Asset 2

دورنمای ناامیدکننده دموکرات‌ها از انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ هم‌چنان در حال بدتر شدن است

دموکرات جو بایدن و کنگره درکی از طبقه متوسط و ضعیف آمریکا ندارند. آن‌قدر روی تصویب دستور کار خود متمرکز شده‌اند که دغدغه‌های روزمره آمریکایی‌ها
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا (Tasos Katopodis/Getty Images)

آلبیو سارس، نماینده دموکرات نیوجرسی، بیست‌وسومین دموکرات مجلس نمایندگان بود که از انتخابات پیش روی کنگره انصراف داد و اعلام کرد به دنبال نامزدی دوباره نیست.

برای حزبی با اکثریتی که تنها به تعداد انگشت شماری از آرا وابسته است، از دست دادن ۲۳ عضو قدیمی ضربه سختی است، اما انتظار می‌رود با نزدیک شدن مهلت‌های تشکیل پرونده برای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۲۲، چنین اعلامیه‌هایی بیشتر هم شوند.

جان یارموت، رئیس کمیته بودجه مجلس نمایندگان از کنتاکی، نماینده مایک دویل از پنسیلوانیا، نماینده دیوید پرایس از کارولینای شمالی، نماینده چری بوستوس از ایلینوی، نماینده فیلمون ولا از تگزاس و نماینده آن کرک‌پاتریک از آریزونا در میان دموکرات‌هایی قرار دارند که تصمیم گرفته‌اند دوباره نامزد نشوند.

و با توجه به نتایج آخرین نظرسنجی از رأی‌دهندگان‌ احتمالی توسط داگلاس شوئن، کارشناس نظرسنجی و استراتژیست دموکرات و همکارش کارلی کوپرمن، این موضوع جای تعجبی ندارد. این نتایج نشان می‌دهند اکثر رأی‌دهندگان احتمالی عملکرد رئیس‌جمهور جو بایدن را تأیید نمی‌کنند و دموکرات‌های کنگره را مسئول مشکلات جدی و روبه‌رشد کشور می‌دانند.

نظرسنجی شوئن به‌ویژه از آن جهت گویا است که عزم رأی‌دهندگان را منعکس می‌کند. ۷۲درصد گفتند «کاملاً مطمئن» هستند نوامبر ۲۰۲۲ رأی خواهند داد و ۲۸درصد دیگر گفتند «بسیار محتمل» است که رأی دهند.

چنین اعدادی نشان می‌دهند در صورت ادامه روند فعلی، در سال ۲۰۲۲ شاهد رکورد قابل‌توجهی در مشارکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خواهیم بود. این موضوع باید به‌ویژه برای رهبران دموکرات نگران‌کننده باشد زیرا عملاً در نتایج شوئن عملاً هیچ خبر خوبی برایشان نیست.

دو سوم (۶۶درصد) پاسخ‌دهندگان اعلام کردند معتقدند «جو بایدن و دموکرات‌های کنگره درکی از طبقه متوسط و ضعیف آمریکا ندارند. آن‌قدر روی تصویب دستور کار خود متمرکز شده‌اند که دغدغه‌های روزمره آمریکایی‌ها مانند افزایش قیمت کالاها و بنزین را نادیده می‌گیرند.» تنها ۳۰درصد با این گزاره مخالف بودند.

به‌همین ترتیب، ۶۵درصد پاسخ‌دهندگان با این عبارت موافق بودند که «فکر می‌کردم با انتخاب جو بایدن اوضاع کشور بهتر خواهد شد، اما اوضاع مثل قبل است. کشور هنوز چندپاره است، همه‌گیری ویروس کرونا هم‌چنان ادامه دارد. و اکنون، علاوه بر آن، تورم به بالاترین حد خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است و قیمت بنزین هم در حال افزایش است.» تنها ۳۱درصد مخالف بودند.

پاسخ‌دهندگان در مورد تک‌تک موضوعات، مخالفت و نارضایتی خود را از مسیر حرکت کشور ابراز کردند. این در شرایطی است که دموکرات‌ها کنترل کاخ سفید و سنا و مجلس نمایندگان را در دست دارند:

دموکرات‌ها مقصر افزایش تورم ۳۱درصدی دوران جهوری‌خواهان، به ۴۸درصد شناخته می‌شوند.

دموکرات‌ها مقصر افزایش ۳۳ درصدی مهاجرت غیرقانونی دانسته می‌شوند که ۲۲درصد مهاجرت غیرقانونی دوران جمهوری‌خواهان را به ۵۵درصد رسانده‌اند.

دموکرات‌ها مقصر افزایش ۲۷درصدی جرم و جنایت در دوران جمهوری‌خواهان، به ۴۸درصد شناخته می‌شوند.

دموکرات‌ها مقصر کمبود نیروهای استخدامی کسب‌وکارها دانشته می‌شوند که آن را از ۳۱درصد دوران جمهوری‌خواهان به ۴۱درصد رسانده‌اند.

سایر نتایج نیز به همین اندازه برای دموکرات‌ها دلسردکننده هستند.

۴۶درصد پاسخ‌دهندگان در پاسخ به این سؤال که «در کل، ترجیح می‌دهید کنترل مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار دموکرات‌ها باشد یا جمهوری‌خواهان»، پاسخ دادند کنترل جمهوری‌خواهان را ترجیح می‌دهند، ۴۳درصد نیز کنترل دموکرات‌ها را انتخاب کردند.

۵۸درصد در پاسخ به این سؤال که چقدر نگران افزایش جرایم خشونت‌آمیز هستند، گفتند خیلی نگران هستند و ۳۱درصد اعلام کردند تا حدودی نگران هستند. اکثریت قاطع پاسخ‌دهندگان (۶۲درصد) اعلام کردند مخالف کاهش بودجه پلیس هستند.

شاید این موضوع برای دموکرات‌ها نگران‌کننده‌تر باشد که ۶۹درصد پاسخ‌دهندگان موافق بودند که «جو بایدن و دموکرات‌ها نسبت به جنایت ملایم هستند.»

۶۷درصد پاسخ‌دهندگان معتقد بودند از زمان روی کار آمدن بایدن، کشور چندپاره‌تر شده است، ۵۲درصد نیز معتقد بودند بایدن اقتصاد ایالات‌متحده را تضعیف کرده است.

مطالب دیگر:

فساد، کارایی مبارزه نظامی رژیم چین را تحلیل می‌برد

فیلسوف یا پیامبر؟ سقراط که بود

دیدگاه: استفاده چین از سلاح‌های کشتار جمعی علیه جهانیان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی