Search
Asset 2

حزب جمهوری‌خواه پسا-ترامپ، احتمالاً بیشتر خط‌مشی‌های او را دنبال خواهد کرد

کمیسیون اصلاحات بزرگی مانند لغو قانون، حق رأی زنان، ضد کمونیسم، جنبش حقوق مدنی و جنبش طرفدار زندگی، که اغلب تعهد ما را به اصول اعلام شده مستقل
(Andrew Caballero-Reynolds/AFP via Getty Images)

جمهوری‌خواهان با درگیر شدن در منازعات سیاسی با دموکرات‌ها بر سر کنترل کاخ سفید، سنا و مجلس نمایندگان، حداقل تا سال ۲۰۲۳، با مسائل سختی مواجه هستند.

مهم‌ترین مسئله درباره مردی است که با وارونه کردنِ معجزه‌‌آسای شرایط، توانست در سال ۲۰۱۶ به کاخ سفید راه یابد، اما اکنون اتاق بیضوی را تقریباً در همان وضعیتی که به آن وارد شد ترک می‌کند؛ در بمباران انتقادات، و در مواجهه با دموکرات‌های اخیراً به قدرت رسیده که مصمم هستند تا او و هوادارانش را از ادامه حیات سیاسی محروم کنند.

طبق نظر صاحب‌منصبان و راهبردسازانِ پویش‌های سیاسی که اپک تایمز از تاریخ ۶ ژانویه و از زمان حوادث کنگره با آنها مصاحبه کرده، بسته بر اینکه رئیس‌جمهور ترامپ در چند ماه‌ آینده چگونه عمل کند، می‌تواند در اقلیم سیاسی جمهوری‌خواهان، همچنان چهره غالب باقی بماند.

گرگ استوب (نماینده ایالت فلوریدا) گفت: «من قطعاً فکر نمی‌کنم که ترامپ، تنها به دلیل وقایع پیش‌آمده از حزب جمهوری‌خواه یا فضای سیاسی جمهوری‌خواهان کنار برود».

نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا افزود: «اما من فکر نمی‌کنم که تأثیر رئیس‌جمهور بر حزب و سیاست، از بین رفتنی باشد. فکر می‌کنم در حال حاضر شاهد آن هستیم که افرادی سعی دارند از رئیس‌جمهور فاصله بگیرند، اما ظرف شش ماه آینده وضعیت فرق خواهد کرد».

استوب تأکید کرد که تمرکزش در دو سال آینده بر «کسب اکثریت مجدد در مجلس نمایندگان خواهد بود، همانطور که در دو سال گذشته چنین اکثریتی داشتیم». علیرغم شکست ترامپ در مقابل معاون اسبق ریاست‌جمهوری، جو بایدن، جمهوری‌خواهان ۱۱ کرسی در مجلس نمایندگان به دست آوردند.

سایر فعالان محافظه‌کار جمهوری‌خواه، با شور و شوق مشابهی اظهار داشته‌اند که به فعالیت در راستای خط‌مشی ترامپ ادامه خواهند داد و برخی نیز، آن دسته از رهبران حزب را که حمایت کمتری از خود نشان داده‌اند، مورد سرزنش قرار داده‌اند.

برای مثال، مدیر شرکت لِس گاورنمنت (Less Government) اعلام کرده: «تنها امید حزب محافظه‌کار، حرکت در مسیر برنامه‌های دونالد ترامپ است. البته قطعاً افرادی از درون حزب مدام از این کار سر باز خواهند زد. مثل همیشه، بسیار خنده‌دار است که می‌بینیم یک گروه پنج درصدی از اعضای حزب، ترامپ را دوست ندارند و حزب را هم ایشان اداره می‌کنند، و تقصیر تمام شکست‌هایشان را به گردن آن ۹۵ درصد اعضایی می‌اندازند که ترامپ را دوست دارند».

برایان دارلینگ، مشاور ارشد سابق سناتور رند پاول (نماینده ایالت کنتاکی) که اکنون رئیس مؤسسه امور دولتی لیبرتی (Liberty Goverment Affairs) در واشنگتن است، یادآوری کرد که ترامپ شاید به زودی از کاخ سفید برود، اما از صحنه سیاست حذف نخواهد شد.

دارلینگ گفت: «ترامپ در سیاست آمریکا و در حزب جمهوری‌خواه، قدرت فعالی خواهد بود. تا قبل از شورش [ششم ژانویه در عمارت کنگره در واشنگتن]، او ۷۵ میلیون رأی برای رئیس‌جمهور شدن کسب کرده بود، و پس از افتضاح استیضاح دومش توسط مجلسِ تحت کنترل دموکرات‌ها هم، هنوز هوادارن وفادار خود را دارد».

دارلینگ به صحبت‌های سخنگوی مجلس نمایندگان، خانم نانسی پلوسی (از ناحیه کالیفرنیا) اشاره کرد که تقاضا کرده بود ترامپ طبق اصلاحیه ۲۵ قانون اساسی، یا پیش از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش در بیستم ژانویه، از این مقام برکنار شود و یا با استیضاح دیگری مواجه شود.

مجلس تحت کنترل دموکرات‌ها، در اوایل سال گذشته، ترامپ را استیضاح کرد، اما سنای تحت کنترل جمهوری‌خواه‌ها، از محکوم کردن رئیس اجرایی مملکت سر باز زد. دموکرات‌های مجلس، در روز دوشنبه، اتهامات جدیدی را برای استیضاح رئیس‌جمهور مطرح کرده و در بینشان گفتگوهایی برای تعقیب جزایی ترامپ پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش، صورت گرفته است.

اما دارلینگ به جمهوری‌خواهان هشدار داد که به اشتباه فکر نکنند که دموکرات‌ها پس از تحلیف بایدن در بیستم ژانویه، قادر به انجام هر کاری خواهند بود.

دارلینگ در گفتگو با اپک تایمز گفت: «ما همه باید به خاطر داشته باشیم که دموکرات‌ها برای انجام هر عمل حزبی، نیازمند نظم حزبی بسیار منضبطی هستند. ایشان هنوز برنامه‌های نطق مخالفان در سنا را اعلام نکرده‌اند و هنوز چند دموکراتی هم در مجلس نمایندگان و سنا هستند که در مناطق و ایالات جمهوری‌خواه زندگی می‌کنند».

همچنین رئیس ائتلاف حمایت از مالیات‌پردازان (TPA)، دیوید ویلیامز نیز اشاره کرد که «همیشه در حزب مخالف بودن از در رأس قدرت بودن آسان‌تر است. حزب جمهوری‌خواه اکنون می‌تواند به ریشه‌های خود بازگشته و به لحاظ مالی، روشی محافظه‌کارانه در پیش بگیرد».

گروو نورکویست، رئیس سازمان اتحاد آمریکاییان برای اصلاحات مالیاتی (ATR)، یکی از چهره‌های کلیدی پویش سال ۱۹۹۴ جمهوری‌خواهان به نام «قرارداد با آمریکا» که باعث شد، حزب، برای اولین بار پس از چهل سال، کنترل سنا و مجلس را دوباره به دست بگیرد، مسیر مشابهی را برای جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌کند.

او در گفتگو با اپک تایمز گفت: «دموکرات‌ها به زودی کنترل مجلس و سنا و کاخ سفید را به دست خواهند گرفت. جمهوری‌خواهان چه باید بکنند؟ همان کاری که وقتی کلینتون در سال ۱۹۹۲ و اوباما در سال ۲۰۰۸ انجام دادند، وقتی که کاخ سفید و مجلس و سنا را در مواجهه با اکثریت بسیار بزرگ‌تری ترک کردند.

او گفت: «یعنی باید به جای حزب دموکراتی که به سمت جریانات چپ تمایل پیدا کرده، جایگزین‌های مناسب‌تری معرفی کرده و دو سال بعد، کنگره را پس بگیرند».

شاید مهم‌ترین سؤال درباره چشم‌انداز آینده حزب جمهوری‌خواه، به رأی‌دهندگان مسیحی و اوانجلیک (مسیحیت انجیلی) مربوط شود که معمولاً یک چهارم تا نزدیک به نصف آراء به نفع حزب را به صندوق‌ها می‌ریزند.

از جمله تأثیرگذارترین رهبران اوانجلیک، رئیس سازمان «تمرکز بر خانواده» (FOTF)، جیم دالی است که در گفتگو با اپک تایمز بیان داشته که در ماه‌های آتی، احتمالاً حمایت چنین رأی‌دهندگانی از حزب جمهوری‌خواه، کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

دالی گفت: «چنین چیزی ممکن است. شاید به علت علاقه‌ و تعصب شدید این رأی‌دهندگان درباره ترامپ، و اینکه به نظرشان، ترامپ با رفتار تبعیض‌آمیز مواجه شده است».

دالی ادامه داد: «من نمی‌گویم که چنین چیزی درست است. وقتی به توئیر و سایر شرایط فعلی‌مان نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد که این استانداردهای دوگانه سیاسی، باعث رنجش مسیحیان محافظه‌کار شده است».

اما به نظر دالی «وقتی به پیش رو نگاه می‌کنیم، به نظر نمی‌رسد که در این مرحله، هیچ جایگزینی برای جامعه محافظه‌کار مسیحی وجود داشته باشد. به نظر من حزب جمهوری‌خواه، بر مبنای بستر سیاسی‌اش و خط‌مشی عملی‌اش – اعم از کوچک کردنِ دولت، آزادی مذهبی و سیاست‌های ضد سقط جنین – مورد حمایت گسترده مسیحیان محافظه‌کار قرار داد و ما این سیاست‌ها را در حزب دموکرات نمیابیم».

دالی گفت که انتظار دارد رهبران جدیدی در حزب محافظه‌کار، ظهور کنند، از جمله سناتور جیمز لنکفورد از اوکلاهاما، مارکو روبیو از فلوریدا، و تد کروز از تگزاس.

دالی افزود: «رهبری مؤثر، کلید حل مسائل است. چگونه باید تکه‌های شکسته را جمع کرده و به جلو حرکت کنیم؟ اگر کسی بتواند کمتر با شور و حرارت رفتار کند، و کمی بیشتر به شرح و بسط مسائل بپردازد، فکر می‌کنم مسیحیان از آن شخص حمایت خواهند کرد».

دیلی گفت که معتقد است کابینه بایدن «چهار سال جنجالی را در پیش دارد و فکر می‌کنم همین مسئله به خودیِ خود، و همچنین آنچه که غول‌های فناوری دارند انجام می‌دهند، و آنچه که رسانه‌های عمده انجام داده‌اند، همچنان مثل گذشته، مسیحیان را پیرامون حزب جمهوری‌خواه گرد خواهد آورد».

مطالب دیگر:

میچ مک کانل رسماً درخواست شروع زودهنگام جلسه دادرسی استیضاح سنا را رد می‌کند

وقتی اعتراضات مسالمت‌آمیز زیر سایه کمونیسم «خشن» می‌شود

ایجاد قابلیت خودانفجاری در کلاه ایمنی سربازان چینی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی