Search
Asset 2

بلینکن اقدامات تحریک‌آمیز چین در دریای جنوبی چین را مورد انتقاد قرار داد

دریای جنوبی چین او هشدار داد: «وقتی کشوری برای نادیده گرفتن این قوانین مورد پیگرد قرار نمی‌گیرد، باعث بی‌ثباتی‌ها و قانون‌گریزی‌های بزرگ‌ت
(Andres Solaro/AFP via Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه در انتقادی غیرمستقیم از رژیم چین گفت قلدرمآبی، تهدیدی برای کشتی‌رانی قانون‌مند در دریای جنوبی چین است.

بلینکن گفت: «در دریای جنوبی چین، شاهد برخوردهای خطرناکی بین کشتی‌های دریا و اقدامات تحریک‌آمیزی بوده‌ایم که به دنبال پیشبرد ادعاهای غیرقانونی است…. ایالات متحده به وضوح درمورد اقدامات قلدرمآبانه‌ای که سایر کشورها را از دسترسی قانونی به منابع دریایی خود می‌ترساند، ابراز نگرانی کرده است.»

بلینکن با اشاره به اصول منشور سازمان ملل افزود: «تلاش برای حل مناقشات دریایی از طریق تهدید یا زور این اصول را نقض می‌کند.»

بلینکن این مسائل را در جلسه نهم آگوست شورای امنیت سازمان ملل متحد بیان کرد که به امنیت دریایی اختصاص داشت. نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، مدیریت این نشست آنلاین را بر عهده داشت.

او هشدار داد: «وقتی کشوری برای نادیده گرفتن این قوانین مورد پیگرد قرار نمی‌گیرد، باعث بی‌ثباتی‌ها و قانون‌گریزی‌های بزرگ‌تر در همه‌جا می‌شود.»

با وجود حکم بین‌المللی سال ۲۰۱۶، رژیم چین به تحمیل خشونت‌آمیز ادعای خود بر دریای جنوبی چین ادامه داده است. در آن سال، دادگاه دائمی داوری لاهه، ادعای مرزبندی چین مبنی بر تصاحب ۸۵% مساحت ۳.۵ کیلومتر مربعی دریای جنوبی چین را رد کرد. بر اساس این حکم، ادعاهای ارضی پکن با کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها (UNCLOS) مغایرت دارد.

ماه مارس، بیش از ۲۰۰ کشتی چینی که به نظر می‌رسد خدمه آن‌ها شبه‌نظامیان دریایی پکن باشند، در صخره ویتسون لنگر انداخته‌اند. صخره ویتسون یکی از صخره‌ها، جزایر و صخره‌های مرجانی مورد مناقشه در دریای جنوبی چین است که برونئی، چین، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام ادعای مالکیت آن را دارند.

ویتنام و فیلیپین تجمع کشتی‌های چینی را محکوم کردند و گفتند چین حاکمیت سرزمینی آن‌ها را نقض کرده است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با حمایت از آنان، در توییتر از چین خواست: « ارعاب و تحریک دیگران با استفاده از شبه‌نظامیان دریایی خود را متوقف کنید.»

در اوایل ماه ژوئیه، رویترز از حضور روزافزون پکن در آب‌های اطراف فیلیپین خبر داد. زیرا ماهیگیران فیلیپینی شکایت داشتند که شناورهای چینی تعقیبشان می‌کنند، به آن‌ها می‌کوبند یا به آنها شلیک می‌کنند.

چین به اقدامات نظامی خود در دریای جنوبی چین ادامه می‌دهد که شامل ایجاد فرودگاه‌های کوچک نظامی و پاسگاه‌هایی در صخره‌ها و جزایر می‌شود. به‌علاوه، همسایگان خود را نیز ناآرام می‌کند. در ماه ژوئیه، واشنگتن تایمز گزارش داد که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، پکن در جزایر این آب‌ها، هواپیمای نظامی مستقر کرده است.

مطالب دیگر:

رئیس مجلس نمایندگان تگزاس حکم بازداشت ۵۲ دموکرات غایب را امضاء کرد

دیدگاه: لایحه زیرساخت‌ها؛ راه میان‌بری به‌سوی کمونیسم

فائوچی: پس از تائید واکسن‌ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، با مسئله الزامی شدن واکسن مواجه خواهیم شد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی