Search
Asset 2

دستگیری یا محکوم کردن ترامپ او را از رقابت در سال ۲۰۲۴ بازنمی‌دارد

دستگیر شدن و محکومیت دونالد ترامپ او را از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ بازنمی‌دارد قانون اساسی تنها چهار مبنا را برای رد صلاح
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا (Stringer/AFP via Getty Images)

به گفته یک استاد سابق دانشکده حقوق هاروارد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا احتمالا به‌دلیل اتهامات مطرح شده که منجر به حمله هفته گذشته اف‌بی‌آی به خانه‌اش شده بود، دستگیر نخواهد شد.

آلن درشویتز روز سه‌شنبه در مورد اینکه آیا ترامپ دستگیر می‌شود یا خیر به نیوزمکس گفت: «بله، ممکن است [اما] من فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. او خاطرنشان کرد: «افرادی که معتقدند تعقیب قانونی و کیفرخواست ترامپ، او را از مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۴ دور نگه می‌دارد، در اشتباه هستند.»

او افزود: «او می‌تواند برای ریاست‌جمهوری نامزد شود، حتی اگر متهم یا محکوم شود، و پیراهن راه راه، لباس زندان بپوشد.» «قانون اساسی تنها چهار مبنا را برای رد صلاحیت رئیس جمهور درنظر می‌گیرد و محکوم شدن به جرم یکی از آنها نیست. کنگره نمی‌تواند معیارهایی را که در قانون اساسی برای انتخاب رئیس جمهور وجود دارد تغییر دهد.»

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه گفت که اف‌بی‌آی سه پاسپورتی را که در حمله به تفرجگاه مارآلاگو ضبط کرده بود، پس داده است.

ترامپ در شبکه اجتماعی حقیقت پُست گذاشت: «وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی پاسپورت‌های مرا پس دادند. متشکرم!…متاسفانه، وقتی ۸ روز پیش به خانه من، مارآلاگو حمله کردند، آغوش خود را باز کردند و هر چیزی را که در چشم دیدند، توقیف کردند، درست مانند یک مجرم معمولی. این نباید در آمریکا اتفاق بیفتد!»

درشوویتز با تکرار اظهارات ترامپ و برخی جمهوری‌خواهان گفت که استشهادی که برای توجیه حمله اف‌بی‌آی به مار-آ-لاگو استفاده شده است، باید منتشر شود.

او گفت: «شما می‌توانید نام عوامل را ویرایش کنید، می‌توانید منابع و روش‌ها را ویرایش کنید، اما آنچه ما می‌خواهیم بدانیم این است که دلیل احتمالی آنها چیست.»

بروس راینهارت، قاضی دادگاه ایالات متحده در این پرونده، دستور بازکردن مهر و موم یک حکم و رسید اموال ضبط شده را صادر کرد. این حکم نشان می‌دهد که ترامپ احتمالاً به‌خاطر چندین مورد نقض قوانین ایالات متحده تحت تحقیقات فدرال است، در حالی که رسید نشان می‌دهد که ماموران اسناد محرمانه و فوق سری را در خانه ترامپ پیدا کرده‌اند.

وکلای وزارت دادگستری روز دوشنبه استدلال کردند که انتشار استشهاد به تحقیقات این سازمان لطمه می‌زند و استدلال کردند که باز کردن مهر و موم نسخه‌ای ویرایش شده «به هیچ درد مردم نمی‌خورد.» چندین رسانه، سازمان دیده بان و نهادهای دیگر درخواست‌هایی را برای انتشار این استشهاد ارائه کرده‌اند.

ترامپ در شبکه اجتماعی حقیقت نوشت: «هیچ راهی برای توجیه حمله اعلام نشده به مارالاگو، خانه چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده وجود ندارد… به منظور شفافیت، من خواهان انتشار فوری استشهاد کاملاً ویرایش نشده مربوط به این یورش وحشتناک و تکان دهنده هستم. همچنین قاضی این پرونده باید استعفا دهد!»

مطالب دیگر:

ترامپ می‌گوید اف‌بی‌آی در جریان یورش اخیرش به مارالاگو پاسپورت‌های او را دزدیده‌ است

یک گروه تحقیقاتی می‌گویند حزب کمونیست چین از کووید۱۹ برای «جنگ بیولوژیکی» استفاده کرده‌ است

دیدگاه: آیا آمریکا باید نگران ظهور یک ارز ذخیره‌ای جدید باشد؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی