Asset 2

دختر شایسته کانادا، پس‌‌‌‏از سکوتی کوتاه، افشاگری می‌‌‌‏کند

  آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، نیویورک، 13 ژوئن 2015. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، نیویورک، ۱۳ ژوئن ۲۰۱۵. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

پس‌‌‌ ‏از آن‌‌‌‏که «آناستازیا لین»، به‌‌‌‏عنوان دختر شایسته کانادا در سال ۲۰۱۵ انتخاب شد و به خاطر دیدگاه‌های صریحش در محکوم کردن حزب کمونیست چین، از شرکت در رقابت‌های نهایی در کشور چین ممانعت شد، ناگهان آرام گرفت.

این سکوت معنادار لین، خیلی زود سؤال‌‌‌‏برانگیز شد.

گزارش‌‌‌‏گران کنجکاوانه در جست‌‌‌‏وجوی علت این‌‌‌‏که چرا یک شرکت‌‌‌‏کننده باید در برنامه تبلیغاتی خود موضوع برداشت اعضای بدن در چین را انتخاب کند، شروع به تحقیق کردند.

«جف جاکوبی»، خبرنگار «بوستون گلوب» Boston Globe، مانند بسیاری‌‌‌‏از گزارش‌‌‌‏گران دیگر، تلاش کرده بود تا از‌‌‌‏طریق کانالی مناسب یعنی «سازمان جهانی دختران شایسته» با آناستازیا لین محاصبه کند. مانند دیگر خبرنگاران، او نیز به در بسته خورد.

جاکوبی به «واشنگتن»، محل برگزاری انتخاب دختر شایسته جهان، سفر کرد و لین را در لابی هتلش دیدار کرد. در‌‌‌‏عرض چند دقیقه، کارکنان این سازمان آن‌‌‌‏ها را زیر‌‌‌‏نظر گرفتند. لین توسط دو نفر از کارکنان این سازمان به بیرون هدایت شد. یکی دیگر از کارکنان این سازمان به جاکوبی گفت که آن‌‌‌‏ها روز بعد مصاحبه‌‌‌‏ای را ترتیب خواهند داد- اما این مصاحبه هرگز اتفاق نیفتاد.

جاکوبی روز ۱۳ دسامبر درباره تلاشش برای مصاحبه با لین مقاله‌‌‌‏ای نوشت و دیگر رسانه‌‌‌‏ها نیز از تلاش ناموفق خود در مصاحبه‌‌‌‏با دختر شایسته کانادا به‌‌‌‏اشتراک گذاشتند. مشخص شد که حتی در ملاقات لین با «دیوید ساپرستین»، سفیر آزادى ادیان در وزارت خارجه امریکا نیز کارکنان سازمان جهانی دختران شایسته همراه وی بودند و حتی کارکنان این سازمان خبر این ملاقات را توئیت نکردند.

روزنامه‌‌‌‏نگاران، سازمان جهانی دختران شایسته را به‌‌‌‏خاطر تلاش برای ساکت کردن ملکه زیبایی را مورد انتقاد قرار دادند. آن‌‌‌‏ها اشاره کردند که بسیاری‌‌‌‏از اسپانسرهای اکثر دختران شایسته شرکت‌‌‌‏های چینی هستند و ادعا کردند که رژیم چین مراسم مجلل انتخاب دختر شایسته جهان را که در مرکز آمریکا، کشوری که مهد آزادی و دموکراسی است، تحت نفوذ خود قرار داده است.

یک روز پس‌‌‌‏از رسانه‌‌‌‏ای شدن این موضوع، آناستازیا لین سکوت خود را شکست.

«جولیا مورلی»، مدیرعامل این سازمان به خبرگزاری Hollywood Reporter گفت که لین «همیشه برای شرکت در مراسم اکران فیلم لبه خونین در آمریکا آزاد بوده است.» آناستازیا لین در این فیلم نقش‌‌‌‏آفرینی کرده است. به‌‌‌‏گزارش «وال‌‌‌‏استریت ژورنال»، پیش‌‌‌‏تر، از شرکت لین در اکران ۱۴ دسامبر این فیلم ممانعت شده بود.

بنابراین، زمانی‌‌‌‏که لین با «نیویورک تایمز» مصاحبه کرد، رسانه‌‌‌‏ها از او حمایت کردند. لین در مصاحبه‌‌‌‏ای تلفنی اظهار داشت، «اکنون می‌‌‌‏توانم آزادانه با رسانه‌‌‌‏ها صحبت کنم.»

