دلار دریافت چهارصد میلیون دلار وام حمایتی کرونا توسط شرکت‌های آمریکایی وابسته رژیم چین واریز هنگفت پول مالیات‌دهندگان آمریکایی به جیب
سناتور مارکو روبیو نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا (Drew Angerer/Pool/AFP via Getty Images)

دریافت چهارصد میلیون دلار وام حمایتی کرونا توسط شرکت‌های آمریکایی وابسته رژیم چین

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۱۵

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۱۵

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

مقامات سازمان مالیات فدرال باید درباره بیش از ۱۲۵ شرکت آمریکایی که رابطه نزدیکی با حزب کمونیست چین داشته و به گزارش بنیانگذار یک گروه مردمی فعال در زمینه شفافیت دولت، در یک سال گذشته از صندوق برنامه حفاظت بازپرداخت تا ۴۲۰ میلیون دلار وام دریافت کرده‌اند، روند تحقیقات و حسابرسی قضایی را آغاز کند.

آدام آندریوسکی، بنیانگذار و مدیرعامل سازمان اوپن‌دِبوکس در روز ۳ می در مصاحبه با اپک تایمز گفت: «پیمانکاران دفاعی چین کمونیست با سواستفاده از یک حفره قانونی، تا حدود ۴۰۰ میلیون دلار از بودجه اختصاص‌یافته به کسب‌وکارهای کوچک را در دوران اوج همه‌گیری کووید-۱۹ ربودند. زمان حسابرسی قضایی این شرکت‌ها فرا رسیده است. اداره مالیات باید از طرف تمام مالیات‌دهندگان و کسب‌ وکارهای کوچک سراسر کشور، در این زمینه تحقیق کرده و پول‌های نامشروع را پس بگیرد».

اوپن‌دِبوکس یک موسسه آموزشی در ایالت ایلینوی است که در سال ۲۰۲۰ و به منظور پیشبرد هدف خود، یعنی دسترسی «آنی شهروندان به تمام مخارج دولت از طریق اینترنت» و با تکیه بر قانون آزادی اطلاعات، بیش از ۴۰،۰۰۰ درخواست برای اسناد مخارج دولت در تمامی رده‌ها ثبت کرده است.

آندریوسکی به گزارشی از شرکت مشاوره‌ای استراتژیک هورایزن اِدوایزِری در آگوست ۲۰۲۰ اشاره کرد که به واریز هنگفت پول مالیات‌دهندگان آمریکایی به جیب شرکت‌های وابسته به حزب کمونیست چین پی برده بود.

سناتور مارکو روبیو (جمهوری‌خواه، فلوریدا) که در دوره مذبور ریاست کمیته سنا در زمینه کسب‌ وکارها و تجارت‌های کوچک را برعهده داشت، تمهیداتی را اجرایی کرده است که از اعطای چنین وام‌هایی از صندوق برنامه محافظت بازپرداخت توسط سازمان کسب‌ وکارهای کوچک جلوگیری می‌کند.

اصلاحات روبیو در دور دوم تخصیص بودجه کنگره به برنامه مذبور، که در دسامبر ۲۰۲۰ توسط پرزیدنت دونالد ترامپ به قانون تبدل شد، اعمال شدند.

به گفته این گزارش، بخش اعظم بودجه برنامه محافظت از بازپرداخت که به حساب شرکت‌های وابسته به حزب کمونیست واریز گردید را می‌شد از منبعی غیر از مالیات شهروندان آمریکا تامین کرد.

در این گزارش آمده است: «بسیاری از این شرکت‌ها به لطف حمایت دولت چین و رابطه‌شان با شرکت‌های بزرگ واقع در چین، به راحتی به منابع مالی بازارهای دولتی و خصوصی برای حمایت از فعالیت‌هایشان در ایالات متحده دسترسی دارند».

علی‌رغم پوشش رسانه‌ای ضعیف این گزارش در زمان انتشار اولیه آن، گزارش مذبور همچنان مورد توجه سایر رسانه‌های خبری از جمله شبکه جاست دِ نیوز قرار می‌گیرد؛ این شبکه در روز ۱ می، جایزه «نعل اسب طلایی» خود و نشان یک‌هفته‌ای سمبل اسراف، کلاهبرداری و سواستفاده از بودجه فدرال را به وزارت خزانه‌داری و سازمان کسب ‌وکارهای کوچک اعطا کرد.

آندریوسکی در ۱۹ آوریل در ستون سیاست شفاف حقیقی به این گزارش پرداخت و در آن به سه شرکت وابسته به حزب کمونیست اشاره کرد که وام برنامه محافظت بازپرداخت را دریافت نموده‌اند:

  • نانجینگ شین‌بای، یک شرکت سرمایه‌گذاری‌شده توسط دولت چین که از طریق یک سهامدار عمده و مالک شرکت داروسازی دندریون که یک شرکت بیوتک واقع در کالیفرنیاست با حزب کمونیست چین ارتباط دارد، وامی به ارزش ۵ الی ۱۰ میلیون دلار دریافت کرده است.
  • شرکت صنایع هوایی چین که یک شرکت نظامی چینی و مالک شرکت فناوری‌های هوافضایی کانتیننتال است. این شرکت از برنامه مذبور کمتر از ۱۰ میلیون دلار دریافت کرده است.
  • گروه اِچ‌اِن‌اِی چین که واقع در چین و عضو ۵۰۰ شرکت برتر فورچون است؛ این شرکت در زمینه املاک، صنایع هوایی و خدمات تراکنش‌های مالی فعالیت کرده و مالک دو شرکت گروه اچ‌ان‌ای شمال آمریکا و مرکز آموزشی نیویورک اچ‌ان‌ای است. این دو شرکت وامی تا حدود ۱ میلیون دلار دریافت کرده‌اند.

روبیو در روز سوم می به اپک تایمز گفت از برخورد جدی وزارت دادگستری و محاکمه شرکت‌هایی که به طرزی فریبکارانه از صندوق برنامه محافظت از بازپرداخت وام دریافت کرده‌اند حمایت می‌کند.

مطالب دیگر:

تصویب قطعنامه‌ای در وست‌مورلند، ویرجینیا، برای محکومیت برداشت اجباری اعضای بدن در چین

سوابق مالی جان کری، درآمد میلیونی او از سهام شرکت‌های نفتی را نشان می‌دهد

جاسوسی اف‌بی‌آی از مکالمات جولیانی و ترامپ در جریان استیضاح سال ۲۰۱۹