Asset 2

استراتژیست تجارت: این پاندمی در درک ماهیت واقعی حزب کمونیست چین به ما کمک می‌کند

دولت‌های غربی با درک ماهیت واقعی حزب کمونیست چین برای مسئول دانستن و پاسخگویی آن برای قصورش که منجر به پاندمی ویروس کرونا شد، اقداماتی انجام می‌دهند
(Kevin Frayer/Getty Images)

درحالی‌که دولت‌های غربی برای مسئول دانستن و پاسخگویی حزب کمونیست چین برای قصورش که منجر به پاندمی ویروس کرونا شد، اقداماتی انجام می‌دهند، کارآفرینان و رهبران تجاری نیز به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان از این فاجعه درس‌هایی آموخت.

جی لوکاس، بنیانگذار و رئیس شرکت مشاوره لوکاس در مقاله خود در مجله نیوهمپشایر یونیون لیدر در تاریخ ۳۱مه، باعنوان «کوید۱۹ نقاب رژیم خلق چین را برداشته است،» نوشت: «به‌خوبی درک می‌شود که چین بزرگترین تهدید به‌لحاظ جغرافیای سیاسی برای امنیت و آزادی ملی ما برای قرن آتی است.»

او توضیح داد:‌ «فساد و فریبکاری رژیم حاکم کمونیستی، ماهیت واقعی‌اش را افشاء کرده است، امپراطوری شیطانی که میل به سلطه جهانی دارد و به مردم خود و جهان دروغ می‌گوید. نقاب آن برداشته شده است.»

چنین دیدگاه هایی توسط رهبران اتاق فکر نیز به اشتراک گذاشته شده است. ویکتور دیویس هانسون، مورخ و همکار ارشد مؤسسه هوور در مقاله‌اش با عنوان «چین نمی‌گذارد این پاندمی به هدر برود» که ۴ژوئن در نشنال ری‌ویو منتشر شد، نوشت: «چین تلاش کرد آنچه از دموکراسی ضعیف هنگ کنگ باقی مانده، خفه کند و این امر با مخالفت و اعتراض ایالات متحده همراه بوده است. به‌نظر می‌رسد نظریه چین این است که اگر به هر حال قرار است به‌دلیل فریبش مقصر شیوع ویروس کرونا باشد، ممکن است نگذارد که این پاندمی‌ به هدر برود.»

تهدید اقتصادی و اخلاقی

لوکاس گفت که این پاندمی پنهان‌کاری عظیم حزب کمونیست چین را به‌طور برجسته‌ای نشان داد. به‌عنوان مثال، انتقال ویروس از انسان به انسان قبلاً در تاریخ ۶دسامبر۲۰۱۹ رخ داد، اما حکومت چین تا بیش از شش هفته بعد، در تاریخ ۲۰ژانویه۲۰۲۰، آن را تصدیق نکرد. لوکاس خاطرنشان کرد که پنهان‌کاری این رژیم کمونیستی سبب ناتوانی «جهان در پاسخ به ویروس و منجر به صدها هزار مرگ غیرلازم» شد.

لوکاس هشدار داد که: «ما در جهانی خطرناک زندگی می‌کنیم و رژیم کمونیست چین واقعاً نیروی شر است، با مجموعه‌ای از ارزش‌های متناقض با افرادی که مقدس می‌دانیم. ما در جامعه‌ای آزاد زندگی می‌کنیم و برای زندگی و شأن انسان ارزش قائل هستیم.»

لوکاس بعد از آن تخلف درخصوص حقوق اساسی بشر و آزادی شخصی به‌دست حزب کمونیست چین و نظارتش بر «همه ارتباطات، محدودکردن دسترسی آنگونه که خودش مناسب تشخیص دهد و مجازات برای مخالفانش» را مطرح کرد. او از سیستم «امتیاز اعتبار اجتماعیِ» چینِ کمونیست به منظور «ردیابی میزان تعهد شهروندان به رفتارهایی که از دولت استبدادی پیروی می‌کنند و تقسیم پاداش‌ها و اعمال مجازات‌ها مطابق با اطاعت‌شان» اشاره کرد.

لوکاس همچنین به آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی و عقیدتی چین از جمله تمرین‌کنندگان فالون گونگ به‌دست حزب کمونیست چین اشاره کرد. او ضمن ابراز این موضوع که با شنیدن درباره جنایت برداشت اجباری اعضای بدن به دست رژیم کمونیستی چین با مجوز دولت شوکه شده، گفت: «آنها صنعتی کاملاً اختصاص داده‌‌شده به برداشت اندام‌هایی مانند کبد و کلیه از افراد زنده در این اردوگاه‌های کار اجباری ایجاد کرده‌اند و سپس از این اندام‌ها برای فروش مجدد و پیوند عضو استفاده می‌کنند در همین حال، قربانیان اهداکننده به حال خود رها می‌شوند تا بمیرند. این اعمال است که وجدان انسان را شوکه می‌کند.»

لوکاس نوشت: «اکنون جهان به شخصیت و هدف رژیم چین آگاه می‌شود. فقدان مطلق صداقت و شفافیت و اقدامات رژیم درجهت منافع خودش در طول پاندمی کوید۱۹ باعث شده است تا ما بر تهدیدها و خطرات بزرگتر ناشی از چین متمرکز شویم که منجر به یک نتیجه‌گیری می‌شود: چین که تحت حکومت یک رژیم مستبد فاسد است و قصد تسلط بر جهان را دارد، تهدیدی مرگبار برای امنیت و آزادی ملی ما است» و از ایالات متحده خواست که«همه اقدامات لازم» در این رابطه را برای ایجاد ثبات اقتصادی و اخلاقی برای نسل‌های آینده انجام دهد.

تبهکار جهانی

هیچ نشانه‌ای مبنی بر توقف خسارات ناشی از حزب کمونیست چین وجود ندارد. هانسون در مقاله نشنال ری‌ویو که در بالا ذکر شد، نوشت: «در واکنش به افشای اطلاعات مبنی بر اینکه چین اطلاعات مهم درباره ویروس کرونا را پنهان کرد و جهان را با خطر شیوع ویروس مواجه کرد، در حالی که شهرهای خود را قرنطینه کرد، راهبرد چین از جمله «خب که چه؟» اکنون به «شما دقیقاً قصد دارید درباره آن چه کار کنید؟» تغییر کرده است.

او گفت: «پکن به کشورهای اروپایی هشدار داد که اگر رسانه‌های مستقل آنها به محکوم کردن چین ادامه دهند، می‌تواند از طریق تجاری تلافی کند. حتی وقتی که رهبران متزلزل‌شده اتحادیه اروپا حرف خود را پس گرفتند و سعی کردند برای رفتار نادرست چین زمینه‌سازی کنند، تعدادی از روزنامه‌نگاران اروپایی باز هم فریبکاری چینی‌ها را افشاء کردند. سالهاست که چین قلدری کرده و جنگ تجاری مجازی علیه دموکراسی‌های آسیایی مانند ژاپن، کره جنوبی، هند داشته است. استرالیا تقریباً همه هنجارهای تجارت بین‌المللی را زیر پا گذاشته است.»

هانسن خاطرنشان کرد که حزب کمونیست چین «مقامات ساده‌‌لوح غربی را فریب داد که سرانجام می‌تواند عضوی مفید از خانواده ملت‌ها شود» هنگامی که در حقیقت به هزینه سایر کشورها نفوذش در حال افزایش بود. به‌عنوان مثال، حکومت کمونیستی چین با پول نقد مازاد تجاری، «با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های‌شان از طریق طرح امپریالیستی و استعماری چند تریلیونی یک جاده یک کمربند، با ملتهای مهم به‌لحاظ استراتژیکی مصالحه کرد.»

هانسون در مقاله‌اش نتیجه‌گیری کرد: «چین شاید به‌دلیل اپیدمی جهانی مجبور شده که ظاهر خوبش را رها کند. چین به‌طور خائنانه‌ای از دوست جهانی به تبهکار جهانی تغییر نقش داد. درحالیکه آمریکا خود را از نزاع‌های داخلی بی‌پایان و نمایش اخلاقی و انتقادی رسانه‌ای رها می‌کند و در حالی که اروپا از دشمنان خود دلجویی می‌کند و درحالیکه بقیه آسیا ساکت مانده و منتظر است تا ببیند چه کسی برنده می‌شود، چین اکنون بدون عذرخواهی در حرکت است.»

نوشته: مینگهویی

زمان آن است که کانادا در روابط خود با چین تجدید نظر کند

رمز موفقیت استرالیا در مقابل اپیدمی، ایستادگی‌اش در برابر رژیم چین است

پنج حقیقت درباره قتل عام دانشجویان در چهارم ژوئن

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی