Search
Asset 2

ترامپ: پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ از حالت محرمانه خارج شود

کاخ سفید فهرست دستاوردهای دوران ریاست جمهوری ترامپ را به نمایش گذاشت برای من افتخار بزرگی بود که ارتش را بازسازی کردم و مردان و زنان شجاع نظم
(Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا عصر روز سه‌شنبه در آخرین شب حضورش در کاخ سفید دستور داد، اسناد مربوط به تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد کمپین انتخاباتی وی، در خصوص پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶، از حالت محرمانه خارج شود و تا حد امکان انتشار آن برای عموم امکان پذیر باشد.

ترامپ در یادداشتی برای دادستان کل، مدیر اطلاعات ملی و مدیر  سیا، از آنها خواست این اسناد از حالت طبقه‌بندی خارج شوند، و تأکید شد که حذف موارد پیشنهادی اف‌بی‌آی در ۱۷ ژانویه را پذیرفته و دستور خروج مابقی آنها از حالت محرمانه را داده است.

ترامپ افزود که این آخرین تصمیم وی درخصوص بررسی خروج اسناد از حالت محرمانه است و به دادستان کل دستور داده‌ است تا حذفیات پیشنهادی اف‌بی‌آی را اجرا کنند و یک نسخه اصلاح‌شده را به کاخ سفید ارسال کنند.

رئیس جمهور تأکید کرد «تصمیم من برای حذف طبقه بندی، منوط به محدودیت‌های مشخص شده است و شامل مواردی نمی‌شود که طبق دستورات دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی باید از افشای آنها محافظت شود، یعنی اطلاعات قابل شناسایی یا هرگونه مواد دیگری که طبق قوانین لازم باید از افشای آنها محافظت شود. بر این اساس، به دستور من، دادستان کل کشور یک بررسی مناسب را انجام داده تا اطمینان حاصل شود که مواد ارائه شده توسط کاخ سفید مطابق با قانون افشا می‌شود.»

تحقیقات ضد جاسوسی اف‌بی‌آی در مورد کمپین انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶، در ژوئیه ۲۰۱۶ برای بررسی اتهامات مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده موسوم به «گذر از طوفان آتش»، آغاز شد.

تحقیقات در ماه مه سال ۲۰۱۷ توسط مشاور ویژه وقت و رابرت مولر مدیر سابق اف‌بی‌آی انجام شد. تا آوریل ۲۰۱۹، او نتیجه گرفت که تحقیقات هیچ مدرکی برای اثبات اینکه ترامپ یا کمپین انتخاباتی وی با دولت روسیه هماهنگ بوده است تا نتیجه انتخابات را تحت تأثیر قرار دهد، یافت نشد، اگرچه مشخص شد که دولت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کرده است.

مطالب دیگر:

سخنرانی خداحافظی ترامپ: جنبشی که آغاز کردیم تنها شروع کار است

صدور فرمان‌های اجرایی جدید ترامپ در خصوص حفاظت از آمریکایی‌ها

در ناحیه‌ کلمبیا ۲۰۰۰ نیروی گارد ملی به‌عنوان مأموران ویژه مارشال‌های آمریکا به کار گماشته شده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی