logo_eet

مشاور امنیت ملی کاخ سفید از نامیدن طالبان به عنوان دشمن خودداری کرد

دشمن جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در سخنرانی خود در MSNBC در ۳۱ اوت از معرفی طالبان به‌عنوان دشمن ایالات متحده امتناع کرد.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید (Drew Angerer/Getty Images)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در سخنرانی خود در MSNBC در ۳۱ اوت از معرفی طالبان به‌عنوان دشمن ایالات متحده امتناع کرد.

سالیوان چند روز پس از خروج نهایی سربازان آمریکایی از افغانستان در این برنامه حاضر شد.

سالیوان در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد روابط ایالات متحده با طالبان پس از تصرف شهر کابل و اینکه آیا آنها به عنوان «جنایتکار، متخاصم یا دشمن» قلمداد می‌شوند یا خیر، گفت که هنوز با اطمینان نمی‌داند چگونه روابط با این گروه تروریستی را تعریف کند.

سالیوان گفت: «خوب، تا حدی برچسب زدن بر روی آنها دشوار است، زیرا ما هنوز باید ببینیم که آنها  که اکنون کنترل فیزیکی افغانستان را در دست دارند چگونه خواهند بود.»

«آنها در روزهای آینده اعلام دولت خواهند کرد. این دولت به دنبال مشارکت دیپلماتیک، حتی به رسمیت شناخته شدن از سوی دیگر کشورها، از جمله ایالات متحده است. در واقع، سخنگوی طالبان امروز گفت که او به دنبال روابط مثبت از طرف طالبان، به ویژه با ایالات متحده است.»

سالیوان در ادامه افزود که در حالی که طالبان «اشخاص خوبی» نبودند، دولت امیدوار است بتواند در کنار آنها کار کند تا تخلیه شهروندان و متحدان باقی مانده ایالات متحده در این کشور بدون مشکل انجام شود.

او گفت: «ما فقط به طالبان روابط مثبت نمی‌بخشیم. آنها باید همه چیز را از طریق اقدامات خود نه با حرف، از جامعه بین‌المللی به دست آورند.»

«این امر با عبور ایمن آمریکایی‌ها و متحدان افغان آغاز می‌شود و همچنین شامل رعایت تعهدات ضد تروریستی آنها می‌شود، از جمله اینکه افغانستان دیگر نمی‌تواند به عنوان پایگاهی برای حمله به ایالات متحده یا متحدان ما مورد استفاده قرار گیرد.»

جنگجویان ضد طالبان در دره پنجشیر واقع در شمال کابل گرد هم آمده‌اند و قول داده‌اند در صورت عدم توافق گروه تروریستی با مذاکرات برای تشکیل دولت نماینده عاری از قوانین شریعت، در برابر حکومت طالبان مقاومت خواهند کرد.

سخنگوی مقاومت می‌گوید که هفت یا هشت جنگجوی طالبان در درگیری‌های روز دوشنبه در دهانه دره کشته شده‌اند. اعتقاد بر این است که چندین هزار جنگجوی ضد طالبان به همراه رهبر مقاومت احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود، رزمنده مقاومت افغان که در حمله به افغانستان در دهه ۱۹۸۰ علیه نیروهای شوروی جنگید، گرد هم آمده‌اند.

مطالب دیگر:

داستان زندگی یکی از ژنرال‌های برجسته چین باستان- الگوی فضیلت و وفاداری

ویدئو: رابطه اسلامگرایی افراطی و کمونیسم

بایدن: خروج از افغانستان به آمریکا فرصت می‌دهد با تقویت توان رقابتی خود، به مقابله با چین بپردازد

اخبار مرتبط