Search
Asset 2

روسیه می‌گوید بیش از هزار سرباز نیروی دریایی اوکراین در ماریوپل تسلیم شده‌اند

دریایی ماریوپل که هفته‌ها توسط نیروهای روسی محاصره شده است، شاهد شدیدترین درگیری‌ها و جامع ترین ویرانی‌ها از زمان تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه
(Yevgeny Biyatov/Sputnik/AFP via Getty Images)

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که ۱۰۲۶ سرباز تیپ ۳۶ نیروی دریایی اوکراین از جمله ۱۶۲ افسر در شهر بندری ماریوپل اوکراین تسلیم شده‌اند.

ماریوپل که هفته‌ها توسط نیروهای روسی محاصره شده است، شاهد شدیدترین درگیری‌ها و جامع ترین ویرانی‌ها از زمان تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه بوده است.

بندر اصلی دریای آزوف بزرگترین هدف در منطقه دونباس شرقی است که مسکو اکنون آن را کانون کارزار خود می‌نامد و در صورت تصرف اولین شهر بزرگی خواهد بود که از زمان شروع جنگ سقوط می کند. تصرف آن به ایمن کردن یک گذرگاه زمینی بین مناطق شرقی تحت کنترل جدایی طلبان و کریمه که روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ تصرف و ضمیمه کرد، کمک خواهد کرد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: «در شهر ماریوپول، نزدیک کارخانه آهن و فولاد ایلیچ، در نتیجه حملات موفقیت آمیز نیروهای مسلح روسیه و واحدهای شبه نظامی جمهوری خلق دونتسک، ۱۰۲۶ سرباز اوکراینی تیپ ۳۶ تفنگداران دریایی به‌طور داوطلبانه اسلحه‌ها را زمین گذاشته و تسلیم شدند.»

رویترز به طور مستقل نتوانست تسلیم شدن نیروهای اوکراینی را تایید کند. الکساندر موتوزیانیک، سخنگوی وزارت دفاع اوکراین گفت که او هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارد و هیچ اظهارنظری فوری از سوی دفتر رئیس جمهور اوکراین یا ستاد کل اوکراین ارائه نشده است.

روز دوشنبه، پستی در صفحه فیس بوک تیپ تفنگداران دریایی اوکراین اعلام کرد که این واحد در حال آماده شدن برای نبرد نهایی در ماریوپل است که با تمام شدن مهمات نیروهایش به مرگ یا دستگیری ختم می‌شود.

در این پُست آمده است: «امروز احتمالاً نبرد نهایی خواهد بود، زیرا هیچ مهماتی باقی نمانده است. فراتر از آن: مبارزه تن به تن. فراتر از آن، برای برخی مرگ، برای برخی دیگر دستگیری.»

برخی از مقامات اوکراینی در آن زمان گفتند که این پُست ممکن است جعلی بوده باشد و سربازان همچنان در حال مقاومت هستند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ۱۵۱ سرباز اوکراینی زخمی در محل مداوا و به بیمارستان شهر ماریوپل منتقل شدند.

اوایل روز چهارشنبه، رمضان قدیروف، رهبر چچن، که می‌گوید نیروهایش نقش مهمی در نبرد روسیه در ماریوپول دارند، گفت که بیش از ۱۰۰۰ تفنگدار دریایی اوکراینی تسلیم شده‌اند. او از نیروهای باقی مانده در کارخانه فولاد آزوفستال خواست که تسلیم شوند.

مطالب دیگر:

دیدگاه: «نظم نوین» حقیقی در راه است

دیدگاه: نورنبرگ، ۱۹۴۷

روسیه تعلیق شد، اما چین شورای حقوق بشر را همچنان بی‌اعتبار کرده است 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی