Asset 2

کارشکنی «دولت پنهان» در زمانی که ترامپ در حال مقابله با ویروس کرونا بود (بخش ۱)

دولت پنهان هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در سال ۲۰۲۰ تلاش می‌کرد تا با ویروس کرونا مقابله کند، «دولت در سایه» یا «دول
رئیس جمهور دونالد ترامپ و دکتر آنتونی فائوچی به سخنرانی دکتر دبورا بیرکس، هماهنگ‌کننده پاسخ به ویروس کرونا در کاخ سفید در 29 مارس 2020 گوش می‌دهند. (Tasos Katopodis/Getty Images)

 به گفته پل الکساندر، هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در سال ۲۰۲۰ تلاش می‌کرد تا با ویروس کرونا مقابله کند، «دولت در سایه» یا «دولت پنهان» با استفاده از اطلاعات نادرست برای بدنام کردن او، قرنطینه کردن اجتماع و تعطیل کردن مدارس علیه او فعالیت می‌کرد.

پل الکساندر در مصاحبه‌ای با برنامه «حقایق اهمیت دارند» تلویزیون اپک در سوم می گفت: «آیا می‌توانید تصور کنید که رئیس جمهور آمریکا با اتحادیه معلمان، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری و حتی با کارگروه ویژه خودش در حال مقابله بود؟ آن‌ها علیه او فعالیت می‌کردند. باید این موضوع را بدانید تا بفهمید که چرا سخنان او درباره «دولت در سایه» و دولت پنهان واقعی بود. من با آن‌ها سروکار داشته‌ام. آن‌ها یک دیوان‌سالاری ریشه‌دارند».

الکساندر از اواخر مارس تا اوایل سپتامبر ۲۰۲۰ مشاور علمی مایکل کاپوتو، معاون روابط عمومی وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، بوده‌است.

طی این دوره رسانه‌ها و برخی از مقامات ادارات بهداشتی آمریکا به اتهام تلاش برای «دستکاری» در آمار فوت‌شدگان ویروس کرونا در گزارش هفتگی شیوع و مرگ‌ومیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، به الکساندر حمله کردند.

در ۸ اوت ۲۰۲۰ پل الکساندر در ایمیلی به کاپوتو و سایر مقامات نوشت: «به نظر می‌رسد که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری برای تاثیرگذاری بر روند بازگشایی مدارس در حال تهیه اطلاعات نادرست و فرستادن آن‌ها به رسانه‌ها است؛ زیرا می‌داند که این اطلاعات می‌تواند فریبنده باشد. من از آن‌ها خواستم تا دست نگه دارند و چیزی را منتشر نکنند؛ مگر آنکه من آن یافته‌ها را بخوانم و با آن‌ها موافقت کنم تا اطمینان حاصل کنم که منصفانه، معتدلانه و «کامل»‌اند و اطلاعات گمراه‌کننده‌ای در آن‌ها وجود ندارد».

همچنین در آن زمان الکساندر در پی ایجاد ایمنی جمعی در کشور بود و به عقیده او تنها راهش این بود که به گروه‌هایی که در خطر بالایی قرار ندارند اجازه داده شود تا خود را در معرض ویروس قرار دهند.

با این حال برخی از رسانه‌ها هدف الکساندر را اینگونه جلوه دادند که او می‌خواهد به طور عامدانه مردم را به ویروس کرونا مبتلا کند. همچنین آن‌ها ادعا کردند که کاپوتو در ویدیویی در فیسبوک در حال طرح اتهامات بی‌پایه و اساس و تئوری‌های توطئه است. این فشار از سوی رسانه‌ها و برخی از مقامات موجب جدایی کاپوتو و الکساندر از آن اداره شد.

در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰، وزارت بهداشت و خدمات انسانی اعلام کرد که کاپوتو در یک مرخصی ۶۰ روزه پزشکی به سر خواهد برد و الکساندر از آن اداره جدا می‌شود.

پل الکساندر گفت: «نیویورک‌تایمز نوشته‌است که اطلاعات و گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به مردم نامناسب، ناقص و نامتعادل بوده‌است. این همان چیزی است که من دو سال پیش سعی داشتم بگویم و برای آن مورد حمله قرار گرفتم».

روزنامه نیویورک‌تایمز در ۲۰ فوریه گزارش داد که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری از ارائه اطلاعات حیاتی درباره دوزهای تقویتی، روند بستری‌ها و سایر تحلیل‌ها درباره ویروس کرونا خودداری کرده‌است. یکی از سخنگویان آن مرکز به نیویورک‌تایمز گفت که دلیل نگرانی این اداره این بوده‌است که ممکن بود از آن اطلاعات اینگونه سوبرداشت شود که واکسن‌ها اثربخش نبوده‌اند.

در ماه مارس، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به صورت پنهانی تعداد ۷۲۲۷۷ فوت‌شده از جمله ۴۱۶ کودک را از صفحه اینترنتی خود مربوط به آمار کرونا پاک کرد.

الکساندر گفت: «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ۷۲هزار فوت‌شده را از آمار خود حذف کرد؟ چرا؟ من اینگونه پاسخ می‌دهم که در زمان دولت ترامپ، این مرکز با موسسه ملی سلامت و رسانه‌ها همکاری می‌کرد تا آمار کرونا را به ضرر ترامپ به صورت روزانه و فاجعه نشان دهد. آن‌ها ارقام را دستکاری می‌کردند و تعداد مبتلایان و تعداد موارد را فزاینده نشان می‌دادند و هر کاری که از دستشان برمی‌آمد انجام می‌دادند».

«اما حالا در دولت کنونی، آن‌ها در پی پاک کردن تعداد مرگ‌ومیر و آمارهای مشکل‌سازند زیرا باعث می‌شود دولت کنونی بد جلوه داده شود. حقیقت این است که در زمان دولت بایدن نسبت به دولت ترامپ تعداد بیشتری از افراد جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند».

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اینگونه واکنش نشان داد که این تغییر در آمار برای افزایش دقت در اطلاعات بوده‌است.

ماه گذشته یکی از سخنگویان این مرکز در ایمیلی به اپک‌تایمز گفت: «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به صورت مداوم آمار کرونای خود را بازبینی می‌کند تا از دقت آن اطمینان حاصل کند. الگوریتم این مرکز به صورت اتفاقی مرگ‌‎ومیرهایی را شمرده بود که ربطی به ویروس کرونا نداشتند».

مطالب دیگر:

استفان مور: بخشودگی وام‌های دانشجویی توسط بایدن موجب «تشدید تورم» می‌شود

پیامدهای سیاسی خرید توییتر توسط ایلان ماسک   

چین با هدف «سلطه جهانی» در حال توسعه مهمات هسته‌‏ای است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی