logo_eet

دموکراسی کیت، به کمک تازه‌‌‏واردان به انتخابات شهرداری کانادا می‌‌‏آید

کریس کوپرتویت (سمت راست)، از طراحان پروژه دموکراسی کیت (David Bastedo)
کریس کوپرتویت (سمت راست)، از طراحان پروژه دموکراسی کیت (David Bastedo)
کریس کوپرتویت (سمت راست)، از طراحان پروژه دموکراسی کیت (David Bastedo)
کریس کوپرتویت (سمت راست)، از طراحان پروژه دموکراسی کیت (David Bastedo)

برای کسانی که برای انتخابات شهرداری در کانادا تازه وارد رقابت انتخاباتی شده‌‌‏اند، داشتن کمپینی موثر اهمیت زیادی دارد. به همین منظور شرکتی غیر انتفایی در حال طراحی ابزارهای اینترنتی رایگانی‌‌‏ست که به نامزد‌‌‏های انتخابات اعضای شورای شهر کمک می‌‌‏کند کمپین قوی انتخاباتی را پایه گذاری کنند.

پروژه «دموکراسی باز» یا Open Democracy، می گوید که یکی از موانع در مسیر ورود نامزد‌‌‏های جدید، کاندید شدن مجدد افرادی است که قبلاً انتخاب شده‌اند و این «امتیازسابقه تصدی» در این پست ورود تازه واردان را سخت می‌‌‏کند.

طی دهه گذشته نمایندگانی که قبلا انتخاب شده بودند، در سه دوره از بزگ‌‌‏ترین انتخابات شهری کانادا ۹۲ درصد از آرای قطعی را دوباره بدست آوردند. در انتخابات سال ۲۰۱۴ تورنتو از هر ۴۴ نامزد انتخاباتی، تنها یک نفر جدید انتخاب شده است.

یکی از دلایلی که این افراد دوباره برای همان پست انتخاب می‌شوند، شناخته بودن آنها در بین مردم است و همچنین این افراد دسترسی کافی به سیستم اطلاعاتی در سمت خود دارند که باعث می شود بتوانند سرمایه گذاری بیشتر و بهتری در انتخابات کنند.

از سویی به خاطر موقعیتی که داشته‌اند، شناخت و تماس آنها با مردم راحت بوده و طرفداران خود را زیاد می‌کنند.

سیستم اطلاعاتی طراحی شده که «کیت دموکراسی» نام دارد، به افرادی که در زمینه تشکیل کمپین تجربه‌ای ندارد کمک بزرگی می‌کند. استفاده از این سیستم رایگان است و به کسانی که می‌خواهند برای اولین بار در انتخابات شرکت کنند کمک می کند تا با تمام مراحل مبارزات انتخاباتی آشنا شوند.

همچنین به افراد تازه وارد دوره‌های کوتاه مدت آموزشی داده می‌شود، تا از سویی  از نظر مالی حمایت شوند و از سوی دیگر  افرادی را جذب کنند که برای معرفی کاندیدهای جدید به درب منازل رفته و تبلیغات کنند.

این دوره‌های کوتاه مدت آموزشی، شامل مدیریت اطلاعات نیز می‌شود و افراد با تجربه‌ای نیز در این کمپین‌ها برای کاندیدهای جدید تبلیغات می‌کنند که کمک بزرگی برای آنها محسوب می‌شود.

یکی از این افراد به نام «کوپرت ویت»، می‌گوید که در انتخابات شهری تورنتو در سال ۲۰۱۴، در ۱۷ کمپین انتخاباتی کار کرده و در این حین با کمپین‌های جدیدی آشنا شده که قبلاً وجود نداشته‌‌‏اند.

وی گفت که سیستم انتخاباتی نیاز به تغییر دارد.  در این کمپین‌ها افراد جوانی بودند که قصد داشتند آرای عمومی را کسب کنند، ولی با چالش‌های مدیریتی روبرو بودند و به خاطر ناشناس بودن موفق به گرفتن رای نمی‌شدند.

کیت دموکراسی قرار است تا بهار سال ۲۰۱۷ آماده گردد و کاندیدهای جدید وقت کافی برای آماده شدن در انتخابات ۲۰۱۸ خواهند داشت.

این سیستم قرار است برای انتخابات مدارس نیز استفاده گردد.

مجریان این سیستم قصد دارند تا سال ۲۰۱۷ مبلغ ۲۵ هزار دلار برای این پروژه جمع آوری کنند که تا کنون ۱۲ هزار دلار آن تامین شده است. از خبرگزاری‌ها نیز خواسته‌اند که به طور گسترده به مردم اطلاع رسانی کنند.

اطلاعات بیشتر را می‌‌‏توانید از وب سایت دموکراسی کیت دریافت کنید. www.democracykit.org

اخبار مرتبط