logo_eet

وزیر امور خارجه پمپئو: چهره واقعی حزب کمونیست چین فاش شده است

فاکس نیوز فاکس نیوز صبح پنجشنبه اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، به‌عنوان همکار به این شبکه پیوست و اولین حضور او در
(Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، در مصاحبه‌‌‌ای در برنامه «رهبران اندیشمند آمریکا» از رسانه اپک‌‌‌تایمز درباره تلاش‌‌‌های دولت ترامپ برای پیوند مجدد آمریکا با ریشه‌‌‌های بنیادینش با تکیه بر حقوق خدادادی و همچنین سیاست‌‌‌های خارجی کنونی دولت مبنی بر حفاظت از آمریکا در برابر خطر جهانی کمونیسم به گفتگو پرداخت.

یان جکیلک، مجری برنامه، در ابتدای مصاحبه از پمپئو درباره علت تاخیر طولانی آمریکا در تحریم حزب کمونیست چین برای نقض حقوق بشر علیه تمرین‌کنندگان گروه مدیتیشن فالون گونگ سوال کرد.

فالون دافا یا فالون گونگ یک تمرین معنوی و مدیتیشن باستانی مبتنی بر اصول حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری است که بیش از ۲۱ سال است توسط رژیم کمونیستی چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرار دارد.

پمپئو در پاسخ گفت: «اگر به واقعه میدان تیان‌‌‌آن‌‌‌من برگردید می‌‌‌بینید که همه ما از ذات این رژیم آگاه هستیم؛ در واقع تمام دوست‌‌‌داران آزادی در سراسر جهان از ماهیت رژیم‌‌‌های خودکامه در تمام طول تاریخ با خبر بوده‌‌‌اند، ولی با این وجود، این وقایع را نادیده گرفتیم.»

پمپئو توضیح داد که علت نادیده گرفتن نقض فاحش حقوق بشر توسط حزب کمونیست چین تاکنون به میزان زیادی به علت این عقیده بوده است که اگر آمریکا روابط تجاری متقابل و دوستانه خود با چین را ادامه دهد این وضعیت بهتر خواهد شد. اما واقعیت نشان داد که این طرز تفکر «کاملا غلط است.»

وی در ادامه توضیحات خود گفت که رئیس جمهور دونالد ترامپ از همان ابتدا به ضعف این سیاست پی برد و موضع آمریکا را به طور کلی تغییر داد. پمپئو افزود این تنها آمریکا نیست که موضع خود در قبال چین را تغییر داده، بلکه تمام کشورهای غربی نیز این راه را در پیش گرفته‌‌‌اند.

«اگر به اروپا، استرالیا و کشورهای جنوب شرق آسیا بنگرید، می‌‌‌بینید که آن‌‌‌ها نیز می‌‌‌دانند حزب کمونیست چین به دنبال کار خیرخواهانه نیست.»

پمپئو افزود زمانی که مخالفان دولت درباره جنایات حزب کمونیست هشدار می‌‌‌دادند، آمریکا  درگیر عملیات‌‌‌های ضدتروریستی مهمی بود و همین موضوع باعث شد تا آمریکا از حزب کمونیست چین غافل شود.

«چشمانمان را بر روی این خطر بستیم و اکنون دقیقا روبروی ماست. این خطر وارد خانه ما شده، حزب کمونیست چین در آمریکا رخنه کرده و دولت ترامپ با تمام توان خود سعی می‌‌‌کند تا این کشتی را در مسیر درست هدایت کند، تا آمریکا یکبار دیگر بتواند کار درست را انجام دهد و از خود برابر خطر کمونیسم چین حفاظت کند.»

سپس مجری برنامه، یان جکیلک از پمپئو پرسید که چرا او بسیار بیشتر از سایر وزرای امور خارجه به آزادی مذهب اهمیت می‌‌‌دهد.

پمپئو در پاسخ گفت: «این ایده که انسان‌‌‌ها به علت انسان‌‌‌ بودن‌‌‌شان دارای وقار ذاتی هستند در مرکز همه تمدن‌‌‌هاست. و اگر در این راه اشتباه کنید، وقایع ناگواری رخ می‌‌‌دهد.»

پمپئو گفت که آمریکا با رهبری ترامپ تنها به دنبال آزادی مذهب در چین نیست، بلکه می‌‌‌خواهد این مسئله را به طور ویژه با حزب کمونیست حل و فصل کند.

پمپئو گفت: «هر روز می‌‌‌بینیم که در غرب چین چه بلایی بر سر اویغورها می‌‌‌آورند. در گذشته دیدیم که چه بلایی بر سر مردم تبت آوردند و می‌‌‌بینیم که هم‌‌‌اکنون همین بلا را بر سر سایر اقلیت‌‌‌های قومی و همچنین مردم مغولستان و شمال چین می‌‌‌آورند. و بدون شک در آینده سراغ مسیحیان ساکن چین خواهند رفت.»

وی در ادامه بیان کرد: «چنین اقداماتی که منزلت انسان را خدشه‌‌‌دار می‌‌‌کنند همگی از ویژگی‌‌‌های رژیم-های خودکامه هستند و دبیر کل حزب کمونیست چین، شی جین‌‌‌پینگ نیز با بقیه‌‌‌ دیکتاتورها تفاوتی ندارد. او خوب می‌‌‌داند که برای حفظ قدرت فرمان‌‌‌روایی‌اش باید همواره کنترل و قدرت خود را گسترش دهد و همین مسئله باعث سرکوب آزادی‌‌‌های مذهبی می‌‌‌شود که حق همه انسان‌‌‌های جهان است.»

پمپئو گفت دولت برای افشای نقض قوانین حقوق بشر توسط چین تمام تلاش خود را کرده و مطمئن است که: «جهان این راه‌‌‌ را ادامه خواهد داد و از حزب کمونیست چین می‌‌‌خواهد که به مردم اجازه دهند از این حق خدادادی بهره‌‌‌مند شوند، و نه اینکه دین و آیین خود را مطابق میل حزب کمونیست انتخاب کنند.»

او در ادامه توضیح داد که چرا میان مردم چین و حزب کمونیست چین تمایز قائل شده است؛ وی گفت مردمی که در چین زندگی می‌‌‌کنند انسان‌‌‌های خوبی هستند که متاسفانه «در چنگال یک رژیم مستبد گیر افتاده‌‌‌اند.»

پمپئو گفت: «ما برای چینی‌‌‌هایی که در سراسر جهان و همچنین آمریکا زندگی می‌‌‌کنند احترام قائلیم و آن‌‌‌ها را تحسین می‌‌‌کنیم. همچنین امیدواریم که آن‌‌‌ها نیز به جنبش ما برای تغییر رفتارهای بین‌‌‌المللی این رژیم بپیوندند.»

پمپئو در ادامه توضیح داد هم‌‌‌اکنون مردم جهان بسیار شفاف‌‌‌تر از گذشته می‌‌‌توانند ببینند که حزب کمونیست چین به دنبال کار خیرخواهانه نیست، «مطمئنم فشاری که اکنون بر روی حزب کمونیست چین است واقعیست؛ نه فقط به این خاطر که رهبران کشورها این تقاضا را از حزب کمونیست دارند، بلکه به این خاطر که مردم سراسر جهان می‌‌‌توانند چهره آن‌‌‌ها را ببینند، چهره واقعی حرب کمونیست چین فاش شده است.»

وی افزود تا زمانی که حزب کمونیست قوانین را زیر پا نگذارد و برای امنیت یا آزادی آمریکا خطری ایجاد نکند تجارت با چین یا پذیرش دانشجوهای چینی در ایالات متحده بلامانع است.

پمپئو درباره علت بی‌‌‌اعتمادیش به حزب کمونیست گفت: «تجربه من در مدت شش سالی که نماینده کنگره بودم و چهار سال که در دولت ترامپ کار کرده‌‌‌ام به من نشان داده است تک تک اقدامات حزب کمونیست چین شر است. آن‌‌‌ها هر بار عهد خود را زیر پا می‌‌‌گذارند.»

در بخش پایانی مصاحبه، مجری برنامه از پمپئو درباره اهمیت کمیسیون حقوق غیرقابل‌‌‌انکار سوال کرد.

او در توضیحات خود گفت که هدف این کمیسیون پیوند مجدد آمریکا با عقایدیست که بنیان کشور بر پایه آن‌‌‌ها نهاده شده است – حقوق طبیعی و خدادادی انسان‌‌‌ها که توسط پدران بنیان‌‌‌گذار آمریکا خلق نشدند، بلکه آن‌‌‌ها این حقوق را به رسمیت شناختند.

پمپئو در ادامه گفت: «این حقوق من را به یاد شکوه آمریکا و هوش و توانایی بنیان‌‌‌گذاران ما و اهمیت آن در موفقیت‌‌‌های بی‌‌‌شمار کشورمان می‌‌‌اندازد. من می‌‌‌خواهم که مجددا به آن رسوم بازگردیم.»

مطالب دیگر:

سناتورهای ایالت پنسیلوانیا خواستار به‌ تعویق افتادن تأیید صلاحیت رأی کالج الکترال شدند

پیتر ناوارو می‌گوید روز تحلیف ریاست جمهوری می‌تواند به تعویق بیفتد

ویدئو: کوبا، درس عبرت برای آمریکای امروز

اخبار مرتبط