای حزب، یک ایدئولوژی می‌آورند که در قانون اساسی حزب گنجانده می‌شود.

دانشگاه پکن ، دانشگاه تسینگوآ، دانشگاه نان‌کای و ۳۴ دانشگاه دیگر که دارای دانشکده‌هایی برای مطالعه مارکسیسم هستند، این دوره را در پاییز سال ۲۰۲۰ آغاز کردند.

بیتر وینتر، یک مجله آنلاین با موضوع آزادی مذهبی چین و حقوق بشر، در ماه ژوئن گزارش داد که دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های چین از دانش‌آموزان و دانشجویان خواسته‌اند اقدام به مطالعه سخنان شی‌ جینگ‌چین کنند.

این گزارش به نقل از یک دانشجوی دانشگاهی از استان شاندونگ در شرق چین می‌گوید «اگر ما نتوانیم آزمون تئوری شی را قبول شویم، از گرفتن دیپلم محروم خواهیم شد. در نتیجه، عضویت در حزب، یافتن شغل خوب یا ارتقا در آینده برای ما بسیار سخت خواهد بود.»

از آنجا که حزب کمونیست چین پنجمین جلسه عمومی خود را از ۲۶ اکتبر تا ۲۹ اکتبر در پکن با دستور کار طرح برنامه پنج ساله بعدی چین و بحث در مورد نامزدهای احتمالی رهبر بعدی حزب، برگزار می‌کند، شی احتمالاً به دنبال تایید مقامات و جلب وفاداری آنان است.

 تانگ جینگ یوان، مفسر امور چین مستقر در ایالات متحده گفت «من فکر می‌‌‏کنم شی جین پینگ می‌خواهد موقعیت عالی رهبری خود را تثبیت کند.»

در آخرین کنوانسیون حزب که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، شی از جانشین خود نامی نبرد. در مارس ۲۰۱۸، حزب کمونیست چین رسماً قانون اساسی خود را اصلاح کرد تا محدودیت دو دوره‌ای برای رهبری را حذف کند و به شی اجازه داد تا به مدت نامحدود حکومت کند.

تانگ تحلیل کرد، از آنجا که او هنوز برنامه‌‌‏ای برای معرفی جانشین ندارد، می‌خواهد موقعیت خود را به عنوان رهبر حزب حفظ کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که با نرخ بالای بیکاری در میان دانش آموختگان جدید دانشگاه، شی می‌‌‏خواهد اطمینان حاصل کند که آنها در خط حزب قدم می‌‌‏گذارند. تانگ اضافه کرد «من فکر می کنم شی می‌‌‏خواهد دانش آموزان فلسفه او را بیاموزند، بنابراین اگر بعد از فارغ‌التحصیلی شغلی پیدا نکنند اعتراض نمی‌کنند.»

مطالب دیگر:

لایحه جدید مجلس نمایندگانِ ایالات متحده حزب کمونیست چین را یک سازمان جنایی فرا ملی می‌نامد

چگونه حزب کمونیست چین با شورش‌ها و خشونت‌های اخیر آمریکا مرتبط است

واقعیت‌سنج‌های فیسبوک زیر سلطه منابع مالی، پرسنل و سازمان‌های چپ‌‌گرا – بخش اول

اخبار مرتبط