logo_eet

بایدن می‌خواهد با تشکیل اجلاسی، دموکراسی‌های جهان را بر علیه اقتدارگرایی متحد کند

دموکراسی بایدن می‌خواهد با تشکیل اجلاسی، دموکراسی‌های جهان را بر علیه اقتدارگرایی متحد کند این اقدام عمدتاً واکنشی به حزب کمونیست چین و ر
(Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

یازدهم آگوست، کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا، جو بایدن می‌خواهد ماه دسامبر «اجلاسی برای دموکراسی» ترتیب دهد و سایر رهبران جهان را در تلاش برای تقویت حکومت دموکراسی و ایستادگی «در برابر اقتدارگرایی» گرد هم جمع کند.

این اقدام عمدتاً واکنشی به حزب کمونیست چین و رهبر آن، شی‌جین پینگ، تلقی می‌شود که در سخنرانی‌هایش وعده داده حزب اقتدارگرای حاکم بر چین با ترویج «سوسیالیسمی با ویژگی‌های چینی»، آینده مشترک بشر را شکل خواهد داد.

پس از این اعلان کاخ سفید، تایوان نسبت به شرکت در اجلاس دموکراسی بایدن اظهار تمایل کرد. تایوان جزیره خودمختار لیبرال دموکراتیک مستقلی است که رژیم چین آن را بخشی از قلمروی خود قلمداد می‌کند.

«اجلاس دموکراسی»

چهارشنبه، کاخ سفید برنامه‌های بایدن برای تقویت حمایت از دموکراسی را اعلام کرد.

اولین نشست، جلسه‌ای مجازی در نهم و دهم دسامبر است و «تعهدات و ابتکارات مربوط به سه محور اصلی را تقویت می‌کند: دفاع در برابر اقتدارگرایی، مبارزه با فساد و ترویج احترام به حقوق بشر.»

کاخ سفید گفت در حال برنامه‌ریزی دومین جلسه در سال آینده است که به صورت حضوری برگزار خواهد شد و در آن پیشرفت هر کشور در قبال این تعهدات بررسی خواهد شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: «در هر دو اجلاس، رهبران کشورها، جوامع مدنی، بشردوستانه و بخش خصوصی گرد هم می‌آیند.»

این اجلاس جدیدترین اقدام دولت بایدن برای پرداختن به موضوعی است که رئیس جمهور آن را «چالش زمان ما» می‌نامد. این چالش عبارت است از: نیاز به نمایش این‌که «دموکراسی‌ها می‌توانند با بهبود معیشت مردم خود و پرداختن به مشکلات بزرگتری که جهان با آن‌ها مواجه است، محقق شوند.»

بایدن از زمان روی کار آمدن بارها هشدار داده است که: «در قرن بیست‌ویکم، دموکراسی‌ها و دیکتاتوری‌ها» با هم مسابقه خواهند داد، به ویژه پس از مشکلاتی که در پی همه‌گیری ویروس حزب کمونیست چین بوجود آمد.

کاخ سفید گفت امیدوار است این اجلاس فرصتی برای کشورهای شرکت‌کننده فراهم کند تا «صادقانه درباره چالش‌های پیش روی دموکراسی صحبت کنند تا بتوانند در همکاری با یکدیگر بنیان‌های نوسازی دموکراتیک را تقویت کنند.»

اشاره‌ای نشد کدام کشورها برای شرکت در اجلاس دعوت خواهند شد.

مطالب دیگر:

فیلم مستند ردیابی منشا ویروس کرونای ووهان

سناتورهای دموکرات لایحه بودجه ۳.۵ تریلیون دلاری را بدون حمایت جمهوری‌خواهان پیش بردند

بلینکن اقدامات تحریک‌آمیز چین در دریای جنوبی چین را مورد انتقاد قرار داد

اخبار مرتبط