Search
Asset 2

دو وعده صبحانه برای بچه‌‌‏ها، کمتر از صبحانه نخوردن چاق می‌‏کند

صبحانه برای کودکان چاقی
(Austin Kirk/Flickr/CC BY)

دانش‌‌‏آموزانی که در مدرسه صبحانه می‌‌‏خورند – حتی اگر قبلا در خانه هم صبحانه خورده باشند- نسبت به دانش‌‌‏آموزانی که کلاً وعده صبحانه را حذف می‌‌‏کنند، کمتر احتمال دارد دچار اضافه وزن یا چاقی شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که صبحانه خوردن با مواردی مرتبط است از جمله، بهبود عملکرد تحصیلی دانش‌‌‏آموزان، سلامت بیشتر و وزن مناسب برای آنها.

ولی نگرانی‌‌‏هایی هم در رابطه با افزایش احتمالِ خطر اضافه وزن وجود داشته است. آنها نگران‌‌‏اند که ممکن است دومین وعده صبحانه دانش‌‌‏آموزان  در مدرسه- پس از اولین وعده در خانه- باعث اضافه وزن شود.

دانش‌‌‏آموزانی که صبحانه را از وعده غذایی حذف کرده بودند یا خیلی نامرتب صبحانه می‌‌‏خوردند، بیش از دو برابر احتمال داشت که دچار اضافه وزن یا چاقی شوند.

پروفسور جانِت ایس‌‌‏کُویس می‌‌‏گوید: «مطالعات ما صحت چنین نگرانی‌‌‏هایی را تایید نمی‌‌‏کند. تهیه یک صبحانه سالم برای دانش‌‌‏آموزان در مدرسه، به بهبود وضعیت نامنظم و نامناسب غذایی آنها کمک می‌‌‏کند و با متعادل نگه داشتنِ وزن دانش‎‌‌‏آموزان نیز مرتبط است.»

این مطالعات که در مجله چاقی کودکان در آمریکا چاپ شده است، شامل ۵۸۴ دانش‌‌‏آموز از ۱۲ مدرسه در آمریکا است که در آن به تمامی دانش‌‌‏آموزان صبحانه و ناهار مجانی داده می‌‌‏شد. محققین وضعیت و روال صبحانه خوردن دانش‌‌‏آموزان را دنبال کردند؛ وزن آنها را نیز طی یک دوره ۲ ساله، از بچه‌‌‏های کلاس پنجم در سال‌‌‏های ۲۰۱۱- ۲۰۱۲ تا کلاس هفتم در سال‌‌‏های ۲۰۱۳- ۲۰۱۴ بررسی کردند.

دو یافته کلیدی

  • دانش‌‌‏آموزانی که صبحانه را از وعده غذایی حذف کرده بودند یا خیلی نامرتب صبحانه می‌‌‏خوردند، بیش از دو برابر احتمال داشت که دچار اضافه وزن یا چاقی شوند.
  • تغییرات وزن دانش‌‌‏آموزانِ کلاس پنجم تا هفتم- که دو بار صبحانه می‌‌‏خوردند- در مقایسه با تغییرات وزنی بقیه دانش‌‌‏آموزان، تفاوتی نداشت.

مارلین شوارتز، مدیر مرکز مطالعاتی راد، می‌‌‏گوید: «وقتی رابطه بینِ صبحانه مدرسه و وزن بدن مطرح می‌‌‏شود، مطالعات ما نشان داده است که دو وعده صبحانه، بهتر از هیچی است.»

تقریبا یک سوم از بچه‌‌‏های آمریکایی در سنین ۶ تا ۱۱ سال، دچار مشکل اضافه وزن یا چاقی هستند. البته میزان این مشکل در بچه‌‌‏های سیاهپوست و بومی آمریکای لاتین، نسبت به بچه‌‌‏های سفیدپوست بیشتر است.

ابتکارهای مرتبط با گسترش برنامه صبحانه در مدرسه شروع شده است ولی مدارکی مورد نیاز است تا مطمئن شد که این تلاش‌‌‏ها برای بچه‌‌‏های در معرضِ خطر چاقی، به مصرف کالری اضافی منتهی نمی‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی