logo_eet

دولت‌های اروپایی برای حمایت قاطعانه از مردم معترض ایران تحت فشار قرار می‌گیرند

در تهران جمهوری اسلامی در تلاش بر خاموش کردن صداهای مخالف است و دولت‌های اروپایی هنوز اقدام ملموسی به‌منظور جلوگیری از ادامه سرکوب مردم
(Frederick Florin/AFP/Getty Images)

بنا بر گزارش واشنگتن فری بیکن، ائتلافی از گروه‌های مدافع ایرانیان در نامه‌ای که روز چهارشنبه به دولت‌های پیشرو اروپایی ارسال شد نوشتند: «بسیاری از رهبران اروپایی با چشم پوشی آگاهانه از کارهای اشتباه [حکومت ایران]، تسلیم خصلت قلدری رژیم اسلامی در تهران شده‌اند.»

«سال‌ها سکوت و سیاست مماشات شما به رهبری جمهوری اسلامی در تهران این قدرت را داده است که آشکارا به نقش خود در ارائه پهپادهای انتحاری به روسیه برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین اعتراف کند.»

این نامه قرار است به‌عنوان زنگ خطری برای دولت‌های اروپایی باشد که عمدتاً در حاشیه نشست‌‌اند در حالی که معترضان ایرانی جان خود را به‌منظور فشار برای انحلال جمهوری اسلامی به خطر می‌اندازند. صدها ایرانی توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و حدود ۱۴۰۰۰ نفر زندانی شده‌اند.

در حالی که رهبران جهان به‌طور گسترده اقدامات سرکوبگرانه حکومت ایران را محکوم کرده‌اند، تعداد کمی از آنها اقدام ملموسی مانند افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی انجام داده‌اند. رهبران اروپایی، به ویژه، به دلیل ترس از اینکه جمهوری اسلامی شروع به ایجاد ویرانی در حیاط خلوت آنها کند، از دخالت در درگیری اجتناب کرده‌اند. گروه‌های فعال به رهبری ایرانیان آمریکایی برای آزادی، سازمانی مستقر در ایالات متحده، می‌گویند سیاست مماشات اروپا در قبال تهران باید پایان یابد.

گروه‌های مدافع ایرانیان شامل انجمن ایرانیان اروپایی برای صلح و دوستی، شورای ایرانیان کانادایی و شبکه اقدام سازمان مدنی ایرانیان آمریکا می‌شود. نامه آنها به پارلمان اروپا و رهبران ایتالیا، فرانسه، بریتانیا و آلمان ارسال شده است.

این گروه‌ها نوشتند: «در مواجهه با این نقض آشکار معاهدات بین‌المللی، دولت‌های اروپایی تاکنون از پاسخگو کردن رژیم اسلامی خودداری کرده‌اند…اروپا از فقدان چشم انداز استراتژیک و سیاست شفاف برای بازگرداندن نظم بین المللی رنج می‌برد. بازگرداندن این چشم انداز در کانون توجه بسیار ضروری است.»

فعالان از این رهبران اروپایی خواستند که همه تجارت با ایران را متوقف کنند و «تحریم‌های جامعی را نه فقط علیه مقامات رژیم، زیرا قابل تعویض‌اند، بلکه علیه کل رژیم» اعمال کنند.

گروه‌های فعال می‌گویند که با ایران باید مانند متحدش روسیه که از زمان حمله به اوکراین تحت تحریم‌ها قرار گرفته است، رفتار شود.

این گروه ها نوشتند: «با توجه به اتحاد استراتژیک بین روسیه و ایران، ما معتقدیم اروپا باید با آنها با همان مجموعه سیاست‌ها رفتار کند و تحریم‌های فراگیر روسیه را به جمهوری اسلامی نیز تسری دهد.»

به گفته آنها، چنین اقدامی سیگنالی قوی به رژیم جمهوری اسلامی خواهد داد که دیگر به عنوان عضوی از جامعه جهانی تحمل نمی‌شود و زمان آن فرا رسیده است که قدرت را رها کند و به مردم ایران اجازه دهد رهبران خود را انتخاب کند.»

مطالب دیگر:

در نشست شورای امنیت، چین و روسیه از محکوم کردن جمهوری اسلامی به‌خاطر سرکوب مردم در ایران امتناع کردند

رهبر حزب محافظه‌کار کانادا: کاغذبازی و مالیات گزاف سرمایه‌گذاری خارجی در کانادا را با مانع روبه‌رو کرده است

ژنرال سابق آمریکا: به‌قدرت رسیدن شی برای سومین بار به‌عنوان رهبر حزب کمونیست چین چالش بزرگی برای جهان آزاد است

اخبار مرتبط