Asset 2

ده دستورالعمل برای به‌‏دست‌ ‏گرفتن کنترل زندگی خود

ده دستورالعمل برای به‌‏دست‌ ‏گرفتن کنترل زندگی خود

ده دستورالعمل برای به‌‏دست‌ ‏گرفتن کنترل زندگی خود

در دست گرفتن کنترل زندگی خود، از کارهایی است که زنان به‌‏ندرت انجام داده‌‏اند. تلاش آنان همیشه برای دیگران است، که قابل ستایش است اما نداشتن اقتدار درونی و احساس اینکه تحت تسلط دیگران هستند، موجب اضطراب و تشویش درونی‌‏شان می‌‏شود. البته تغییر این احساس به معنای بی‌‏مسئوولیتی در قبال دیگران نیست بلکه صحبت این است که نیازهای زنان باید به عنوان یکی از عوامل معادله در زندگی‌‏شان به‌‏حساب آید.

یک زن با به دست گرفتن کنترل زندگی خود در اصل می‌‏گوید که او مسئولیت‌‏پذیر است. اما چگونه کنترل از دست رفته زندگی خویش را می‌‏تواند به‌‏دست آورد؟ سری دستورالعمل‌‏های ده‌‏گانه زیر که توسط دکتر لوئیس فرانکل تنظیم گردیده است، پاسخی به این سوال است.

دستورالعمل یک: به خود اجازه خواهی داد که اختیار و کنترل زندگی خویش را به‌‏دست گیری

اگر پیام‌‏هایی که در همه عمر خود دریافت کرده‌‏اید به شما می‌‏گوید که تصمیم دیگران را بر تصمیم در مورد خود مقدم بدارید، باید به خود برنامه جدیدی بدهید. در واقع، شما نیز به اندازه دیگران اهمیت و درک دارید.

دستورالعمل دو: خواسته‌‏های خود را به شکل سوال مطرح نخواهی کرد بلکه آنها را اظهار خواهی نمود

وقتی درخواست به صورت سوال عنوان شود به دیگران اجازه می‌‏دهیم برای ما تصمیم بگیرند. اما وقتی آن را اظهار می‌‏کنیم، قدرت تصمیم‌‏گیری به خود ما تعلق دارد و فقط به دیگران فرصت انجام آن را می‌‏دهیم. بطور مثال به جای این که سوال کنید: «فکر می‌‏کنی باید سر کار با تاکسی برم یا اتوبوس؟» اظهار کنید: «من دارم می رم سر کار؛ تصمیم گرفتم با اتوبوس برم چون برام راحت‌‏تره.»

دستورالعمل سه: معذرت‌‏خواهی نمی‌‏کنی، وقتی دیگران اشتباه می‌‏کنند

هر وقت ما برای کاری که انجام نداده‌‏ایم عذرخواهی کنیم، این اعتقاد را در خود تقویت می‌‏کنیم که ما اشتباه می‌‏کنیم و این ما هستیم که خوب نیستیم و بی‌‏کفایت‌‏ایم. با نپذیرفتن مسئولیت اشتباهات دیگران، ما نه تنها موجب می‌‏شویم آن‌‏ها مسئولیت اشتباهات خود را به عهده بگیرند بلکه ما نیز کنترل زندگی خویش را به دست می‌‏گیریم و به‌‏جای آن‌‏که نقش قربانی داشته باشیم نقش انسانی کامل و مسئول خواهیم داشت.

دستورالعمل چهار: بدون ترس از اشتباه، انتخاب خواهی کرد

همه ما اشتباه می‌‏کنیم، اما هیچ‌‏کس تا به حال عمدا اشتباه نکرده است. ترس از اشتباه، بسیاری از زنان را در تمام دوران زندگی فلج می‌‏کند. جالب اینجاست که اشتباه یکی از راه‌‏های یادگیری است. افرادی که کنترل زندگی خود را به‌‏دست دارند وقتی اشتباه می‌‏کنند به این‌‏که دیگران چه فکری می‌‏کنند، اهمیتی نمی‌‏دهند. آن‌‏ها آن‌‏قدر بر اهداف خود تمرکز دارند که وقتی اشتباهی پیش می‌‏آید آن را درسی تلقی می‌‏کنند که به آن‌‏ها می‌‏آموزد بار دیگر چه باید بکنند.

دستورالعمل پنج: به حس درونی خودت اعتماد کن

ما با حس درونی خود درک می‌‏کنیم چه چیز به صلاح ماست و چه چیز نیست. آن‌‏چه ناتوان‌‏کننده است این است که به هنگام انتخاب نتوانیم تصمیم بگیریم و در رکود و بی‌‏حرکتی بمانیم. به خود اعتماد کنیم و احترام بگذاریم و ایمان داشته باشیم که می‌‏توانیم برای خود انتخاب‌‏های درستی بکنیم. بخاطر داشته باشید برای دیگران آسان است که برای شما تصمیم بگیرند، اما بعد، شما معتقد می‌‏شوید که آن‌‏ها بهتر از خودتان نمی‌‏دانند چه چیز برای شما بهترین است.

دستورالعمل شش: خودت را تغذیه می‌‏کنی همان‌‏طور که دیگران را تغذیه می‌‏کنی

زنان از کودکی با اطوار و ادای کلمات بچه‌‏گانه، غذا دادن به دیگران را یاد می‌‏گیرند. اما هیچکس تا به حال به ما یاد نداده چگونه به خودمان غذا بدهیم. افسردگی مشترک ما زنان، علامت آن است که ما گرسنه‌‏ایم.

دستورالعمل هفت: زیاد توضیح نمی‌‏دهی

وقتی افراد زیاده از حد توضیح ‌‏دهند، آنها اقتدار خود را در نظر دیگران پایین می‌‏آورند.. منظور اصلی خود را بیان کنید، بعد بپرسید آیا توضیحی لازم است؟ و اگر لازم بود از آوردن دلیل و دادن توضیح شانه خالی نکنید و عذر و بهانه نیاورید.

دستورالعمل هشت: اجازه نمی‌‏گیری

در شرایط مساوی در محیط کار، مردان اغلب، خواسته‌‏های خود را مرتبا اظهار و مطالبه می‌‏کنند و زنان برای اقدام خود اجازه می‌‏گیرند. خود را عادت دهید در مورد خواسته‌‏های خود، تصمیم بگیرید و بعد آن را صریحا بیان کنید. مثلا به جای سوال« آیا می‌‏توانم سه‌‏شنبه آینده مرخصی بگیرم؟» بگویید:« من سه‌‏شنبه آینده نخواهم آمد چون جشن فارغ‌‏التحصیلی پسرم است.» اگر رئیس‌‏تان در این مورد مشکلی داشته باشد، مطمئن باشید آن را به شما خواهد گفت و اگر مشکلی نداشته باشد، شما احساس قدرت خود را حفظ کرده‌‏اید.

دستورالعمل نه: بخشی از آن‌‏چه را که به‌‏دست می‌‏آوری به دیگران خواهی بخشید

« باربارا گاردنر» مدیر مرکز استعدادها در دانشگاه کالیفرنیا به زنان یادآوری می‌‏کند که هر وقت اقتدار و کنترل زندگی خویش را به دست گرفتند و بر آن تسلط یافتند، باید به یاد کمک به زنان دیگری باشند که هنوز نتوانسته‌‏اند چنین کنند.

دستورالعمل ده: قدرت تجسم خلاق

زنان اغلب، نه قدرت خود را حس می‌‏کنند و نه به‌‏درستی و دقیقا می‌‏دانند قدرت‌‏مند بودن یعنی‌‏چه؟ شما باید شروع کنید به این‌‏که خود را یک فرد قدرت‌‏مند ببینید. کسانی که اقدام به تجسم آن‌‏چه می‌‏خواستند کرده بودند، همان برای‌‏شان اتفاق افتاده بود. این روش، ابزار قدرت‌‏مندی می‌‏تواند باشد.

نتیجه‌‏گیری

خود را باور کنید؛ نظرات و احساسات خود را جامه عمل بپوشانید. شما به استدلال نیاز ندارید یا مجبور نیستید احساسات خود را توضیح دهید. همین‌‏که این احساسات وجود دارد، دلیلی است کافی برای آن‌‏که به آن‌‏ها اعتماد کنیم و به آن‌‏ها گوش فرا دهیم. به رویاهایی‌‏ جامه عمل بپوشانید که دیگران به شما می‌‏گویند، امکان ندارد به آن دست یابید.

برگرفته از کتاب روانشناسی زن نوشته دکتر لوئیس فرانکل

مطالب دیگر:

ارتباط خشم و افسردگی در زنان (به همراه چند تکنیک کاهش خشم)

جنایت برداشت اعضای بدن در چین چگونه صورت می گیرد

پیام‌رسان «وی‌ چت» به شدت ناامن است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی