logo_eet

درسی که مادری با مراقبت از دختر مبتلا به سندروم داون، به دیگر فرزندانش آموخت

(Courtesy of Happy Soul Project)
(Courtesy of Happy Soul Project)

تصویری که یک مادر از کانادا در شبکه های اجتماعی گذاشته است، این پیام اثربخش را دارد که الگوسازی درست برای فرزندان حائز اهمیت است و رفتار پدر و مادر می‌تواند بیشترین تأثیر را داشته باشد. تارا مک‌کالانِ ۴۰ ساله، مادر ۳ فرزند است؛ نوئلِ ۹ ساله، پیپ ۸ ساله و تئو ۵ ساله.

در روز ۱۶ مارس تارا یک عکس جالب در اینستاگرام خود پست کرد و نوشت: «می‌توانستم به پسرانم مرتب بگویم که با دیگران خوش‌رفتاری کنند. می‌توانستم کل روز درباره مهربانی درس اخلاق بدهم و می‌توانستم همدلی و دلسوزی را با حرف یادشان بدهم. اما در کارهای روزمره است که می‌بینند می‌خواهم چه چیزی را یادشان دهم.

تارا در این پست نوشت که شب قبل، پیپ،دخترش که مبتلا به سندرم داون است کمی بدحال به‌نظر می‌رسید و به تخت مادرش رفته بود صبح روز بعد دختر کوچک روی بالش مادرش استفراغ کرد. به‌علاوه، پمپ انسولینش هم به او انسولین نرسانده بود و قند خونش به‌شدت بالا رفته و باعث شده بود که پیپ بدحال شود.

وقتی تارا از دخترش مراقبت می‏کرد، نمی‌دانست که پسر بزرگ‌ترش، نوئل، داشت از دور او را تماشا می‌کرد و ‌می‌دید که پیپ از سر تا پا رویش استفراغ کرده و بعد می‌دید همچنان که پیپ داشت استفراغ می‌کرد، او موهای دختر کوچک را گرفته و کف دستشویی چمباتمه زده است.

بدون اطلاع تارا، نوئل از رایانه مدرسه‌اش یک عکس از او هنگام مراقبت از خواهر کوچکش گرفته بود.

بعداً همان روز نوئل دستانش را دور مادرش حلقه کرد و پیشانی‌اش را بوسید؛ عکسی را که گرفته بود نشانش داد و با گفتن جمله «تو چه مادر خوبی هستی» از او تعریف کرد.

(Courtesy of Happy Soul Project)

چند ساعت بعد، تئو که او هم مراقبت مادرش از پیپ را در تمام طول صبح دیده بود، پشت پیپ رفت و همچنان که پیپ داشت استفراغ می‌کرد پشتش را نوازش کرد. آن موقع تارا باعجله رفته بود تا برای پیپ آب بیاورد.

ناگفته پیدا است که تصویر تئو که هنگام نیاز از خواهر بزرگ‌ترش مراقبت کرده اشک را به چشم‌های تارا آورد.

تارا برای پایان دادن به پست خود نوشت: «با عمل به چیزی که ازشان می‌خواهم، با نشان دادن اینکه چطور از دیگری مراقبت کنند، با پنهان و لاپوشانی نکردن شرایطمان امیدوارم تمام آنچه را که نیاز دارند یاد بگیرند.»

تارا در مصاحبه‏ای با اپک تایمز گفت این اولین بار نبوده که پسرش از اویاد گرفته است. در واقع، دو پسرش وقتی بحث خواهرشان ‌باشد از او مراقبت و رسیدگی می‌کنند چرا که نیازهای ضروری دارد.

تارا گفت:«در مدرسه، اگر درست متوجه منظورش نشوند، پسرانم برای کمک به برقراری ارتباط واسطه می‌شوند. زبان اشاره را یاد گرفته‌اند. در روز جهانی سندرم داون با همکلاسیهایش صحبت کردم تا در این مورد آگاهی پیدا کنند

هنگامی که پیپ دو جراحی زانو انجام داده بود، پسران نیز وارد عمل شدند تا او را متقاعد کنند به پوشیدن زانوبندهای خود ادامه دهد.

 

(Courtesy of Happy Soul Project)

تارا گفت:«پیوندی که بینشان است اصلاً آنطور که تصور می‏کردم نیست.»

تارا به یاد آورد که وقتی پیپ به دنیا آمد و تشخیص دادند که به سندرم داون مبتلا است، ناراحت بود که پسرش از رابطه‌ خواهر-برادری محروم می‌ماند.

تارا گفت:«البته هر روز به من نشان می‌دهند که بیشتر از این‌ها است. دلسوزی و هم‌دلی‌ای که او تنها با بودنش به پسرانم آموخته‌ است، چیزی است که من هرگز نمی‌توانستم مثل او یادشان بدهم.»

این مادرگفته است که افراد زیادی از پستش خوششان آمده و امیدوار است که از این طریق مردم نه تنها درگیری‌های روزمره ناشی از دیابت نوع ۱ را بینند، بلکه والدین نیز دقت کنند که کارهایشان واقعاً چقدر اهمیت دارد.

تارا گفت:«همه چیز الگوسازی است. بچه‌ها با اینکه والدین نسبت به هر شرایطی چگونه واکنش نشان می‌دهند، رفتار می‌کنند و آن را شرح می‌دهند، آموزش می‌بینند. آن روز قرار نبود تمیز کردن استفراغ به درس زندگی تبدیل شود، ولی همین که پسرانم دیدند به کسی که نیاز دارد رسیدگی می‌کنم برایشان مهم جلوه کرد.

مطالب دیگر:

داستانی از چین باستان: تقوای عظیم، نوش‌دارویی عالی است!

پژوهش‌‌‌‏ علمی درباره اثرات شگفت انگیز تمرین فالون دافا بر روی سلامت چه می‌‌‌‏گوید؟

تد کروز: فیس بوک ممکن است در قبال مکاتبات و اقدامات مشترکش با دکتر فائوچی مسئول شناخته شود

اخبار مرتبط