logo_eet

رئیس سابق گروه شیمی دانشگاه هاروارد به گرفتن ده‌ها هزار دلار از چین اعتراف کرد

دانشگاه ویدئویی که در ۱۷ دسامبر به دادگاه فدرال ارائه شد نشان می‌دهد، رئیس سابق گروه شیمی دانشگاه هاروارد که متهم به پنهان کردن روابط خود ب
چارلز لیبر (سمت چپ) و وکیل مدافعش مارک موکاسی در 17 دسامبر از دادگاه جان جوزف موکلی ایالات متحده در بوستون، ماساچوست خارج می‌شوند. (Learner Liu/The Epoch Times)

ویدئویی که در ۱۷ دسامبر به دادگاه فدرال ارائه شد نشان می‌دهد، رئیس سابق گروه شیمی دانشگاه هاروارد که متهم به پنهان کردن روابط خود با مقامات چینی شده است، اعتراف کرده بود که ده‌ها هزار دلار از چین گرفته است.

این ویدئو که در جریان بازجویی اف‌بی‌آی از دانشمند نانو، چارلز لیبر گرفته شده است، در جلسه دادگاه روز جمعه، چهارمین روز محاکمه‌اش برای هیئت منصفه پخش شد.

پروفسور ۶۲ ساله هاروارد گفته بود که از یک دانشگاه چینی به جز هزینه سفر خود به چین پولی دریافت نکرده است. اما پس از اینکه رابرت پلامب و کارا اسپایس ماموران اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) نسخه‌هایی از شواهد را نشان دادند، از جمله قرارداد نوشته شده به دو زبان که لیبر در سال ۲۰۱۱ با دانشگاه فناوری ووهان (WUT) امضا کرده بود، لیبر به سرعت روایت خود را تغییر داد.

لیبر که ژاکت آبی پوشیده بود، در یک بازجویی سه ساعته که در روز دستگیری‌اش نزدیک به دو سال پیش انجام شد، به ماموران در اداره پلیس دانشگاه گفت: «خیلی بد است. رسانه‌های محلی گزارش دادند: اکنون که شما آن را مطرح می‌کنید، بله، یادم می‌آید.»

این قرارداد پنج ساله لیبر را به عنوان یک «دانشمند استراتژیک» در مدرسه چین توصیف می‌کرد که به او حق دریافت ۵۰هزار دلار در ماه با حدود ۱۵۸هزار دلار هزینه زندگی را می‌داد. همچنین اشاره‌ای به مشارکت آینده او با طرح هزار استعداد چین دارد، برنامه ای دولتی برای جلب کارشناسان علمی و تخصصی برتر از سراسر جهان.

بعداً در این مصاحبه، ماموران اف‌بی‌آی ایمیلی را به لیبر نشان دادند که خودش نوشته بود و از دانشگاه ووهان خواسته بود نیمی از حقوق او را به صورت نقدی و نیمی دیگر را به حساب بانکی چینی‌اش واریز کند.

رسانه های محلی گزارش دادند که لیبر در پاسخ گفت: «حتی نمی‌توانم باور کنم که این کار را کردم. این اشتباه من است و بدیهی است که من اشتباه کردم.»

لیبر گفت که احتمالاً در حدود سال ۲۰۱۲ بیش از ۶ سفر به چین نداشته است و طبق گزارش‌های رسانه‌های محلی هر بار بین ۱۰هزار تا ۲۰هزار دلار دستمزد دریافت کرده است. او این پول را – که در مجموع بین ۵۰هزار تا ۱۰۰هزاردلار تخمین زده می‌شود – برای خواربار و هزینه‌های زندگی، مانند اداره منزل، خرج کرده بود.

او گفت که پرداخت به صورت اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری بود که لیبر در چمدان خود آورده بود. او آنها را در گمرک فاش نکرد و هیچ مالیاتی بر پول پرداخت نکرد.

مطالب دیگر:

نظرسنجی‌ها فیس‌بوک را «بدترین شرکت سال ۲۰۲۱» می‌خوانند

دکتر بن کارسون: می‌توان با کنار گذاشتن سیاست، همه‌گیری کرونا را به سرعت حل کرد

دیدگاه: هیاهوی بایدن در خصوص مسائل اقلیمی، غوغایی برای هیچ است

اخبار مرتبط