Asset 2

دولت آلمان تمام برنامه‌های توسعه تجارت با جمهوری اسلامی را تعلیق کرد

(SOCIAL MEDIA)
(SOCIAL MEDIA)

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد که به دلیل سرکوب اعتراضات مردم در ایران، دولت آلمان تمام اقدامات برای تقویت و توسعه تجارت با ایران را معلق خواهد کرد.

بر اساس اطلاعیه‌ای که دولت آلمان منتشر کرد، این کشور تمامی ضمانت‌های دولتی را که با هدف تشویق تجارت با شرکت‌های ایرانی و سرمایه‌گذاری در ایران از زمان برجام ارائه می‌کرد، به دلیل شدت سرکوب معترضان متوقف می‌کند.

همچنین وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد که برخی از دیگر چارچوب‌های اقتصادی، شامل مذاکرات درباره انرژی نیز تعلیق می‌شوند.

ضمانت‌نامه‌ها دولتی که اکنون صدور آنها تعلیق شده است، ضمانت‌نامه‌های اعتبار صادراتی و سرمایه‌گذاری هستند.

ضمانت‌نامه‌های اعتبار صادراتی، شرکت‌های آلمانی را برابر ضرر و زیان ناشی از عدم پرداخت پول صادرات، مصون می‌دارد و ضمانت‌های سرمایه‌گذاری نیز از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم شرکت‌های آلمانی مقابل مخاطرات سیاسی در کشورهایی که سرمایه‌گذاری در آنها انجام شده، محافظت می‌کند.

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده که استفاده از این ابزارها برای پروژه‌های موجود در ایران، دهه‌ها معلق شده بود تا اینکه در نتیجه توافق ایران با قدرت‌های جهان از جمله آلمان بر سر برنامه هسته‌ای تهران، در مقطعی کوتاه از سال ۲۰۱۶ استفاده از این ابزارها رفع تعلیق شد. بنا به اعلام این وزارتخانه، در آن برهه برای تعداد معدودی از پروژه‌ها، ضمانت‌های مذکور اعطا یا تمدید شد، اما از سال ۲۰۱۹ هیچ ضمانت جدیدی اعطا نشده است.

در بیانیه وزارت اقتصاد آلمان آمده که دولت برلین، اکنون تصمیم گرفته تا تمام ضمانت‌ها را «به طور کامل» تعلیق کند و معافیت‌ها تنها در صورت وجود دلایل بشردوستانه مستند، قابل اعطا خواهد بود.

اخبار مرتبط