Search
Asset 2

در کنار مصرف پری بیوتیک‌‏ها، مواد غذایی خود را نیز در ماه تغییر دهید

پری بیوتیک
(Olga Maltseva/AFP/Getty Images)

مطالعه‌‏ای جدید در دانشگاه کلگری نشان داده است که مصرف Prebiotics  (پری بیوتیک) می‌‏تواند میزان چاقی  و افزایش وزن یا چربی دوران حاملگی را کاهش دهد.

این آزمایش بر روی موش‌‏های حامله صورت گرفته است که نشان می‌‏دهد که مصرف  پری بیوتیک اشتهای کاذب، پرخوری و میزان چزبی بدن این موش‌‏ها به طور واضح کمتر از موش‌‏هایی بوده که این مواد را مصرف نکرده‌‏اند.

پری بیوتیک به یکسری از فیبرهای غذایی و الیافی اطلاق می‌‏گردد که مصرف آن‌‏ها باعث رشد و نمو و تکثیر باکتری‌‏های مفید بدن در بخش‌‏های بالایی روده می‌‏گردد. این باکتری‌‏ها می‌‏توانند اثرات مفیدی درکنترل اشتها، وزن و چربی بدن داشته باشند. پری بیوتیک به صورت طبیعی در مواد غذایی چون صمغ عربی، کاسنی، آرتیشو، سیر، تره فرنگی، مارچوبه و پیاز وجود دارد و البته مکمل‌‏های غذایی پری بیوتیک نیز جهت مصرف موجود است.

ماه تغذیه ۲۰۱۶ به ایجاد تغییرات کوچک در نحوه تغذیه و برقراری ثابت و دائمی این تغییرات در برنامه غذایی ما اختصاص  یافته و شعار ماه تغذیه امسال این است که حتی یک تغییر کوچک و مثبت در برنامه غذایی یا نحوه پخت و پز خود ایجاد کنید و به طور دائم آن را همواره اجرا نمائید. چرا که این تغییرات کوچک می‌‏توانند ضامن سلامتی ما باشند. هر کانادایی حدود ۱۰۰ غذا در یک ماه مصرف می‌‏نماید و برنامه امسال به ایجاد تغییراتی دراین ۱۰۰ غذا مربوط است.

هفته اول – از همه افراد کانادایی دعوت بعمل آمده تا در این کمپین شرکت نمایند واحد مصرف خود را تعیین نموده و در طول یکماه روی  آن‌‏ها کار نمایند.

هفته دوم –  با تشویق پخت و پز غذاهای خانگی ، انتخاب‌‏های صحیح مواد غذایی و جایگزینی سالم‌‏تر مواد اولیه جهت طبخ غذاهای خانگی است.

هفته سوم – تمرکر بیشتر بر روی کنترل وعده‌‏های غذایی دارد و این هفته همراه با مصرف کمتر و معقول‌‏تر غذا و حجم کمتر غذاها است.

هفته پنجم – ترکیبی از کلیه موارد فوق در هفته‌‏های ۱الی ۴، برنامه مناسبی برای همه وقت و همه زمان تدوین نمود.

این برنامه بصورت همزمان در تمام کانادا اجرا می‌‏شود و توسط کلیه کارشناسان تغذیه شامل در کلیه سازمان‌‏های بهداشت و سلامت در کانادا مورد اجرا قرار می‌‏گردد.

جهت اطلاعات بیشتر و دسترسی به دستورات غذایی سالم‌‏تر، بروشورها و برنامه‌‏ای متفاوت ارائه شده در این ماه می‎توانید به وب‌‏سایت  http://www.dietitians.ca بخش Nutrition-Month  مراجعه نمائید و از امکانات این ماه استفاده نمائید.

به یاد داشته باشید که تغییرات ایجاد شده از نحوه غذا خوردن، پخت و پز میان وعده‌‏ها انتخاب‌‏های مواد غذایی حتی کوچک می‌‏توانند اثرات بزرگی بر سلامت شما داشته باشند و به خاطر داشته باشید که این تغییرات باید مستمر و مداوم باشند و نباید فقط محدود به یک ماه و یک هفته باشند.

با امید موفقیت و سلامت همه عزیزان خواننده

نسترن طوفانی – مارس ۲۰۱۶

نسترن طوفانی، کارشناس ارشد تغذیه و آموزش‏گر رسمی دیابت با سال‌‏ها تجربه در امور مشاوره تغذیه فردی، گروهی، رژیم‌‏درمانی و آموزش و درمان دیابت در تورنتوی کانادا مشغول فعالیت می‌‏باشند.
درحال حاضر ایشان در کلینیک شخصی خودNutri-Weight clinic به همراه تیم پزشکی مجرب در Richmondhill Medical Clinic آماده ارائه خدمات درمانی به هم‌‏وطنان عزیز هستند. ایشان همچنین در Rexdale community health center به درمان و آموزش دیابت مراجعین می‌‏پردازند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۳۰۸۸-۷۹۹-۶۴۷ تماس حاصل نمایید و یا از وبسایت ایشان www.nutriweight.ca دیدن نمایید.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی