logo_eet

دولت بایدن هشدار داد که بحران بدهی‌های فدرال ایالت‌ها می‌تواند باعث رکود شود

انتخابات جمهوری خواهان به سرعت از بایدن که این قوانین را «دارای تبعیض نژادی» توصیف کرده و تردیدهایی نسبت به انتخابات پیش رو مطرح کرد، انتقاد
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Jim Watson/AFP via Getty Images)

دولت بایدن هشدار داده است که بحران بدهی‌های فدرال می‌تواند باعث رکود اقتصادی شود که بر رشد اقتصادی تأثیرگذار خواهد بود و باعث بی‌کاری در سرتاسر ایالات متحده خواهد شد.

کاخ سفید ۱۷ام سپتامبر در نامه‌ای به دولت‌های ایالتی و محلی گفت: «رسیدن به سقف بدهی می‌تواند باعث رکود شود. رشد اقتصادی متزلزل خواهد شد، بیکاری افزایش خواهد یافت و احتمال دارد بازارِ کار میلیون‌ها شغل را از دست بدهد.»

دولت معتقد است کنگره باید سقف بدهی ایالات متحده را افزایش دهد یا معلق کند. دولت می‌گوید این بحران بدهی می‌تواند بر توانایی بازیابی کشور پس از همه‌گیری ویروس کرونا تأثیرگذار باشد. ماه ژوئیه، مهلت کنگره برای تعلیق یا افزایش سقف بدهی به پایان رسید که باعث شد اخیراً جانت یلن، وزیر خزانه‌داری، هشدارهایی مبنی بر خالی شدن ذخایر نقدی این آژانس بدهد.

کاخ سفید گفت: «اقتصاد ایالات متحده تازه شروع به بازیابی خود بعد از همه‌گیری کرده است و بحران دست‌ساز سقف بدهی می‌تواند دستاورهایی که تا کنون داشته‌ایم و بهبودهای آتی را تهدید کند.»

در ادامه این نامه آمده اگر کنگره اقدامی نکند ممکن است ایالات متحده نتواند برای اولین بار در تاریخ خود به تعهداتش عمل کند و تعدادی از برنامه‌های فدرال متوقف شوند که شامل مراقبت‌های بهداشتی و درمانی فقرا، تأمین اعتبار زیرساخت‌ها و اقدامات مدادرسانی در زمان بلایا می‌شوند.

در این نامه آمده است: «اگر ایالات متحده از تعهدات خود کوتاهی کند، موج تأثیرات آن به شهرها و ایالت‌های سراسر کشور آسیب می‌رساند.» هم‌چنین افزود شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ می‌تواند به دلیل بن‌بستی طولانی سقوط کند.

این هشدار پس از تصویب تریلیون‌ها دلار هزینه‌ و بسته‌های امدادی توسط کنگره در ماه‌های اخیر مطرح شد؛ در حالی که دموکرات‌ها در تلاش هستند لایحه‌ تطبیق بودجه ۳.۵ تریلیون دلاری را تصویب کنند تا بتواند بودجه برنامه‌های مختلف جدید رفاهی، آب‌وهوایی و زیرساختی را تأمین کنند. از آن‌جا که تریلیون‌ها دلار به اقتصاد تزریق شده است، برخی ابراز نگرانی کرده‌اند که این اقدامات دارند تورم ایجاد می‌کنند، که بازارها را در هفته‌های اخیر متزلزل کرده است، گرچه فدرال رزرو معتقد است این تورم گذرا است.

یلن اخیراً با میچ مک‌کانل (نماینده جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی)، رهبر اقلیت سنا صحبت کرده است که سناتورهای جمهوری‌خواه را مجاب به افزایش سقف بدهی کند. رهبر جمهوری‌خواهان این موضوع را با رسانه‌ها مطرح کرد اما معتقد است هیچ‌یک از جمهوری‌خواهان به افزایش سقف بدهی رأی نخواهند داد.

مک‌کانل به پانچ‌بول‌نیوز گفت: «نمی‌توانم تصور کنم که حتی یکی از جمهوری‌خواهان در این وضعیتی که هستیم (با مالیات‌ها و هزینه‌های بی‌برنامه) به افزایش سقف بدهی رأی بدهند.»

اما برخی از مقامات دولت بایدن گفته‌اند امیدوارند کنگره در هفته‌های آینده اقدامی برای جلوگیری از این بحران انجام دهد.

بلومبرگ‌نیوز به نقل از برایان دیس، مدیر شورای ملی اقتصاد گفت: «شاهد بوده‌ایم که هر دو حزب همیشه این کار را بدون هیچ جنجالی انجام داده‌اند، بدون هیچ خودزنی و آسیبی به اقتصاد و کشور. ما نیز همین کار را خواهیم کرد. اکنون مسائل زیادی در این مورد مطرح هستند اما مطمئنیم این کار در آخر انجام خواهد شد.»

در حال حاضر، مجموع بدهی‌های ملی فعلی حدود ۲۸.۷ تریلیون دلار است. کنگره سقف بدهی‌ها را در ژوئیه ۲۰۱۹ به حالت تعلیق درآورد که دولت فدرال را قادر می‌ساخت محدودیتی در مورد مقدار معین بدهی ملی نداشته باشد.

مطالب دیگر:

پزشکی هشدار داد برداشت اجباری اعضای بدن بدست رژیم چین می‌تواند‌ به کشورهای دیگر نیز تسری پیدا کند

ویدئو: برنامه‌های حزب محافظه کار کانادا در مقابله با چین و بحران اقتصادی

قرارداد چاپ کتاب جاستین ترودو با ناشر چینی: آیا ترودو اعلام کرده بود؟

اخبار مرتبط