Search
Asset 2

دولت آمریکا اجازه استفاده از بودجه نظامی برای تکمیل دیوار مرزی را کسب کرد

بخشی از دیوار مرزی که در ژانویه ۲۰۱۹ در مر آمریکا و مکزیک تأسیس شده است. ( Scott Olson/Getty Images )
بخشی از دیوار مرزی که در ژانویه ۲۰۱۹ در مر آمریکا و مکزیک تأسیس شده است. ( Scott Olson/Getty Images )
بخشی از دیوار مرزی که در ژانویه ۲۰۱۹ در مر آمریکا و مکزیک تأسیس شده است. ( Scott Olson/Getty Images )

دیوان عالی آمریکا روز ۲۶ ژوئیه، به رییس جمهور این کشور اجازه داده است دو میلیارد و پانصد میلیون دلار از بودجه وزارت دفاع را برای بخشی از دیوار مرزی جنوبی صرف کند.

ترامپ طی یک توئیت، این تصمیم دیوان عالی را یک پیروزی بزرگ برای پروژه دیوار مرزی نامید، یک پیروزی بزرگ برای حاکمیت قانون و امنیت.

به گفته لس‌آنجلس تایمز، این بودجه ب دولت ترامپ اجازه می‌دهد ۱۰۰ مایل دیگر از دیوار مرزی مربوط به مناطق نیومکزیکو، آریزونا و کالیفرنیا را احداث کند.

پیش‌تر، در ماه فوریه، یک قاضی فدرال در کالیفرنیا و نیز دادگاه تجدید نظر، دولت را از استفاده بودجه نظامی برای احداث دیوار مرزی را منع کرده بود که دیوان عالی آمریکا، در اقدام اخیر خود اقدام به لغو این  دستور کرد.

اوایل سال جاری میلادی ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری در مرز با مکزیک، راه را برای برداشت از بودجه وزارت دفاع برای ساخت دیوار مرزی ممکن کرد.

مطابق قوانین ایالات متحده، رئیس جمهور این اختیار را دارد که در شرایط وضعیت اضطراری (نظیر جنگ، بلایای طبیعی و…) بدون نیاز به تصویب مجلس از بودجه استفاده کند.

در آن زمان رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد که باندهای مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی به آمریکا سرازیر می‌شوند و از این رو نیاز به اعلام یک وضعیت اضطراری است.

احداث دیوار مرزی از نظر امنیتی برای آمریکا بسیار ضروری به نظر می‌رسد. رییس جمهور آمریکا بارها به بحران مرزهای جنوب غربی این کشور اشاره کرده است. جایی که مواد مخدر مرگبار، باندهای جنایتکار، مهاجران غیرقانونی و قاچاقچیان انسان بدون هیچ مانعی به ایالات متحده وارد می‌شوند.

یک مقام سابق اداره امنیت ملی پیش از این در یک مقاله نوشت که سالانه ده هزار کودک در سراسر مرز با هدف بهره‌برداری جنسی قاچاق می‌شوند.

مقامات مرزی ایالات متحده نیز در ماه آوریل گذشته گفتند که در طول ماه مارس، با بیش از یکصد هزار مهاجر غیر قانونی در ناحیه مرز مکزیک روبرو بودند که چنین تعاد زیادی از مهاجر باعث بروز دردسرهای زیادی برای آنان شده است.

به همین دلیل دونالد ترامپ مصمم است به هر طریق ممکن احداث دیوار مرزی در جنوب غربی آمریکا را به پایان برساند تا موفق شود به این شکل وضعیت نگران‌ کننده حاکم بر مرز آمریکا و مکزیک را کنترل کند.

مطالب دیگر:

تیم ملی والیبال جوانان ایران قهرمان جهان شد

تجمع معترضان در فرودگاه هنگ کنگ با شعار « هنگ کنگ را آزاد کنید ! »

چطور مانند یک سامورایی آرامش خود را حفظ کنید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی