logo_eet

دولت آمریکا از چین خواست اشتباه سرکوب تیان‌آن‌من را تکرار نکند

پرتاب گاز اشک آور به سمت معترضین در هنگ کنگ ، دوم ژوئیه ۲۰۱۹ ( Anthony Wallace/AFP/Getty Images)
پرتاب گاز اشک آور به سمت معترضین در هنگ کنگ ، دوم ژوئیه ۲۰۱۹ ( Anthony Wallace/AFP/Getty Images)
مایک پنس، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، (Samira Bouaou/The Epoch Times)

معاون رئیس جمهور آمریکا، به پکن هشدار داد که هرگونه برخورد شدید و خشونت‌آمیز علیه معترضین در هنگ کنگ، به مذاکرات تجاری چین و آمریکا صدمه می‌زند.

مایک پنس، در باشگاه اقتصادی دیترویت در ۱۹ آگوست با تأکید بر اظهارات روز گذشته ترامپ در سخنرانی خود اظهار داشت: « برای اینکه ایالات متحده با چین تعامل کند، پکن باید به تعهدات خود عمل کند – از جمله تعهدی که چین در سال ۱۹۸۴ مبنی بر احترام به تمامیت قوانین هنگ کنگ مبنی بر اعلامیه مشترک چین و انگلیس انجام داد. »

در سال ۱۹۸۴ پیمانی دو جانبه تهیه شد و چگونگی انتقال حاکمیت هنگ کنگ از انگلیس به چین در سال ۱۹۹۷ را تصریح کرد و به موجب آن هر دو طرف توافق کردند که استقلال و آزادی‌های قلمرو موجود در سرزمین اصلی ، تحت مدل  « یک کشور ، دو نظام » را برای ۵۰ سال حفظ کنند. بنابراین هنگ کنگ یک دولت‌شهر است و تا سال ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود و از آن زمان به چین بازگردانده شد.

مایک پنس گفت « همانطور که رئیس جمهور گفت، اگر اتفاقی خشونت‌آمیز در هنگ کنگ اتفاق روی دهد، رسیدن به توافق برای ما بسیار سخت‌تر خواهد بود و می خواهم به شما اطمینان دهم‌، دولت ما همچنان از پکن می‌خواهد که به یک رفتار بشردوستانه عمل کند و از چین و تظاهرکنندگان در هنگ کنگ می‌خواهد تا اختلافات خود را به طور مسالمت آمیز حل کنند. »

ترامپ در ۱۹ آگوست هشدارهایی را به پکن داد و گفت هرگونه خشونتی مشابه میدان تیان‌آن‌من باعث می‌شود که ایالات متحده موافقت خود را با هرگونه معامله تجاری دشوار کند.

به گفته رویترز، ترامپ هفته پیش نیز در پیامی در توئیتر نوشت، « البته که چین می‌خواهد به یک توافق برسد. اول بگذارید آنها با هنگ کنگ به شکلی انسانی کار کند! »

اعتراضات ضد دولتی در هنگ‌کنگ که از ۹ ژوئن آغاز شد ابتدا علیه لایحه استرداد مظنونان به چین بود اما با وجود تعلیق این لایحه توسط دولت، معترضان همچنان در خیابان‌ها ماندند. آنها به نزدیکی بیش از حد اداره‌کنندگان هنک کنگ به دولت مرکزی چین و به این شکل از بین رفتن استقلال هنگ کنگ معترض هستند.

آنها همچنین خواستار تحقیقات مستقل در مورد رفتار خشن پلیس با معترضین و مطالباتی دیگر شدند.

احتمال وقوع سرکوب خشونت آمیز توسط چین در هفته های اخیر افزایش یافته است. زیرا پلیس مسلح چین در منطقه شن‌ژن در نزدیکی هنگ کنگ مستقر شده است و اقدام به برگزاری تمرینات نظامی در طول ماه جاری کرده است.

گذشته از استقرار نیروهای مسلح، پکن از همان لفظ « شورش » که برای توصیف اعتراضات سال ۱۹۸۹ میدان تیان‌آن‌من استفاده کرده بود، برای اعتراضات هنگ کنگ نیز استفاده کرد.

تد یوهو، نماینده مجلس ایالات متحده، در مقاله‌ای در « هیل » نوشت: « شایعاتی وجود دارد که برنامه ریزی برای سرکوب دیگری وجود دارد. »

به گفته وی « نیت واقعی حزب کمونیست چین کنترل کامل استبدادی هنگ کنگ است. کنترلی نه بعد از اتمام توافق در سال ۲۰۴۷ ، بلکه در اسرع وقت و در حال حاضر. »

وی افزود: « من از چین می‌‏خواهم که با اعمال خشونت و کشتار در این کارزار [در هنگ کنگ] همان اشتباهی را که ۳۰ سال پیش در میدان تیان‌آن‌من مرتکب شد را تکرار نکند. این انتخاب بستگی دارد به تصمیم چین و رئیس اجرایی هنگ کنگ، کری لام که در واقع نماینده چین است. آنها تنها با حذف قانون استرداد می‌توانند این مسئله را حل کنند. »

مطالب دیگر:

ترامپ : با هوآوی وارد تجارت نخواهم شد

نفوذ چین در کانادا : تجمع حامیان رژیم چین برای محکوم کردن اعتراضات مردم هُنگ‌کنگ

یک فعال اجتماعی می‌گوید که چگونه پورنوگرافی جوامع را نابود می‌کند

اخبار مرتبط