Search
Asset 2

در چین ماه‌ها پیش از اعلام رسمی، موارد احتمالی ابتلا به کووید ۱۹، دیده شده است

(Hung Sung-Jun/Getty Images)
(Hung Sung-Jun/Getty Images)

مجموعه‌ای از اسناد فاش شده نشان می‌دهد بیمارانی در چین با علائمی مشابه کووید۱۹، ماه‌ها قبل از زمان رسمی اعلام شده توسط رژیم چین در خصوص شروع بیماری، در بیمارستان‌های چین بستری شده بودند و این سوال را به وجود می‌آورد که چه زمانی دقیقاً ویروس حزب کمونیست چین (کرونا)، در ووهان شروع به گسترش یافتن کرده است.

افشای این اطلاعات، تأیید دیگری بر آن است که حزب کمونیست در شروع شیوع بیماری عامدانه اقدام به پنهانکاری کرده است و در نتیجه، شیوع این ویروس در سطح جهانی رخ داده است و باعث مرگ صدها هزار نفر در سراسر دنیا تاکنون شده است.

بر اساس اطلاعات کسب شده توسط اپک‌تایمز از بیمارستان‌ها، که از یک منبع معتبر که به اسناد دولتی دسترسی داشته است، حداقل یک بیمار در سپتامبر ۲۰۱۹ (حدود شهریور ۱۳۹۸) علائم مشابه کووید ۱۹ را تجربه کرده است. طی ماه بعد ده‌ها نفر دیگر در بیمارستان بستری شدند.

بیمارستان‌های ووهان نیز در اکتبر ۲۰۱۹ (حدود مهرماه ۱۳۹۸)، مرگ و میرهای متعددی را به دلیل ذات الریه شدید، عفونت‌های ریوی و سایر علائم مشابه کووید۱۹ گزارش کردند.

کمیسیون بهداشت و درمان ووهان فقط در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ شیوع نوع جدیدی از ذات‌الریه را علناً اعلام کرد که آن هم پس از انتشار پست‌هایی در رسانه‌های اجتماعی توسط پزشکان افشاگر صورت گرفت.

سوابق به دست آمده ۹ مرگ را به دلیل شرایط مشابه کووید۱۹ در سه بیمارستان نشان داد. پنج بیمار مبتلا به ذات الریه شدید بودند که بین ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۱۹ در بیمارستان شماره ۶ ووهان فوت کردند. بیمارستان طب سنتی چینی ووهان، در ماه اکتبر سه مورد مرگ داشت. بیمارستان شماره ۸ ووهان نیز یک مرگ ثبت کرد.

بیماران در طی چند روز تا حدود چهار هفته پس از ظهور اولین علائم درگذشتند. به عنوان مثال ژو چن‌شیان در بیمارستان شماره ۶ ووهان بستری شد. طبق توضیحات بالینی بیمارستان، وی ۸۲ ساله از اول اکتبر ۲۰۱۹ علائم خود را نشان داد، از جمله سرفه بدون دلیل مشخص و بلغم سفی ، که نشانه عفونت تنفسی است. بیمار اندکی قبل از مرگ در ۳ نوامبر از یک مرکز دیگر منتقل شده بود.

سه بیمار دیگر در همان بیمارستان نیز قبل از مرگ مشکل تنفسی داشتند. سی‌تی اسکن آنها نشانه‌های تاری در ریه‌های آنها را نشان می‌داد. الگوهایی که با ضایعات برخی بیماران کووید ۱۹ مطابقت دارد.

در این میان موارد، حداقل ۴۰ بیمار مشکوک دیگر به کووید۱۹ در هشت بیمارستان کشف شد که اولین مورد شیائو نیانگوئی ۶۷ ساله است که از ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ علائمش دیده شد و در بیمارستان پوورن جیانگ‌آن شهر ووهان بستری شد.

مقامات کشورهای مختلف به شدت از عدم شفافیت و پنهانکاری چین انتقاد کرده‌اند. چین اجازه نمی‌دهد متخصصان از کشورهای مختلف اقدام به بررسی وضعیت داخلی این کشور در خصوص شیوع بیماری کنند.

در تاریخ ۱۲ فوریه، یک مقام مسئول از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده گفت که این مرکز هنوز قادر به دسترسی به «داده های مستقیم» در مورد شیوع بیماری نیست و همچنان امیدوار است برای این کار به چین وارد شوند.

در یک مصاحبه رسانه‌ای که در تاریخ اول ماه می منتشر شد، یک نماینده سازمان بهداشت جهانی در چین همچنین گفت که چین کارشناسان این سازمان را از روند تحقیق در مورد این ویروس در این کشور، خارج کرده است.

مطالب دیگر:

تحریم‌ها علیه حزب کمونیست چین و تأثیرات‌شان بر ناقضان حقوق بشر

اثر منفی بالقوه واکسن ویروس کرونا

راه ابریشم، از شکوه باستان تا زوال امروزی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی