Asset 2

دانشجوی آمریکایی آزاد شده از کره شمالی دچار آسیب شدید مغزی است

اتو وارمبیر»، دانشجوی ۲۲ ساله آمریکایی در کره شمالی
«اتو وارمبیر»، دانشجوی ۲۲ ساله آمریکایی به دادگاه عالی کره شمالی برده می‌‏شود. ۱۶ مارس ۲۰۱۶ (REUTERS/Kyodo)
اتو وارمبیر»، دانشجوی ۲۲ ساله آمریکایی در کره شمالی
«اتو وارمبیر»، دانشجوی ۲۲ ساله آمریکایی به دادگاه عالی کره شمالی برده می‌‏شود. ۱۶ مارس ۲۰۱۶ (REUTERS/Kyodo)

پزشکان اعلام کردند که «اتو وارمبیر»، دانشجوی ۲۲ ساله آمریکایی که روز سه شنبه گذشته از کره شمالی به کشورش بازگشته، دچار آسیب شدید مغزی و حالت «اختلال هوشیاری» شده است.

دکتر «دانیل کانتر»، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه مغز و اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه سینسیناتی اظهار کرد که وی ظاهراً بیدار است ولی آگاهی از اطراف خود ندارد و قادر به درک کلمات و پاسخ به دستورات شفاهی نیست.

دکتر کانتر که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد گفت: « وارمبیر حرف نمی‌زند و حرکاتش ارادی نیست.»

خانواده وارمبیر روز سه شنبه گفتند که فرزندشان از ماه مارس ۲۰۱۶، مدتی کوتاه پس از اینکه توسط حکومت کره شمالی به ۱۵ سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد، به  این حالت دچار شده است.

به گزارش رسانه‌های کره شمالی، وی زمانی که سعی داشت یک پوستر تبلیغاتی را سرقت کند، دستگیر شد. وی به همراه تور به کره شمالی رفته بود.

هفته گذشته کره شمالی اعلام کرد که این کشور وارمبیر را به «دلایل بشر دوستانه» آزاد کرده است.

«فرد وارمبیر»، پدر این دانشجوی دانشگاه ویرجینیا پیش از این در یک کنفرانس خبری گفته بود که پسرش توسط دولت کمونیستی کره شمالی به طور وحشیانه‌ای مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

فرد گفت که برای خانواده‌اش داستان دولت کره شمالی مبنی بر این‌که اتو با خوردن قرص خواب به بیماری بوتولیسم مبتلا شده قابل باور نیست.

هفته گذشته پزشکان گفتند که علائم بیماری بوتولیسم در وارمبیر دیده نمی‌شود و دکتر کانتر گفت که بخش زیادی از بافت مغز وارمبیر از دست رفته است.

در حالی که پزشکان در علت بروز بیماری وارمبیر تردید دارند، می‌گویند که ایست قلبی جریان خون به مغز را متوقف و باعث مرگ بافت‌های مغز می‌شود.

دکتر «جردن بونومو»، جراح  و متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه سینسیناتی در کنفرانسی خبری گفت که ایست قلبی در جوانان بسیار نادر است و به طور کلی توسط مسمومیت یا آسیب ایجاد می‌شود.

دکتر کانتر گفت گرچه هیچ اطلاعاتی در مورد نوع درمان پزشکی وارمبیر در کره شمالی در دست ندارند، ولی با بررسی تصاویر ام‌آر‌آی که مربوط آوریل ۲۰۱۶ است، برآورد کردند که این آسیب مغزی به احتمال زیاد یک هفته قبل از آن رخ داده است.

ولی پزشکان گفتند هیچ مدرکی که نشان دهد وی دچار شکستگی استخوان شده وجود ندارد.

وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که «جوزف یون»، فرستاده ویژه خود را برای گفتگو در خصوص آزادی وارمبیر به کره شمالی فرستاده است. یون طی این سفر با سه شهروند آمریکایی دیگر نیز که در کره شمالی هستند ملاقات کرده بود.

تنش بین ایالات متحده و کره شمالی از زمان پرتاب موشک توسط کره شمالی و آزمایش بمب هسته‌ای این کشور افزایش یافته است. پیونگ یانگ گفته که برای هدف قرار دادن آمریکا، موشک بالستیک قاره پیمای خود را که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است، توسعه خواهد داد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی