logo_eet

رویارویی شرکت‌های چینی با بزرگ‌ترین موج بدهی دلاری در تاریخ

دلار شرکت‌های چینی با فشار فزاینده‌ای برای بازپرداخت بدهی‌های دلاری خود مواجه شده‌اند. موعد بازپرداخت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه
(Liu Jin/AFP via Getty Images)

شرکت‌های چینی با فشار فزاینده‌ای برای بازپرداخت بدهی‌های دلاری خود مواجه شده‌اند. موعد بازپرداخت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه دلاری چینی‌ها امسال فرا می‌رسد و این بزرگ‌ترین موج بازپرداخت در تاریخ است.

به گزارش رفینیتیو که یک منبع داده برای بازار مالی جهانی است، موج بازپرداخت دلاری چین تا ۱۱۸ میلیارد دلار تخمین زده شده‌است.

بانک سرمایه‌گذاری ژاپنی نامورا هولدینگز انتظار دارد ۱۹۰/۴ میلیارد دلار از بدهی‌های دلاری شرکت‌های چینی در سال جاری و ۲۱۷/۷ میلیارد دلار از آن‌ها در سال آینده به موعد بازپرداخت برسد.

به گزارش شرکت اعتبارسنجی استاندارد اند پورز در ماه مارس، مهلت پرداخت ۲۵ میلیارد دلار از اوراق قرضه خارجی شرکت‌های بومی دولتی چین، امسال فرا می‌رسد.

به گفته این گزارش، در میان هزاران شرکت بومی دولتی، ۲۳۱ شرکت مجموعا ۲۹۵ اوراق قرضه خارجی به ارزش ۱۰۰ میلیارد منتشر کرده‌اند. میانگین مهلت بازپرداخت این اوراق حدود دو سال است و این موعد برای یک چهارم آن‌ها به ارزش ۲۵ میلیارد دلار امسال فرا می‌رسد.

طبق این گزارش، قیمت اوراق قرضه شرکت‌های بومی دولتی در استان‌های هبئی، هنان، چونگ‌چینگ، یوننان و شین‌جیانگ بیشترین سقوط را داشته‌است و ریسک بدهی‌های شرکتی خاصیتی منطقه‌ای دارد. «این بازار رو به وخامت می‌تواند به مناطق دیگری که شرکت‌های دولتی آن تحت فشار بازپرداخت بدهی‌اند، شیوع پیدا کند».

اغلب موعدهای فرارسیده متعلق به شرکت‌های درون پکن و شاندونگ است و پس از آن‌ها جیانگ‌سو و ژجیانگ بیشترین سهم را دارند. در سال جاری مهلت پرداخت حدود ۳۰ درصد از اوراق قرضه شرکت‌های دولتی در تیانجین، حدود یک سوم از اوراق قرضه شرکت‌های درون چونگ‌چینگ، گانسو و شاآنشی و ۷۱ درصد از اوراق قرضه شرکت‌های هوبئی فرا می‌رسد.

مطالب دیگر:

هشدار پزشکان درباره جنایات رژیم چین در برداشت اعضای بدن انسان‌های زنده برای پیوند عضو

خاموشی‌ها در ایران و انگشت اتهام به سمت چینی‌ها

فرماندار فلوریدا: آموزش نظریه انتقادی نژاد در مدارس، «متنفر کردن کودکان از کشورشان» است

تشکیل  مجدد کمیسیون ۱۷۷۶ ترامپ به منظور مقابله با تدریس نظریه مارکسیستی انتقادی نژاد

اخبار مرتبط