لین گفت که این سازمان هرگز سعی نکرده که او را سانسور کند و قبلاً هم در آن‌‌‌‏چه که او در مصاحبه‌‌‌‏هایش گفته دخالتی نداشته است. این سازمان دفتر رسانه‌‌‌‏ای خود را معمولاً در ۱۴ دسامبر باز می‌‌‌‏کند و هنوز هیچ مصاحبه‌‌‌‏ای تا آن زمان برای هیچ‌‌‌‏کدام از شرکت‌‌‌‏کنندگان تنظیم نکرده نبود.

وی افزود: «آن‌‌‌‏ها به من گفتند که هیچ‌‌‌‏کدام از دختران نمی‌‌‌‏توانند در مصاحبه شرکت کنند و این موضوع تنها درباره من صدق نمی‌‌‌‏کند.» (با این حال این گزارش‌‌‌‏گر مشاهده کرد که حداقل یک شرکت‌‌‌‏کننده یعنی دختر شایسته آلمان، در مصاحبه‌‌‌‏ای در تاریخ ۶ دسامبر شرکت کرده است.)

لین دوسال گذشته را به عنوان ملکه زیبایی فعال بوده است. وی در سال ۲۰۱۵ موفق به کسب تاج دختر شایسته کانادا شد اما پس‌‌‌‏از آن‌‌‌‏که به‌‌‌‏خاطر صحبت‌‌‌‏های حقوق بشری‌‌‌‏‌‌‌‏ وی از ورودش به مراسم نهایی آن در چین ممانعت شد، این شانس به او داده شد تا دوباره در مراسم دختر شایسته جهان به نمایندگی از کانادا شرکت کند.

او تاکنون «دالای لاما» را ملاقات کرده و در واشنگتن و «وست‌‌‌‏مینیستر» در لندن درباره حقوق بشر و برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین، که اعتقاد براین است که اکثر آن‌‌‌‏ها تمرین‌‌‌‏کنندگان روش معنوی «فالون گونگ» (یا فالون دافا) هستند، سخن‌‌‌‏رانی کرده است. لین خود نیز یک تمرین‌‌‌‏کننده فالون گونگ است.

در طول این روند او آموخت که «افراد در محیط‌‌‌‏های مختلفی رشد می‌‌‌‏کنند و عقاید بسیار متفاوتی از هم دارند و تلاش برای قانع کردن افراد تقریباً غیرممکن است.»

اما او متوجه شد که «برخی مسائل جهانی هستند… بنابراین اگر ما بر شفقت و مهربانی متمرکز شویم، احتمالاً با مخالفت کمتری مواجه خواهیم شد.» یکی از این مسائل افراد آسیب‌‌‌‏پذیر جهان هستند که «کاملاً بدون حامی» رها شده‌‌‌‏اند.

همچنین لین از طرفداران و حامیانش به‌‌‌‏خاطر دل‌‌‌‏گرمی‌‌‌‏هایشان و حتی کمک‌‌‌‏های مالیشان تشکر کرد- لین مجبور بود پیشنهاد کمک‌‌‌‏های مالی را بپذیرد زیرا مراسم دختر شایسته به شرکت‌‌‌‏کنندگان کمک مالی نمی‌‌‌‏کند.

با این‌‌‌‏که لین امسال نیز در این رقابت شرکت کرد اما نمی‌‌‌‏توانست تنها بر این رقابت تمرکز کند؛ پدر لین در چین با وضعیت اسفناکی قرار گرفته است. لین هنگامی که ۱۳ سال داشت به‌‌‌‏همراه مادرش به کانادا مهاجرت کرد.

رژیم چین از زمانی‌‌‌‏که لین در سال ۲۰۱۵ دختر شایسته کانادا شد، پدر او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

لین اظهار داشت: «شرکت او که زمانی صدها کارمند داشت اکنون تنها دو نفر در آن کار می‌‌‌‏کنند. و بانک او و شریکش را تحت پیگرد قرار داده است. پدرم به‌‌‌‏شدت تحت فشار است.»

امسال مراسم انتخاب دختر شایسته جهان در ۱۸ دسامبر در ایالات متحده برگزار شد و «استفانی دل واله»   Stephanie Del Valle از کشور «پورتوریکو» به‌‌‌‏عنوان دختر شایسته ۲۰۱۶ انتخاب شد.

اخبار مرتبط