Search
Asset 2

دومین روز حادثه ساختمان پلاسکو و وضعیت نامشخص زیر آوار‌‏ماندگان

عملیات امداد رسانی که به یکی از اتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو، ۱۹ ژانویه ۲۰۱۷، تهران،  (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)
عملیات امداد رسانی که به یکی از اتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو، ۱۹ ژانویه ۲۰۱۷، تهران، (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)
عملیات امداد رسانی که به یکی از اتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو، ۱۹ ژانویه ۲۰۱۷، تهران،  (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)
عملیات امداد رسانی که به یکی از اتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو، ۱۹ ژانویه ۲۰۱۷، تهران، (STR/AFP/Getty Images)

عملیات آوار‌‏برداری و جستجوی ساختمان پلاسکو وارد دومین روز خود شده است و با گذشت بیش از ۲۰ ساعت از این حادثه هنوز آمار دقیقی از قربانیان مشخص نیست.

به گزارش ایسنا، سید جلال ملکی، سخنگوی ستاد بحران حادثه ساختمان پلاسکوحادثه را اینگونه تشریح کرده است:

این حادثه دو مرحله دارد که مرحله اول و در آتش سوزی ساختمان بیش از ۵۰ نفر را خارج کردیم. عملیات اطفا خیلی خوب پیش می‌‏رفت و در لحظات پایانی بود که به یکباره زمانی که انتظارش را نداشتیم چند انفجار خفیف در طبقات بالایی اتفاق افتاد؛ به فاصله سه یا چهار دقیقه.

با انفجار اول تمام شیشه‌‏های ساختمان تخریب و بلافاصله بعد از آن دستور خروج نیرو‌‏ها از ساختمان صادر شد. چون فهمیدیم که موادی در ساختمان است که قابلیت انفجار دارد. دقایقی بعد انفجار بعدی رخ داد که خیلی شدید‌‏تر بود و چند لحظه بعد تمام ساختمان کلا تخریب و ساختمانی با ارتفاع بیش از ۵۰ متر به تلی از خاک و سنگ تبدیل شد.

برای ما محرز بود که برخی از آتش نشانان زیر آوار محبوس شده‌‏اند. ما در مرحله اولیه تقریبا همه افراد عادی را از ساختمان خارج کردیم؛ اما احتمال دارد تعدادی بدون اجازه از ما از راه‌‏های دیگری که بلد بودند وارد شده باشند؛ چون ما اجازه ورود نمی‌‏دادیم.

عملیات در قسمت پایانی بود؛ اما آتش‌‏نشانان در طبقات می‌‏گشتند که شاید کسی مصدوم شده باشد و می‌‏خواستند به همه امداد رسانی کنند.

طبقات بالایی ابتدا تخریب شد و وزن این تخریبات به طبقات پایینی فشار وارد کرد که تمام ساختمان فرو ریخت.

در سال‌‏های گذشته به دفعات با بازدید‌‏ها و اخطار‌‏های مکتوب اعلام کرده بودیم. کارگاه‌‏های متعددی در طبقات بالای ساختمان بود که مملو از پارچه و نخ بود و حتی راهرو‌‏ها پر از جنس بود و چیدمان مناسبی نداشتند.

ساختمان وضعیت سیم کشی مناسبی نداشت سیستم ایمنی خوبی نداشت. چند تا خاموش کننده و چند تا شلنگ آب داشت. اما اهمیتی داده نشد.

فکر می کنم حدود بیست نفر از همکارانمان زیر آوار باشند که آمار دقیقی نیست.

نوع آوار تخصصی و فنی است زیرا ساختمان قدیمی است. اسکلت‌‏ها به هم پیچیده و تابیده‌‏اند. بعضی ستون‌‏ها ده‌‏ها تن وزن دارند که باید بریده شوند.

در ضلع شرقی هم دارند از قسمت بالا عملیات اوار برداری را با احتیاط انجام می‌‏دهند.

کوچک‌‏ترین اشتباهی اگر صورت بگیرد احتمال دارد اسکلت‌‏های فلزی و حجم آوار رانش ایجاد کرده و دوباره حرکت کند و افراد دیگر را درگیر کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی