logo_eet

استفان مور: بخشودگی وام‌های دانشجویی توسط بایدن موجب «تشدید تورم» می‌شود

دانشجویی این بخشودگی نیست... که بار را از دوش افرادی که وام را گرفته‌اند بردارند و به دوش من و شما و دیگر مالیات‌دهندگان بیندازند.»
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Anna Moneymaker/Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اخیراً اعلام کرد که بخشودگی وام‌های دانشجویی را به طور جدی مد نظر قرار خواهد داد. اما به گفته استفان مور، مشاور اقتصادی سابق کاخ سفید، این اقدام نه تنها سیاست خوبی نیست، بلکه «یک تدبیر اقتصادی بدتر» است و حتی موجب تشدید تورم تاریخی حال حاضر نیز می‌شود.

مور به  اِن‌تی‌دی بیزنس گفت: «این بخشودگی نیست… که بار را از دوش افرادی که وام را گرفته‌اند بردارند و به دوش من و شما و دیگر مالیات‌دهندگان بیندازند.»

مور یکی از بنیان‌گذاران کمیته آزادسازی رفاه و از محققین مدعو در بنیاد هریتیج است.

مور گفت: «در ضمن، اگر این طرح را عملی کنند، وقتی که قرار باشد دولت وام‌ها را ببخشد، آیا کسی دیگر وام دانشجویی خود را پرداخت می‌کند؟ بنابراین اگر قرار باشد این کار را انجام دهیم، در کوتاه‌مدت و بلندمدت با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.»

بر اساس اطلاعات بنیاد داده‌های آموزشی، مجموع بدهی‌های وام دانشجویی در آمریکا بالغ بر ۱/۷۴۷ تریلیون دلار برای ۴۳/۴ میلیون وام‌گیرنده است. میانگین مانده‌بدهی وام دانشجویی فدرال نیز ۳۷۰۰۰ دلار و اندی است.

بایدن در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود گفت که ۱۰هزار دلار از بدهی وام دانشجویی هر وام‌گیرنده را می‌بخشد. بر اساس تحلیلی که هفته گذشته بانک فدرال رزرو نیویورک منتشر کرد، این امر به معنای لغو پرداخت حدود ۳۲۱ میلیارد دلار از وام‌های تحت حمایت دولت فدرال است.

اوایل این ماه، بایدن مجدداً زمان بازپرداخت بدهی دانشجویان فدرال را تا ۳۱ اوت به تعویق انداخت.

در ۲۸ آوریل، بایدن گفت که در حال بررسی «نوعی کاهش بدهی» است.

بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت:«من به کاهش بدهی ۵۰ هزار دلاری فکر نمی‌کنم. اما در حال بررسی دقیق این هستم که قرار است… که بدهی‌های بیشتری بخشوده شود یا نشود، و طی دو هفته آینده در این خصوص پاسخ خواهم داد.»

همان روز، وزارت آموزش اعلام کرد که بر اساس یافته‌های مربوط به حمایت از وام‌گیرندگان، ۲۳۸ میلیون دلار از وام‌های دانشجویی محصلان یک مدرسه زیبایی بخشیده می‌شود. این وزارتخانه اعلام کرد که دولت بایدن، بیش از ۱۸/۵ میلیارد دلار بدهی وام دانشجویی را به بیش از ۷۵۰هزار وام‌گیرنده بخشیده است.

مور گفت که بدهی و هزینه‌های بیش از حد دولت در وهله اول باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شده است.

«ما خیلی بیشتر پول خرج کرده‌ایم؛ تریلیون‌ها دلار بیشتر از پول دریافتی‌مان. این امر سیلی از دلارهای بی‌ارزش را به سوی اقتصاد سرازیر می‌کند. تعریف تورم این است که دلار بسیار زیادی در چرخه اقتصاد باشد اما این پول به دنبال خرید کالاهای بسیار کمی باشد. این دقیقاً شرایط ما در حال حاضر است.»

آخرین داده‌های دریافتی از اداره آمار کار نشان داده است که نرخ تورم سالانه آمریکا در ماه مارس به ۸/۵ درصد افزایش یافته که بزرگترین افزایش از دسامبر ۱۹۸۱ بوده است.

مور گفت این اقدام بایدن برای جلب رضایت رأی‌دهندگان انتخابات میان دوره‌ای آینده است. گرچه، بایدن و دموکرات‌ها ممکن است از این تورم بالا آسیب ببینند.

مطالب دیگر:

پیامدهای سیاسی خرید توییتر توسط ایلان ماسک   

چین با هدف «سلطه جهانی» در حال توسعه مهمات هسته‌‏ای است

گروه نفوذ پکن پس از سال‌ها همکاری با بیل گیتس به دنبال مشارکت با مقامات دولتی کشاورزی آمریکا است

اخبار مرتبط