Search
Asset 2

در برف و یخبندان شدید اروپا، ده‌‏ها نفر جان خود را از دست دادند

سرما و یخبندان در اروپا
برلین، ۱۱ ژانویه ۲۰۱۷ (Adam Berry/Getty Images)

کشور های اروپایی که در معرض آسیب از سرما و یخبندان هستند

 

سرما و یخبندان در اروپا
برلین، ۱۱ ژانویه ۲۰۱۷ (Adam Berry/Getty Images)

بارش برف و یخبندان که از هفته پیش آغاز شده، بخش‌‏های وسیعی از اروپا را فراگرفته است و منجر به کشته شدن ده‌‏ها نفر، منجمد شدن رودخانه‌‏ها، لغو شدن پروازها، بسته شدن جاده‌‏ها و بروز تصادفات شده است.

طبق گزارشات در روز های اخیر بیش از ۶۰ نفر بر اثر سرما جان خود را از دست داده‌‏اند. بیشتر قربانیان از بی‌‏خانمان‌‏ها و یک سوم از لهستان هستند.

لهستان

دولت لهستان اعلام کرد که روز یکشنبه به دلیل افت دما و افزایش سرما تعداد زیادی کشته شدند. از اول ماه نوامبر تعداد تلفات در این کشور به ۶۵ نفر رسیده است. بیشتر تلفات به دلیل افت شدید دمای هوا به ویژه در شب رخ داده است. بیشتر قربانیان در این کشور مرد بودند.

هیوس و لسبوس  در یونان در حال حاضر اردوگاه هزاران نفر از پناهندگانی هستند که در شرایط مخاطره آمیز و در اردوگاه‌‏های پرجمعیت زندگی می کنند. بسیاری از این افراد با وجود آب و هوای سرد هنوز در چادر زندگی می کنند.

ترکیه

تمام خطوط هوایی ترکیه روز دوشنبه شامل ۲۷۷ پرواز داخلی و بین المللی از دو فرودگاه استانبول با توجه به برف سنگین لغو شدند. مدارس سراسر استانبول در روز دوشنبه تعطیل اعلام شد.

روسیه

در مسکو، دو مرگ از سرما گزارش شده است و ۱۹۰ نفر دیگر در پایتخت روسیه به دلیل سرما بین شب سال نو و هشتم ژانویه، آخرین روز از دوره تعطیلات این کشور از کمک‌‏های پزشکی استفاده کردند.

هواشناسی روسیه اعلام کرد که ۶ ژانویه، شب کریسمس ارتودوکس‌‏ها، سردترین شب در مسکو از سال ۱۹۸۷ تاکنون بوده است و دمای هوا به منفی ۳۱ درجه رسید. با این وجود مدارس مسکو، روز دوشنبه پس از اتمام تعطیلات باز شد.

 

یونان

بخش‎هایی از یونان توسط برف پوشیده شده ، از جمله چندین جزیره که در برخی از آن‌‏ها بیش از یک متر برف باریده است. درجه حرارت در برخی از بخش‌‏های شمالی یونان به منفی ۱۸ درجه رسید. شهرداری در شهر کیمی در جزیره  وابیه، دومین جزیره یونان پس از کرت، وضعیت اضطراری اعلام کرده است. برف در برخی از مناطق از شهر کیمی به دو متر رسیده است که منجر به قطع برق و آب شد.در کرت پروازها به آتن کنسل شدند.

هیوس و لسبوس در حال حاضر اردوگاه هزاران نفر از پناهندگانی هستند که در شرایط مخاطره آمیز و در اردوگاه‌‏های پرجمعیت زندگی می کنند. بسیاری از این افراد با وجود آب و هوای سرد هنوز در چادر زندگی می کنند. گروه‌‏های حقوق بشر با شکایت از این وضعیت از دولت یونان درخواست کردند که سریعا از ازدحام بیش از حد این افراد در چادرها و اردوگاه‌‏ها بکاهند

بلاروس

وزارتخانه بخش موقعیت‌‏های اضطراری از کشته شدن پنج نفر طی نه روز خبر داد.

جمهوری چک

با توجه به اعلام عمومی رادیویی این کشور در روز دوشنبه، در بعضی از شهرها از جمله در پایتخت، پراگ، شش نفر به دلیل هوای سرد جان خود را از دست دادند. هواشناسان پیش بینی کردند که انجماد و یخبندان در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

کرواسی

هوای سرد و بادهای بسیار سرد ساحل دریای آدریاتیک کرواسی باعث افت شدید دما در زمستان شده است. حتی دریا در بخش کم عمق، کاملا یخ زده و باعث بی حرکت شدن قایق ماهیگیران شده است. مردم محلی شده است؛ چراکه چیزی شبیه به این را طی چندین دهه اخیر ندیده  بودند. بادهای قوی باعث از بین رفتن کاج‌‏های قدیمی و درختان زیتون کنار ساحل شده است.

سرما و یخبندان همچنین باعث لغو پروازها گردید و مسیر حرکت ماشین‌‏ها را در جاده‌‏ها مسدود کرده است. حتی لوله‌‏های آب که در مناطق گرم‌‏تر زمین قرار گرفته‌‏اند، منجمد شدند. وجود هزاران نفر بدون آب آشامیدنی باعث تلاش مقامات برای رفع معضل یخ زدگی لوله‌‏ها شده است.

سوئیس

پلیس سوئیس در بخش جنوبی کشور، منطقه وله از کشته شدن یک زن و شوهر روسی و مجروح شدن دو فرزند ۱۱ و ۱۵ ساله آن‌‏ها خبر داد. ماشین این زوج که در امتداد جاده پوشیده از برف کوه‌‏های آلپ به علت لغزش تعادل خود را از دست داد به مرگشان منجر شد. دو کودک مجروح برای درمان به یک بیمارستان محلی منتقل شدند و انتظار می‌‏رود که نجات یابند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی