Search
Asset 2

چطور مقامات چینی از دستگاه­‌های پروپاگاندا برای بیان روایت خود از شیوع ویروس کرونا استفاده کردند

دستگاه­‌های پروپاگاندا برای بیان روایت حزب کمونیست چین از شیوع ویروس کرونا با اینکه پنهان کاری و سرپوش گذاشتن اولیه رژیم چین از شیوع کرونا
(Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

با اینکه پنهان کاری و سرپوش گذاشتن اولیه رژیم چین از شیوع ویروس حزب کمونیست چین مستند است، اما اسناد جدیدی که به دست اپک تایمز رسیده با جزئیات بیشتری نشان می‌‏دهد که مقامات چین همچنان تمام اطلاعات مغایر با روایت حزب کمونیست از پاندمی را سرکوب می‌‏کنند.

طبق این اسناد، افرادی که این اطلاعات را در شبکه‌‏های اجتماعی منتشر کنند مجازات می‌‏شوند.

مقامات چین همچنین تیم‌‏های متشکل از مقامات و خبرنگاران رسانه‌‏های دولتی را ایجاد کردند تا واکنش سریع دولت به گسترش ویروس را ستایش کنند و پست‌‏های تبلیغاتی خود را وارد جریان آنلاین اطلاعات کنند. همچنین لیستی از موضوعات خبری ممنوع را به رسانه‌‏ها ابلاغ کرده‌‏اند. این لیست به طور مداوم به روز شده تا اطلاعات حساس خبری را دربر بگیرد.

عکس بالا نشان دهنده خلاصه وظایف روزانه نشریات در هوهوت (در مغولستان داخلی) در قبال ترویج پروپاگاندا و تبلیغ واکنش سریع دولت چین به اپیدمی است (Provided to The Epoch Times by insider)
تیم‌‏های پروپاگاندا

در اطلاعیه‌‏ای به تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰، کمیته حزب کمونیست چین در مغولستان داخلی به دولت‌‏های محلی در تمام سطوح (منطقه‌‏ای، ایالتی، شهری، و روستایی) دستور داد تا تیم‌‏های تبلیغاتی اختصاصی خود را برای پوشش شیوع ویروس حزب کمونیست چین ایجاد کنند. در این اطلاعیه آمده است که:

«امروز مهم‌‏ترین وظیفه ما ترویج تبلیغات مربوط به ویروس کرونا است. به منظور تقویت و هدایت کنترل دولتی بر تمامی گفتار و اطلاعات مربوط به این اپیدمی، تمام افراد مسئول (در منطقه مغولستان داخلی) برای این کار باید انگیزه داشته باشند و وظایف آنها باید تمامی جوانب این کار را پوشش بدهد.»

تیم پروپاگاندای این منطقه توسط وزیر تبلیغات مغولستان داخلی هدایت شده و مقامات عالی رتبه سازمان‌‏های مختلف دولتی (شامل دفتر امور فضای مجازی، دفتر امور خارجه، بخش آموزش، کمیسیون بهداشت، بخش حمل و نقل، اداره گمرک و رسانه های دولتی) به عنوان عضو آن شناخته می‌‏شوند. تیم‌‏های دولتی در سطح شهر و روستا به شکل مشابه توسط مدیر پروپاگاندای محلی هدایت شده و وظایف بین مقامات بهداشت، فضای مجازی، رسانه‌‏ها و سایر سازمان‌‏ها تقسیم شده است.

کمیته حزب کمونیست همچنین تیم‌‏های گزارشگر را در سطح استان، شهر و روستا ایجاد کرده است. در اطلاعیه آمده است که این خبرنگاران وظیفه دارند تا در هنگام پوشش اطلاعات مربوط به اپیدمی، از دیدگاه سیاسی صحیح و ثابت برخوردار باشند. وظیفه اداره هر تیم خبرنگاری به عهده سردبیر اصلی رسانه‌‏های محلی است. تیم تبلیغاتی و پروپاگاندا به صورت ۲۴ ساعته در حالت آماده باش بوده و اعضای تیم خارج از شیفت کاری هم باید برای پاسخ به شرایط اضطراری به تلفن‌‏های خود پاسخ دهند.

وظایف اصلی

تیم‌‏های تبلیغات باید اطلاعاتی را به رسانه‌‏های دولتی و شبکه‌‏های اجتماعی ارسال کنند که با روایت دولت مرکزی تناسب داشته باشد. طبق اسنادی که به دست اپک تایمز رسیده، این پست‌‏ها می‌‏توانند در اشکال مختلف (مانند گزارش‌‏های خبری، تفسیر یا گفتگو) ارسال شوند. این اسناد همچنین بیان می‌‏کنند که هدف از ارسال این پست‌‏ها «آموزش مردم» است.

در هسته این پست‌‏های خبری باید یک انرژی مثبت درباره پاسخ دولت به اپیدمی وجود داشته باشد. این انرژی مثبت شامل گزارش‌‏هایی درباره ارسال وعده‌‏های غذایی رایگان به پرستاران توسط رستوران‌‏ها، تکذیب بروز عفونت‌‏های جدید و فراوانی مواد غذایی در فروشگاه‌‏ها است.

تیم تبلیغاتی شهر هوهوت در گزارش کار خود در تاریخ ۳۰ ژانویه نوشت که از ساعت ۹ صبح ۲۹ ژانویه تا ۹ صبح ۳۰ ژانویه، ۶۹۸ پست مربوط به ویروس حزب کمونیست چین ارسال کرده است. در این بازه زمانی ۲۴ ساعته روزنامه دولتی «هوهوت دیلی» ۱۸ گزارش خبری در روزنامه و ۸۴ پست را در حساب‌‏های کاربری خود در شبکه‌‏های اجتماعی منتشر کرده است..

در این گزارش همچنین اشاره شد که سانسورهای هوهوت باعث تقویت پست‌‏های دولتی در دو پلتفرم اجتماعی محبوب ویبو و وی‌‏چت شده است. همچنین دفتر محلی فضای مجازی ۶،۶۸۶ داوطلب را برای انتشار پست‌‏های دولتی در شبکه‌‏های اجتماعی انتخاب کرده است.

تیم‌‏های پروپاگاندا همچنین وظیفه دارند تا تمامی نظرات منتشر شده در شبکه‌‏های اجتماعی توسط ساکنان محلی را بررسی کنند و ارسال کنندگان مطالب مغایر با روایت دولت را مجازات کنند. برای مثال این گزارش نشان می‌‏دهد که دفتر نظارت بر فضای مجازی بیش از ۳۴ هزار نظر را در ۲۴ ساعت فیلتر کرده و ۱۴ نمونه را در دسته «افکار عمومی مهم» قرار داده است. (نشان دهنده نظراتی که مخالف دولت مرکزی هستند).

در این گزارش نوشته شده است که: «ما از کمسیون بهداشت و اداره پلیس درخواست کرده‌‏ایم تا با این نظرات برخورد کنند.» البته در این گزارش صریحا به معنای «برخورد» اشاره نشده است، اما در ادبیات دولت چین این به معنای نوعی مجازات است. این گزارش در نهایت افزود: «نظرات منفی توسط دفتر نظارت بر فضای مجازی حذف شد.»

دفتر پروپاگاندا در شهرستان آلشا نیز در یک گزارش اعلام کرد که حساب‌‏های کاربری مخالف را حذف کرده و این افراد را مجازات می‌‏کند. برای مثال دفتر نظارت بر فضای مجازی در این شهرستان اظهار کرد که در تاریخ ۶ مارس، یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی ویچت به نامXiaotuofeng Net  را شناسایی کرده که اطلاعات محلی مربوط به شیوع ویروس را منتشر کرده است. مقامات در اسرع وقت با صاحب این حساب کاربری تماس گرفته و به او دستور توقف فعالیت دادند.

پیام عدم دسترسی به یک وب سایت سانسور شده چینی در پکن در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۳ (STF/AFP/Getty Images)

موضوعات حساس

در همین حال اطلاعیه صادر شده در تاریخ ۸ سپتامبر از سوی دولت هوهوت به کلیه مقامات محلی، شهری و روستایی دستور می‌‏دهد که با استفاده از رسانه‌‏های اجتماعی مردم را به سوی پذیرش سیاست‌‏های آموزشی جدید در مدارس سوق بدهند. این دستور در واکنش به اعتراضات و راهپیمایی اقوام مغول در برابر دفاتر دولت محلی در مغولستان داخلی نسبت به سیاست جدید آموزشی بود که طبق آن، کلاس‌‏ها در مدارس ابتدایی و راهنمایی باید به زبان چینی مندرین تدریس شده و دانش‌‏آموزان باید از کتاب‌‏های درسی استاندارد با زبان چینی استفاده کنند.

زبان و فرهنگ اقوام مغول دارای تفاوت قابل توجه با اکثریت چینی است که به زبان مندرین صحبت می‌‏کنند. چندین حساب کاربری مرتبط با دولت به طور علنی ساکنان را تهدید می‌‏کنند که در صورت مخالفت با سیاست‌‏های آموزشی جدید «مسئول» خواهند بود.

یک گزارش دیگر به طول بیش از ۲۰ هزار کلمه جزئیات تمام عناوین خبری ممنوعه از ۲ ژانویه تا ۱۰ مارس را نشان داده است. برخی از این عناوین ممنوعه و محدودیت‌‏های خبری شامل موارد زیر است: گزارش در مورد انتقاد اندونزی از ماهیگیران چینی که وارد منطقه انحصاری اقتصادی این کشور شدند، واکنش دولت هنگ کنگ به اپیدمی ویروس حزب کمونیست چین، تظاهرات علیه دولت ایران، تحریم های آمریکا علیه ایران، و بحران جمعیت چین.

مطالب دیگر:

گنجینه ریز اطلاعات دو میلیون نفر در خارج از چین در خدمت نزاع آنلاین چین

آلمان: جلسه در مورد تصویب قانون مسئولیت‌پذیری جهانی حقوق‌بشر مگنیتسکی

تسخیر کامبوج توسط چین به بهانه‌ مشارکت اقتصادی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی