logo_eet

در انتخابات آینده هنگ کنگ، لئونگ دیگر شانسی برای روی کار آمدن ندارد

 

احتمال حذف جناح مخالف رهبری فعلی چین در انتخابات آینده هنگ کنگ

 لئونگ چون یینگ، رئیس دولت هنگ کنگ (Wang Zhao/AFP/Getty Images)
لئونگ چون یینگ، رئیس دولت هنگ کنگ
(Wang Zhao/AFP/Getty Images)

«لئونگ چون‌‌‌‌‏یینگ»، رئیس دولت هنگ کنگ، در موقعیت خوبی در برابر رهبری کنونی چین قرار ندارد و طبق گزارش اپک تایمز، تقریبا به طور قطع برای انتخابات دور بعدی که در ماه مارس آینده برگزار می‌‌‌‌‏شود، انتخاب نخواهد شد.

براساس منبع اپک تایمز اعضای دولت «شی جین‌‌‌‌‏پینگ» در پکن در مخالفت با روی کار آمدن مجدد لئونگ که در صدد است پنج سال آینده هم ریاست دولت هنگ کنگ را برعهده گیرد، متحد شده‌‌‌‌‏اند.

این منبع افزوده که، وی عملا دیگر شانسی برای انتخاب مجدد ندارد و به او اجازه داده نخواهد شد که در رأس باقی بماند.

کاندیداهای ریاست دولت هنگ کنگ معمولا سعی می‌‌‌‌‏کنند به نوعی حمایت و تأیید پکن را جلب کنند. دور بعدی انتخابات این کشور اواخر مارس ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد.

این منبع گفت که یکی از دلایل تعارض پکن با لئونگ، نزدیک بودن وی به رهبری سابق حزب کمونیست است.

«شی جین پینگ» دبیر کل فعلی حزب کمونیست چین، هفته پایانی اکتبر، پس‌‌‌‌‏از یک کنفرانس مهم سیاسی لقب «هسته رهبری» را دریافت کرد. او از زمان آغاز به کارش در سال ۲۰۱۲، در حال پاکسازی حزب از عناصر جیانگ زمین، رهبر سابق چین و تثبیت قدرتش بوده و در واقع از چنین جایگاهی در حال فرستادن این پیام است که قدرت سیاسی جیانگ، «هسته رهبری سابق»، رو به افول است.

لئونگ به واسطه ارتباطش با «زنگ چینگ هنگ»، مرد دست راست و نایب رئیس رهبری سابق چین، به طور برجسته‌‌‌‌‏ای بخشی از جناح جیانگ به‌‌‌‌‏شمار می‌‌‌‌‏رود. او بخاطر سرکوب ناآرامی‌‌‌‌‏های «جنبش چتر» یکی از چهره‌‌‌‌‏های بسیار منفور در میان مردم هنگ کنگ محسوب می‌‌‌‌‏شود و اقدامات وی برنامه‌‌‌‌‏های شی جین پینگ را خنثی کرده است.

اندک زمانی پس‌‌‌‌‏از روی کار آمدن لئونگ در سال ۲۰۱۲، دولت او درصدد ارائه شکلی از آموزش «ملی» در راستای دستورالعمل صادر شده از پکن برآمد. بسیاری از شهروندان این کشور، این اقدام را به مثابه تلاشی برای شستشوی مغزی توسط کمونیست‌‌‌‌‏ها تلقی کرده و به دنبال آن ده‌‌‌‌‏ها هزار نفر به خیابان‌‌‌‌‏ها ریختند.

در سال ۲۰۱۴، فعالان دموکراسی و هزاران معترض به دولت محلی هنگ کنگ، با برپایی تظاهرات و تجمع در مقابل دفتر لئونگ، خواهان استعفای او و برگزاری انتخابات آزاد در هنگ کنگ شدند.

پلیس با پرتاب ۸۷ قوطی گاز اشک آور به سوی جمعیت عظیم متعرض، سبب شد تا تحصن خیابانی نزدیک به سه ماه به طول انجامد.

در سال های اخیر، لئونگ تلاش کرده تا استقلال طلبان را تحت فشار باقی نگه دارد، حتی اگر اکثریت شهروندان از حاکمیت دولت وی حمایت نکنند.

این منبع گفت: «لئونگ نهایت کوشش خود را برای مسدود کردن یک رویداد فرهنگی غیر سیاسی انجام داد. این کار سبب تحریک ژونگ‌‌‌‌‏ نان‌‌‌‌‏های (که مقر و مرکز رهبران ارشد رژیم چین است) و همچنین اردوگاه «پروبجینگ» در هنگ کنگ شد.»

اخبار مرتبط