Asset 2

ده‌‌‌‏ها هزار نفر در تورنتو و شهرهای دیگر دنیا به سرکوب اعتراضات در ایران اعتراض کردند

خانواده‌های قربانیان پرواز PS752 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین، راهپیمایی معترضان علیه حکومت ایران را در ریچموند هیل، انتاریو، در ۱ اکتبر ۲۰۲۲ رهبری می‌کنند. (The Epoch Times)
خانواده‌های قربانیان پرواز PS752 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین، راهپیمایی معترضان علیه حکومت ایران را در ریچموند هیل، انتاریو، در ۱ اکتبر ۲۰۲۲ رهبری می‌کنند. (The Epoch Times)

ده‌‌‌‏ها هزار نفر از جامعه ایرانیان ساکن منطقه بزرگ تورنتو در روز ۱ اکتبر در ریچموند هیل در حمایت از اعتراضات داخل ایران تظاهرات کردند. رویدادهای مشابهی در شهرهای دیگر کانادا و سراسر جهان از جمله نیویورک، لندن و رم برگزار شد.

این تظاهرات در بحبوحه اعتراضات جاری در ایران برگزار شد که جرقه آن پس از کشته شدن مهسا امینی ۲۲ ساله پس از بازداشت به دلیل «حجاب نامناسب» زده شد.

پیر پویلیور، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا و ملیسا لانتسمن، معاون او و همچنین مایکل پارسا، عضو پارلمان استان انتاریو، که ایرانی الاصل است، به تظاهرات پیوستند.

این رویداد در منطقه تورنتو یکی از بزرگ‌‌‌‏ترین اجتماع جامعه ایرانی در این منطقه بود که تظاهرکنندگان خواستار یک ایران آزاد شدند. این رویداد شامل تجمعی در ریچموند هیل و راهپیمایی به رهبری خانواده‌های قربانیان پرواز PS752 خط هوایی بین‌المللی اوکراین بود که توسط حکومت ایران سرنگون شد و ۱۷۶ نفر شامل بسیاری از شهروندان کانادایی و دانشجویان مقیم کانادا در آن کشته شدند.

از زمان کشته شدن امینی در ۱۶ سپتامبر، جمعیت زیادی از مردم در شهرهای مختلف ایران تظاهرات برگزار کردند. او پس از اینکه در پی بازداشتش در تهران توسط پلیس گشت ارشاد که مسئول اجرای قوانین حجاب در خصوص پوشش زنان است، به کما رفت، جان باخت.

نیروهای امنیتی معترضان را سرکوب کرده‌اند و تعداد زیادی در جریان تظاهرات کشته شد‌ اند. به گفته سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، تا ۲۹ سپتامبر حداقل ۸۳ معترض توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌‌‌‏اند.

این سازمان اعلام کرد: از سوی دیگر تا کنون هزاران معترض و فعال مدنی بازداشت شده‌‌‌‏اند و روند دستگیری ادامه دارد. دسترسی به اینترنت نیز در هفت روز گذشته یا به شدت مختل شده یا به طور کامل قطع شده است.

رسانه‌‌‌‏های دولتی ایران می گویند که اعضای نیروهای امنیتی نیز در جریان اعتراضات کشته شده‌‌‌‏اند.

تظاهرکنندگان ایرانی در جریان تظاهرات اعتراضی در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲، چند روز پس از مرگ او در بازداشت پلیس، به خیابان‌های پایتخت تهران آمدند. (AFP via Getty Images)

در اول اکتبر، اعتراضات در سراسر اقلیم کردستان ایران، جایی که امینی اهل آن بود، برگزار شد و تجمعاتی در بسیاری از شهر های ایران از جمله تهران، اصفهان، رشت و شیراز و همچنین چندین دانشگاه برگزار شد.

مطالب دیگر:

ادامه اعتراضات مردمی در ایران؛ ده‌‎ها تن از مردم معترض زاهدان کشته و زخمی شدند

تداوم اعتراضات مردمی در ایران؛ رئیسی از سرکوب معترضان دفاع کرد

۳۴۵ نفر از افراد واکسینه شده در انگلیس، در عرض یک سال بر اثر میوکاردیت جان خود را از دست داده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی