Search
Asset 2

دولت آمریکا : چین در مسئله هنگ کنگ مانند « رژیم اوباش » عمل می‌کند

تصویری از تظاهرات معترضین در هنگ کنگ در روز ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹. روی پلاکارد نوشته شده است که « ظلم و استبداد پایدار نخواهد ماند »، که اشاره دارد به عملکرد دولت هنگ کنگ تحت رهبری کاری لام. (Yu Gang/The Epoch Times )
تصویری از تظاهرات معترضین در هنگ کنگ در روز ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹. روی پلاکارد نوشته شده است که « ظلم و استبداد پایدار نخواهد ماند »، که اشاره دارد به عملکرد دولت هنگ کنگ تحت رهبری کاری لام. (Yu Gang/The Epoch Times )
تصویری از تظاهرات معترضین در هنگ کنگ در روز ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹. روی پلاکارد نوشته شده است که « ظلم و استبداد پایدار نخواهد ماند »، که اشاره دارد به عملکرد دولت هنگ کنگ تحت رهبری کاری لام. (Yu Gang/The Epoch Times )

وزارت امور خارجه ایالات متحده ضمن رد ادعای پکن مبنی بر اینکه آمریکا در امور هنگ کنگ دخالت می‌کند، گفت که معترضین هنگ کنگ نگرانی‌هایی مشروع دارند که باعث شده بیش از دو ماه تظاهرات‌های گسترده‌ای‌ داشته باشند.

خانم ارتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: « تظاهرات‌های جاری در هنگ کنگ نشان دهنده احساسات مردم هنگ کنگ و نگرانی‌های گسترده آنها در مورد از دست رفتن استقلال هنگ کنگ است. »

وی افزود این قابل باور نیست که میلیون‌ها انسان، برای رسیدن به آزادی و داشتن جامعه‌ای باز از یک سمت خاص هدایت شده باشند.

هفته قبل، یک روزنامه طرفدار رژیم چین، چاپ هنگ‌ کنگ عکسی از یک دیپلمات آمریکایی را منتشر کرد که می‌گوید نامش جولی ایدی است و ادعا کرده است که در لابی یک هتل با رهبران دانشجویی هنگ‌کنگ دیدار کرده است.

این عکس با تیتر مداخله نیروهای خارجی در امور داخلی هنگ‌کنگ منتشر شده بود. این گزارش همچنین شامل اطلاعاتی در مورد اعضای خانواده دیپلمات مورد نظر بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به واکنش چین به این جلسه، گفت که این وظیفه دیپلمات‌های آمریکایی است که با افراد مختلف از جمله رهبران مخالف دیدار داشته باشند. وی گفت: « این همان کاری است که دیپلمات‌های دیگر کشورها نیز انجام می دهند. »

مورگان ارتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به اعتراض مقامات چینی در این خصوص، دولت چین را به دلیل انتشار این عکس‌ها و اطلاعات شخصی دیپلمات آمریکایی « رژیم اوباش » خواند.

وی گفت «فکر نمی‌کنم که درز دادن اطلاعات خصوصی و عکس‌ها و نام فرزندان یک دیپلمات آمریکایی اعتراض رسمی باشد، این کاری است که یک رژیم اوباش می‌کند. »

« جوشوآ وانگ » ، یکی از فعالین دانشجویی در پکن (Carl Court/Getty Images)

موضوع ملاقات فعالین

« جوشوآ وانگ » ، یکی از فعالین دانشجویی در پکن طی پیامی در فیس بوک خود در تاریخ ۸ آگوست گفت که با تعدادی از کارکنان دفتر کنسولگری ایالات متحده در هنگ کنگ دیدار و گفتگو داشته است.

وی گفت که موضوع این گفتگو، حمایت از حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون در هنگ کنگ، با توجه به قوانینی که در این راستا درمجلس و کنگره ایالات متحده به تصویب رسیده، بوده است. وانگ گفت در این جلسه چیزی غیر عادی وجود نداشت.

از زمانی که کنترل هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷ از دست انگلیس خارج شد، ایالات متحده با هنگ کنگ به عنوان یک نهاد جداگانه مستقل از چین در زمینه اقتصاد و تجارت رفتار کرده است، از جمله در مسائل مربوط به ویزا ، تجارت و سرمایه‌‌‏گذاری.

پس از انتشار خبر این نشست، مقامات چین، یکی از دیپلمات های آمریکایی را فراخواندند و مراتب اعتراض خود را اعلام کردند.

از ماه ژوئن، در هنگ کنگ تظاهرکنندگان بارها در تجمعاتی مختلف و گاهی عظیم و میلیونی، نگرانی خود را درباره افزایش نفوذ چین به هنگ‌کنگ و به خصوص درباره لایحه استرداد مظنونان برای محاکمه به چین، مطرح کردند.

طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند. بنابراین این نگرانی وجود دارد که چین با این لایحه، مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد. منتقدان معتقدند که این لایحه می‌تواند منجر به تضعیف استقلال قضایی هنگ‌کنگ شود.

در جریان برخی از اعتراضات، پلیس هنگ کنگ به مقابله با معترضان پرداخت که در نتیجه ده‌ها نفر مجروح شدند. این اقدام پلیس با انتقاد گروه‌های حامی حقوق بشر، از جمله عفو بین الملل روبرو شد.

(Anthony Wallace/AFP/Getty Images)

نگرانی درباره خشونت پلیس هنگ کنگ

جوشوآ وانگ، فعال حاضر در جلسه با دیپلمات آمریکایی، در پست فیس‌بوک خود اظهار داشت که از ایالات متحده خواسته است صادرات گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی به پلیس هنگ کنگ متوقف شود. چرا که این ابزار توسط پلیس هنگ کنگ جهت سرکوب مردم مورد سواستفاده قرار می‌گیرد. (بیشتر بخوانید: عفو ​​بین‌الملل خشونت پلیس هنگ کنگ علیه معترضین را محکوم کرد)

براساس آخرین اظهارات پلیس هنگ کنگ، پلیس از ژوئن تاکنون بیش از ۲ هزار مورد شلیک گاز اشک آور داشته است و حدود ۶۰۰ معترض را بازداشت کرده است که جوانترین آنها ۱۳ ساله است. عفو بین الملل و ناظران بر حقوق بشر در این خصوص به پلیس هنگ کنگ هشدار داده‌اند که برای مثال قرار گرفتن بیش از حد در معرض گاز اشک آور، می تواند باعث سرطان شود.

رژیم چین و دولت هنگ کنگ بارها حمایت خود را از نحوه برخورد پلیس با اعتراضات اعلام کرده‌اند.

کلودیا ییپ، ناظر حقوق بشر هنگ کنگ گفت ما شاهد بودیم که پلیس از یک سو به معترضین گاز اشک‌آور شلیک می‌کرد و از سویی به مردم در حال فرار با باتوم حمله می‌کرد.

آقای وانگ، فعال دموکراسی نامبرده در گفتگو با اپک تایمز گفت « پلیس منطقه اعتراضی را به یک میدان نبرد تبدیل کرده است. آنها به جای اینکه واقعاً تلاش کنند تا اعتراضات را رفع کنند، به مردم حمله می کنند. »

وانگ در ماه ژوئیه، یک دادخواست به کاخ سفید با بیش از ۱۱۰ هزار امضا ارائه داد، و طی آن، از دولت ترامپ می‌‌‏خواهد که ممنوعیت صادرات ابزاری که پلیس هنگ کنگ برای سرکوب تجمعات از آنان استفاده می‌کند را اعمال کند.

عکس رویارویی پلیس هنگ کنگ با معترضین با پرتاب گاز اشک آور (Tyrone Siu/Reuters )

انتخاب‌های ایالات متحده

یک کارشناس امور چین، به نام فُنگ تاک هو، گفت که هنگ کنگ به عنوان یک مرکز اقتصادی بین المللی، هم برای چین و هم برای آمریکا حساسیت زیادی دارد.

وی روز هشتم آگوست در گفتگو با اپک تایمز گفت که هنگ کنگ مانند یک بمب اتم سیاسی است.

وی می‌گوید قانون اخیر ایالات متحده، که براساس آن مقامات آمریکا می‌توانند وضعیت تجاری ویژه هنگ کنگ را لغو کنند، یک اقدام قدرتمند برای تحریم غیرمستقیم رژیم پکن به دلیل سیاست‌های استبدادی خود و نقض استقلال هنگ کنگ است.

این کارشناس همچنین پیشنهاد کرد که آمریکا با آن دسته از مقامات هنگ کنگ که اقدام به نقض آزادی و دموکراسی کرده‌اند، از راه‌هایی مانند مسدود کردن دارایی‌هایشان و یا منع ورود آنها به ایالات متحده برخورد کند.

لایحه جدید دولت آمریکا، در مورد حقوق بشر و دموکراسی در هنگ کنگ که در انتظار تصویب است، نشانه روشنی از این است که ایالات متحده به این سمت حرکت می‌‌‏کند.

مطالب دیگر:

تغییر سرنوشت : در اوج بیماری روش منحصر به فردی را برای سلامتی یافتم

بیست سال ایستادگی فالون‌گونگ برابر آزار و شکنجه : عهد و پیمان به وجدان انسانی

پیشینه همکاری گوگل و هوآوی، قبل و بعد از تحریم‌ها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی