Search
Asset 2

رصدخانه ناسا موفق به رصد دو خورشید گرفتگی همزمان از فضا شد (ویدئو)

Double Eclipse

http://www.youtube.com/watch?v=SGgr90fc3EE

 

در طول زمان عمرمان، خیلی خوش شانس خواهیم بود، اگر بتوانیم یکبار از روی زمین شاهد خورشید گرفتگی باشیم، چه رسد به این‌که همزمان دو خورشید گرفتگی را ببینیم. اما رصد‌خانه‌ ناسا به تازگی شاهد چنین پدیده‌ای در فضا بوده است.

ناسا نوشت: «در اوایل صبح اول سپتامبر ۲۰۱۶، رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO)، لحظه‌ای که زمین و ماه از جلوی خورشید عبور کردند را ثبت نمود. SDO مداوما سطح خورشید را رصد می‌کند، اما در دو فصل خورشید گرفتگی‌ در طول سال، زمین جلوی خط دید SDO را می گیرد.

در اول سپتامبر از منظر SDO، زمین به طور کامل خورشید را پوشانید و همان لحظه نیز ماه از جلوی خورشید عبور کرد. زمانی که زمین به طور کامل از جلوی خورشید عبور کرد، رصد خانه موفق شد مراحل نهایی عبور ماه از جلوی خورشید را ضبط کند.

در حالی که زمین و ماه تاریک به نظر می‌رسند، لبه‌های آنها کاملا مجزا دیده می‌شود. ناسا تشریح کرد: «لبه‌ زمین مه آلود دیده می‌شود در حالی که لبه‌ ماه کاملا مجزا دیده می‌شود.  به دلیل اینکه جو زمین مقداری از نور خورشید را جذب می‌کند لبه زمین مه آلود به نظر می رسد، در صورتیکه ماه این جو را ندارد و واضح دیده می‌شود.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی