logo_eet

بایدن می‌گوید رهبر چین «دوست قدیمی» او نیست

دوست جو بایدن روز شانزدهم ژوئن ضمن ابراز نگرانی در مورد عدم تمایل پکن برای کمک به یافتن ریشه‌های پاندمی ویروس حزب کمونیست چین گفت که ر
(Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

جو بایدن روز شانزدهم ژوئن ضمن ابراز نگرانی در مورد عدم تمایل پکن برای کمک به یافتن ریشه‌های پاندمی ویروس حزب کمونیست چین گفت که رهبر چین، شی جین پینگ، «دوست قدیمی» او نیست.

زمانی که یک خبرنگار از بایدن پرسید که آیا با «دوست قدیمی» خود برای پذیرش مجدد محققان سازمان بهداشت جهانی تماس خواهد گرفت، رئیس جمهور آمریکا گفت «اجازه دهید چیزی را اصلاح کنیم: ما یکدیگر را خوب می‌شناسیم، اما ما دوستان قدیمی نیستیم.»

به‌نظر می‌رسد این اظهارات دور از نظرات قبلی بایدن باشد، جایی که او سعی داشت رابطه نزدیک خود با شی را که از زمان معاون رئیس جمهور بودنش برجسته کند.

شی جین ‌پینگ، پیش از این نایب رئیس جمهور چین و در نتیجه همتای بایدن در آن زمان بود. به گفته بایدن، آنها بیش از ۲۴ ساعت در جلسات خصوصی و  نیز ۱۷۰۰۰ مایل در کنار هم در آن زمان سفر کرده بودند. بایدن در طی سفری که به پکن انجام داد، شی جین ‌پینگ، معاون وقت رئیس جمهور چین را به عنوان «دوست قدیمی من» خطاب کرد.

بایدن، پس از ملاقات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ژنو، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد همکاری رژیم چین در رابطه با تحقیقات درباره منشا ویروس ابراز تردید کرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت «چین تلاش بسیار می‌کند تا خود را به عنوان یک کشور مسئول وانمود کند و آنها تلاش می‌کنند تا در مورد اینکه به دنیا در خصوص پاندمی و واکسیناسیون ا کمک می‌کنند، صحبت می‌کنند»

بایدن در ماه مه دستوری را برای یافتن پاسخ در مورد منشا ویروس کووید۱۹ صادر کرد. ویروسی که اولین بار در شهر ووهان چین گزارش شد و گفت سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده در حال بررسی نظریه‌هایی نظیر احتمال حادثه آزمایشگاهی در چین هستند.

در اوایل سال جاری، تیمی از دانشمندان خارجی و چینی توسط  سازمان بهداشت جهانی که در ماه فوریه، دو هفته در ووهان بودند، در گزارش خود گفتند که ویروس «به احتمال زیاد» از طریق حیوان به انسان منتقل شده است و احتمال نشت آن از یک آزمایشگاه «بسیار بعید» است.

اما این گزارش با انتقاد گسترده‌ای روبرو شد. واشنگتن و سایر دولت‌ها گفتند که این مطالعه «ناکافی و بی نتیجه» است. علاوه بر این، پکن از ارائه داده‌های خام تیم در اوایل شیوع کووید۱۹، و همچنین دادادن دسترسی به سوابق موسسه ویروس شناسی ووهان، آزمایشگاه مرکز تئوری نشت آزمایشگاه، خودداری کرد.

در هفته‌های اخیر، ایالات متحده و متحدانش خواستار تحقیق دقیق در مورد منشأ پاندمی شده‌اند، و بر پکن برای همکاری کامل فشار می‌آوردند.

 در ۱۳ ژوئن، رهبران گروه هفت با صدور بیانیه مشترکی خواستار یک تحقیق به موقع، شفاف، و تحت رهبری متخصصان سازمان بهداشت جهانی شدند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن در اوایل این هفته گفت «ما باید بفهمیم چه اتفاقی افتاده است. ما باید به ته آن برسیم و ما در حال کار بر روی آن از طریق سازمان بهداشت جهانی هستیم.»

مطالب دیگر:

 پناهنده‌ای از کره شمالی، از شباهت‌های بین آمریکا و کره‌شمالی می‌گوید

ترامپ: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بزرگترین جرم قرن به حساب می‌آید

حکایتی کهن: تجارت به‌مثابه تزکیه و خودپروری

اخبار مرتبط