Search
Asset 2

درمان سرطان با کشف آنتی‌‏ژن سلول‌‏های جهش یافته

shutterstock_162720302-676x450

shutterstock_162720302-676x450

یک تیم بین‌‏المللی از محققان بر این باورند که موفق به کشف ژنتیک سرطان شدند. به گفته آن‌‏ها تحقیقات به کشف یک راه جدید برای درمان سرطان کمک خواهد کرد.

به گزارش سی‌‏تی‌‏وی نیوز، نتایج تحقیقات که در مجله «ساینس» منتشر شده است، به درمان پیچیده‌‏ترین سرطان‌‏ها، مانند تومورهای بزرگ و سرطان ریه کمک می‌‏کند.

درحال حاضر برای درمان سرطان از پروتئین‌‏های خاصی برای تحریک سیستم ایمنی بدن و شناخت تومور به عنوان «عوامل خارجی» استفاده می‌‏شود. در مرحله بعدی سیستم ایمنی بدن‌‏‌‏، تومورها را از بین می‎برد درحالی که سلول‌‏های سالم در بدن را ترک می‌‏کند.

استفاده از این‌‏گونه درمان‌‏ها برای از بین بردن سرطان بسیار دشوار است. بسیاری از تومورها و سلول‌‏های سرطانی قادر به غیرفعال کردن سلول‌‏های تی، سربازان سیستم ایمنی بدن، هستند. سلول‌‏های تی می‌‏توانند سلول‌‏های بد در بدن را تشخیص داده و آن‌‏ها را ازبین ببرند.

سلول‌‏های سرطانی با رشد کردن تغییر می‌‏کنند و این مسئله به تغییر ماهیت نوع اولیه سلول منجر می‌‏شود.

اما درحال حاضر محققان ازدانشگاه‌‏ هاروارد، ام‌‏آی‌‏تی ودانشگاه لندن متوجه شدند که حتی تومورهایی که جهش پیدا کردند و ماهیت اولیه‌‏شان تغییر کرده است، هنوز هم علامات و یا آنتی ژن خاص خود را در سطح تمام سلول‌‏های تومور دارند.

پیداکردن این آنتی‌‏ژن منحصر به فرد درسطح یک تومور معادل تشخیص سرطان و کشف «پاشنه آشیل» برای تیم تحقیقاتی است.

کشف این یافته بسیار مهم است. تشخیص یک آنتی ژن خاص در یک تومور یا سلول‌‏های سرطانی به اندازه کافی خوب نیست؛ چراکه آنتی ژن درتمام سلول‌‏های تومور حضور دارد.

استفاده از درمان‌‏های قبلی نیز باعث‌‏ می‌‏شد که برخی ازسلول‌‏های سرطانی از بین بروند و این موضوع اجازه می‌‏داد تومور دوباره شروع به رشد کند.

پروفسور «چارلزسوانتون»، ازمؤسسه سرطان دانشگاه لندن، می‌‏گوید این یافته راه را برای درمان سرطان هموار کرده است. این نوع درمان باعث فعال شدن سلول‌‏های تی برای هدف قرار دادن و حمله به همه سلول‌‏های سرطانی و تومور در یک زمان است.

وی در بیانیه‌‏ای گفت: «این کشف با نگاهی جدید به سلول‌‏های سرطانی بیماران و تشخیص تغییرات آنتی ژن بهترین راه برای کشف آنتی ژن‌‏های منحصر به فرد سلول‌‏های سرطانی است و همزمان باعث مشخص شدن سلول‌‏های معیوب برای سیستم ایمنی بدن می‌‏شود.»

تاکنون، تیم تحقیقاتی موفق به آزمایش یافته‌‏های خود بر روی بیماران نشده است، اما آن‌‏ها می‌‏گویند این یافته‌‏ها با دقیق‌‏تر شدن، برای درمان بیماران به کار خواهد رفت. سوانتون به گاردین گفت تیم او امیدوار است که دو یا سه سال آینده دیگر بتواند مطالعه‌‏ای در مورد بیماران مبتلا به سرطان ریه شروع کند.

مؤسسه سیانبوان، انجمن تحقیقاتی سرطان کانادا درباره آخرین تحقیقات گفت که این جالب توجه است و فرصت‌‏های زیادی برای درمان‌‏های جدید فراهم می‌‏کند.

این مؤسسه همچنین اعلام کرده است که ایده پشت این‌‏ کار بر درمان سرطان ضمن شناخت جهش‌‏های مختلف سلول‌‏های سرطانی تمرکز دارد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی